Yüksek katma değer oluşturan sanayilerin başında: Medikal ve İlaç sektörü geliyor


Bu dönemde ilaç sektöründe en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülke Güney Kore Cumhuriyeti, Almanya, Birleşik Devletler olarak sıralanırken; medikal sektöründe Irak, Azerbaycan-Nahcivan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Türk medikal sektöründe üretim yapan firmalarımızın son dönemde Ar-Ge yatırımlarını artırdığını ve kalite standartlarını yükselttiğini gözlemliyoruz. İhracat yaptıkları ülkeleri de çeşitlendirme konusunda oldukça başarılılar. Medikal sektörünün ihracatını daha üst sıralara taşımak adına İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) olarak yürüttüğümüz önemli çalışmalar var. Bunlardan ilki dünyanın en büyük sağlık ve medikal ürünler fuarı olan Medica Fuarı… Bu yıl altıncı kez milli katılım organizasyonunu gerçekleştireceğimiz fuar, 12-15 Kasım 2014 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gerçekleştirilecek. Yaklaşık 40 Türk firmasının katılacağı fuarda Hall 3, Hall 6 ve Hall 16’da toplam 810 m2 alanda hastane ekipmanları, muayene sistem ve teknoloji, teşhis ve tedavi yöntemleri, güncel ameliyat teknikleri, araç ve gereçleri sergilenecek. Milli katılımlı fuar organizasyonlarının yanı sıra alım ve ticaret heyetleri gerçekleştiriyoruz. Medikal ve ilaç sektörüne yönelik Mart 2015’te düzenlemeyi planladığımız Şili-Brezilya sektörel ticaret heyeti ile ilgili olarak 04 – 09 Ağustos 2014 tarihleri arasında sırasıyla Santiago (Şili) ve Sao Paulo (Brezilya) kentlerine bir ön ziyaret gerçekleştirdik. Santiago, toplam 17 milyon nüfusu bulunan Şili’nin başkenti ve en büyük şehri, toplam nüfusu 7 milyon… Şili ile ülkemiz arasında imzalanan STA ticareti kolaylaştırıcı hükümler getirdi.

Sao Paulo ise, toplam 202 milyon nüfusu olan Brezilya’nın kültür, sanat, finans ve iş merkezi. Her ne kadar Brezilya’nın bürokratik yapısı ve gümrük uygulamaları dış ticareti zorlaştırıcı bir görünüm sergilese de Türk ihracatçılarının ilgilenmesi gereken büyük ve oldukça önemli bir pazar.  Diğer yandan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında 43 firmayla hayata geçirdiğimiz İKMİB Medikal Ur-Ge projesi “MediClusTR” faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Firmalarımızın uluslararası pazarlardaki hedeflerinin ve rekabet güçlerinin belirlenebilmesi için ihtiyaç analizi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca 07 – 09 Ekim 2014 tarihlerinde, bu yıl Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenecek, 24 Türk firmasının da bireysel olarak katılacağı, dünyanın en büyük ilaç fuarlarından biri olan CPhI Worldwide’ı ziyaret edeceğiz. Medikal sektör ihracatımızı kısa vadede daha da artırmak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.

Murat Akyüz İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı