‘Ortopedide dünyaya bağımlı değiliz’

Dünyanın ortopedi devi ORSA’nın Genel Müdürü Ecz. Necdet Çapa, 700 değişik modelde ürün üreten firmasının 42’nci yılını ‘Pharma Turkey’e değerlendirdi. Türkiye’nin sağlık sektöründe dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline geldiğini anlatan Ecz. Necdet Çapa, ortopedide merdiven altı ürünlerin tehlikesine dikkat çekti.

Ulaşmadığımız nokta kalmayacak!

Bize Orsa Ortopedi’yi anlatır mısınız, neler yapıyorsunuz?

ORSA 1976 yılında babam Niyazi Çapa tarafından kuruldu, ikinci kuşak olarak bizimle devam ediyor. ‘Ortopedi Sanayi’ kelimesindeki Ortopedi’nin ‘OR’, Sanayi’nin ‘SA’ harflerinden oluşan ORSA’nın kuruluş amacı ortopedik ürünler konusunda Türkiye’nin yurtdışına bağımlılığını azaltmak, yüksek fiyatlı ithal mal saltanatına son vermek. Bunda da çok şükür başarılı olduk. Yaptığımız kaliteli üretimle ithal malların onda bir fiyatına halkımızın ortopedik ürünlere ulaşmasını sağladık. Çok yüksek fiyatlardan ülkemize giren Avrupa ve ABD ürünlerine dur diyerek yurtdışına döviz transferine sektörümüzde engel olduk.

İhracat da yapıyorsunuz, dış pazarda durumunuz nasıl?

İkinci kuşak olarak bizim hedefimiz yurtdışına açılarak ülkemize döviz kazandırmak oldu. Bu hedefte adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. Dünyada 42 ülkeye ürünlerimizi satarak bu ülkeleri yüksek kaliteli uygun fiyatlı ORSA ürünleriyle buluşturduk. Her yıl yeni ülkeleri ORSA ürünleriyle buluşturmaya devam ediyoruz. Üçüncü kuşak olacak çocuklarımıza hedef olarak yurtdışında ülkelerin şehirlerinde ORSA bayilikleri kurmayı belirledik. İnşallah bu hedefle yetiştirdiğimiz yeni nesil çocuklarımız dünyada ORSA’nın ulaşmadığı nokta bırakmayacak.

Ürün gruplarınızdan biraz bahseder misiniz, kaç çeşit ürün üretiminiz var?

ORSA; Tıbbi Korseler- Ortopedik Cihazlar- Felç Yürüme Cihazları- Rehabilitasyon Malzemeleri- Boyunluklar ve Anatomik Yastıklar- Ayak Sağlığı Ürünleri- Tespit Bandajları- Varis Çorapları- Ortopedik Tabanlık ve Ayakkabılar-Acil Bakım Ürünleri- Değnek ve Yürüme Gereçleri- Neopren Vücut Destek Ürünleri- Silikon Ürünler-Protez ve Ortezler dalında üretim yapıyoruz.

Bu ana başlıklar genelinde yaklaşık 700 değişik modelde ürün üreten ORSA çeşitlilik bakımından Dünyanın en büyük firmalarındandır. Bu kadar yüksek çeşitliliğe sahip olan firmamız, bayisinin ortopedi konusundaki tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor, bayisini hiçbir firmaya muhtaç etmiyor.

Ortopedi ve fizik tedavi dışında hitap ettiğiniz tıbbi branşlar var mı?

Üretim çeşitlerimiz genel olarak ortopedi, beyin cerrahi, fizik tedavi ve rehabilitasyon branşlarına hitap ediyor. Ancak ürün çeşitliliğimiz çok fazla olduğundan tüm cerrahi branşlar için ameliyat sonu korseleri-destekleri, kulak burun boğaz bandajları, göz bandajları, diyabet hastaları için diyabet ayakkabıları, varis çorapları, acil bakım ürünleri, anatomik yastıklar üretiyoruz. Bu yüzden hitap etmediğimiz branş neredeyse yok gibi. Ayrıca engelli ve yatalak hastaların yaşam konforunu arttırdığımız ürünlerle tüm branşlara giriyoruz.

42’nci yılda, 42’nci ülkeye ihracat

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Ve ufukta yeni ülkeler var mı?

Ürünlerimizi Fransa, Almanya, Bulgaristan, Polonya, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Irak, Sudan, Kenya, Kamerun, Nijerya, Mısır, Ürdün, Avustralya vb. toplam 42 ülkeye ihraç ediyoruz. En son Tanzanya’ya ihracat yaparak 42. yılımızda 42. ülkeye ulaştık. Türkiye’den hiç ortopedik malzeme ihracatı yapılmamış ülkeleri Türk ürünleriyle tanıştırıp Türkiye için yeni ihracat kapıları açmaktan gurur duyuyoruz. Bu yüzden yeni pazarlar bulmak için devamlı ikili iş görüşmeleri ve fuarlara katılıyoruz. Üretimimizin yaklaşık %70 i yurtdışına gidiyor. Büyük uluslararası ihaleler alıp yüklü ihracatlar yaptığımızda Bu oran %85 e kadar çıkıyor.

Sağlık için sağlıklı seçim

Dünyada aranan bir marka olmanızı sağlayan etkenler neler?

“Sağlık için sağlıklı seçim” sloganıyla yola çıkan firmamız bu sloganı kalite politikasının temeline yerleştirdi. Hasta insanlara hizmet sunduğumuzu hiçbir zaman unutmamak, üretimlerimizi her zaman hastaların yerine kendimizi koyarak kalite kontrolünden geçirmek ve bu bilinci tüm personelimize aşılamak firmamızın başarısının en büyük etkenlerinden. Dünyada aranan marka olmamızı sağlayan diğer önemli etkenler de; eğitime önem vermek, nitelikli personel kullanmak, Ar-Ge’nin önemini kavramak, kaliteyi hayat felsefesi olarak benimsemek.

Söz oraya gelmişken fabrika ve Ar-Ge çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Biz ORSA olarak devamlı yeniliklere ve gelişime açık bir firmayız. Her yıl yeni ürünler ürün portföyümüze giriyor. 2018’de de yeni ürün çalışmalarımız mevcut. Dünyada olan tüm ortopedik ürünleri halkımıza sunmak devamlı hedefimiz olmuşken, artık dünyada ilk defa bizde olan ürünleri Türk halkına sunmaya başladık. Türk halkının her şeyin en iyisine layık olduğunun bilincinde olduğumuzdan dünyada ilk olan Orsa Plus serisini bu sene halkımızın kullanımına sunmaktan gurur duyuyoruz.

Orsa Plus’ı gururla sunuyoruz

Orsa Plus’ı bu yıl piyasaya sundunuz? Bu ürünlerinizin özelliği nedir?

Orsa Plus serisi yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve dünyada ilk defa bizim tarafımızdan sunulan terletmeyen, ısı artışı yapmayan, mükemmel basınç dağılımı sağlayan 3 boyutlu kumaş teknolojisiyle üretilmiş inovatif tasarım ortopedik destek ürünleri.

Biz dâhil tüm ortopedi firmaları tendonlarda, eklemlerde, kemiklerde kısacası vücudun tüm bölgelerindeki hasarlarda, rahatsızlıklarda ve operasyon sonrasında kullanılan destek ürünleri üretiyor. Bu destek ürünlerini kullanan hastalar terleme ve sıcaklık artışından dolayı huzursuz oluyor, destek ürününü çıkartma hissi duyuyor. Bu da tedavinin gecikmesine veya olmamasına sebep oluyor. Orsa Plus serisinde kullandığımız 3 boyutlu kumaş üstün hava sirkülâsyonu sağlayarak daha az terletme yapıyor, daha serin ve kuru his vererek hastanın düzenli olarak destek ürününü kullanmasını sağlıyor. Düzenli kullanım ve mükemmel basınç dağılımı tedavinin daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlıyor, hasta yaşam kalitesini ve konforunu artırıyor. Dizlikten korseye, el bilek atelinden kol askısına kadar her alanda kullanılan bu ürünler özellikle yazın vazgeçilmez olacak. Sıcak bölgelerde kullanımı hastalara büyük rahatlık ve kolaylık sağlayacak.

Ayrıca uzun süredir çalışmalarını ve denemelerini yaptığımız gene 3 boyutlu kumaştan daha kalın olarak yapılmış basınç noktalarını azaltan, nefes alabilen anti dekübit yatak pedi de yatan hastalar ve engelli bireyler için devrim niteliğinde bir ürün. Destek ürünlerine göre daha kalın 3 boyutlu kumaştan yapılan yatak pedi vücut ağırlığını eşit olarak dağıtır ve kemik çıkıntıları üzerindeki doku deformasyonunu azaltıyor. Kısmi gömülme ve kuşatma özelliği sayesinde basıncı daha etkin dağıtıyor. Fazla ısı çevreden kolayca uzaklaştırılıyor. Değişik katmanlardan oluşabilen inovatif tasarımdan dolayı hasta ihtiyacına göre farklı katmanlardan oluşmuş ürünler sunulabiliyor.   Yatalak hastalar için sıvı geçirmez katmanlı 3 boyutlu alez yapılabildiği gibi bambulu 3 boyutlu çarşaflarda hasta tercihine sunulabiliyor. Sıcak ülkelerde ve yaz aylarında uyku konforunu artıran bambu kumaştan çarşaflar tek kişilik veya çift kişilik yatağa göre üretiliyor.

Bu ürünün tekerlekli sandalye kullanan kişilerden diyabet hastalarına kadar yaşam kalitesini arttırmada kullanımı için arge çalışmaları devam ediyor. Özellikle tamamı yurtdışından getirilen ve dövizlerimizin yurtdışına gitmesine sebep olan havalı yatak (Eskar yatağı) yerine bu Anti Dekübit yatak pedinin alternatif olması için çalışmalarımız sürüyor. 24 saat elektrik tüketen ve kompresörün sesiyle hastaları uyutmayan havalı yatak yerine kullanımında döviz tasarrufunun yanı sıra enerji tasarrufu ve hasta memnuniyeti de artmış olacak.

Bu Orsa Plus serisi ürünlerimizi ve termal konforlu anti dekübit yatak pedimizi dünyada ilk defa halkımıza sunmak bizim için büyük onur. Bu ürünlerin Ortadoğu ve Afrika ülkeleri gibi sıcak ülkelerde dünyada ilk defa firmamızca sunulmasıyla ülkemiz ve firmamız adına büyük bir ivme yakalanacağına inanıyoruz.

Mükemmele ulaşana kadar…

Kullandığınız hammaddeler hakkında bilgi verir misiniz? Ürünlerinizi üstün kılan özellikler neler?

Ürünlerimizin muadillerinden en büyük üstünlüğü; kullanılan hammadde testlerinin ISO 10993 standartlarına göre akredite kuruluşlarca yapılmış olması, Avrupa’da yapılmış klinik araştırma sonuçlarının bulunması ve gene Avrupa’da akredite laboratuarlarca yapılmış mikro klima test sonuçlarının olması. Ürünlerimizin zehirsizliği, klinik yeterliliği, vücuda takıldığında zarar verecek kadar terleme ve ısı artışı yapmadığı belgelerle gösteriliyor. Tabi ki bu duruma 2001 yılından beri yaptığımız çalışmalarla gelindi.

Klinik araştırmalar sırasında bazı ürünler üzerinde 20-25 defa değişiklikler yapıldı ve ideale ulaşana kadar klinik araştırmalar devam etti ve hala da devam ediyor.

Şu an geldiğimiz noktada ise; Doktor ORSA markalı ürünü hastaya tavsiye ettiğinde bu ürünün vücuda toksikolojik etkisi var mıdır? Alerji yapar mı? Yeterli tedavi değerliğine ve standardına sahip midir? Mikroklimal uygunsuzluğu var mıdır? düşüncesiyle hareket etmez. Bütün bunlar da Orsa’nın dünyada aranan ve tercih edilen bir marka olmasını sağladı.

Hastaneler ve medikal bayiler ortopedik ürün alımları yaparken nelere dikkat etmeliler?

Ortopedi ürünleri perakende satış olduğundan sektörümüzde bizim merdiven altı tabir ettiğimiz çok fazla üretici firma bulunuyor. Hiçbir tedavi değerliliği olmayan, hiçbir sağlık kuralı düşünülmeden sırf para kazanma hırsıyla üretilmiş veya Uzakdoğu’dan ithal edilmiş birçok ürün medikal ve ortopedi firmalarında hatta Eczanelerde satılıyor. Bu tür merdiven altı firmaların en büyük özelliği, sadece sürümü çok olan çeşitleri üretmesi veya ithal etmesi. Biz 700 model ve 2850 bedenle bayimize hizmet verirken bu tip firmalar 30-40 model ürünle ve sınırlı bedenlerle çalışıyor. Perakende satış firmalarının sürümü olan ürünlerde ufak fiyat farklılığında bile ucuz malı tercih etmesi bu tip üretici firmaların mantar gibi üremesine yol açıyor. Sektörümüzde her yıl çok sayıda bu tip merdiven altı üretici firma ortaya çıkıyor kısa süre içerisinde ya kapanıyor ya da isim değiştirerek piyasayı karıştırmaya, firmaları dolandırmaya, kaliteyi ve standardı bozmaya devam ediyor.

Bu yüzden eczanelerin ve medikallerin yeterli kaliteye ve kalite belgelerine sahip, ürünlerinin arkasında duran, reçetenin girişinden hasta sağlığına kavuşana kadar yeterli bilgi ve desteği alabileceği güvenilir firmalarla çalışması önemli.

Eczanelere de yoğun satışınız var. Bu konuda neler söylersiniz?

Ortopedik malzeme satışları Türkiye’de ilk olarak eczanelerde başlamış sonrasında ilaç işindeki yoğunluktan dolayı eczaneler gelen reçeteleri ortopedi ve medikal firmalarına yönlendirmiştir. Bu yüzden Türkiye de 80’li yıllarda ortopedi ve medikal firmaları açılmaya başladı. Son zamanlarda ise ilaç fiyatlarındaki ve karlarındaki düşüşlerinden dolayı eczaneler ilaç dışı ürünler, bitkisel ürünler, dermokozmetik ve ortopedik malzeme satışı konusuyla ilgilenmeye başladı. Tıbbi bilgiye sahip, etik kuralları ve hasta psikolojisini bilen, belirli kar marjıyla ürün satabilen eczacıların ortopedik malzeme satması gayet normal.

Biz Türkiye genelindeki bayilerimizi yıllardır perakende satışın yanında eczanelere de ürün sağlamaları gerektiği konusunda bilgilendirdik.

Bayilerimizin illerinde yerel medikal depo olup eczanelere ortopedik ürün dağıtımı yapmaları için çalışmalar yaptık. Birçok ilde eczanelere depo olarak hizmet vermeye başlayan bayilerimiz ilacın yanında ortopedi satmaya çalışan depo ve kooperatiflere göre öne çıktı. Aldıkları kaliteli, bilgili ve tecrübeye dayalı hizmet eczanelerin bayilerimizi tercih etmesini sağladı.

Eczanede ortopedik malzeme satışıyla hastaların ürüne ulaşımı kolaylaşmış, uygun fiyattan ürün alması sağlandı. Çünkü eczaneler hastaya doğru bilgi sunan, para kaygısıyla hasta sağlığıyla oynamayan güvenilir kuruluşlardır

Ortopedi sektörünün geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Sağlık sistemimizde her geçen yıl daha iyiye doğru bir gidiş mevcut. Devamlı yurtdışı fuar ve gezilere katılan bir kişi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Avrupa ve ABD dahil tüm gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda Türkiye’de sağlık sistemi çok yukarıda. Hastalara sunulan hizmetler ve verilen haklar birçok batı ülkesinde yok. Eczanesi – medikali – ortopedi firması ismi ne olursa olsun insanlar dürüst, bilinçli ve eğitimli çalıştıktan sonra mutlaka daha da başarılı olacak, Türkiye sağlık sektöründe örnek ülke olacaktır. Ben sektörümüzde yaşananların herkes için en hayırlı sonuçları vermesini diliyorum.

#Ortopedi, #orsa, #Ecz.NecdetÇapa