ORO ilaçları

1ORO ilaçları; “Farklı, özellikli ve kaliteli”

1969 yılından beri, bilimin ışığında yenilikçi ve insan sağlığı için ürünler üretmek ve dinamik kadrosuyla Türk tıbbına hizmet vermeyi misyon edinen ORO ilaçları Ticaret Direktörü Cenk Türker sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle sizi ve ORO ilaçlarını tanıyabilir miyiz?

Ben Cenk Türker. ORO ilaçları Ticaret Direktörüyüm. 1980 Trabzon doğumluyum. Eczacı bir dedenin torunuyum. 41 yıldır ilaç sektöründe bir doğayen olan Varol Türker’in de oğluyum. ORO ilaçları 1960 yılında üç eczacı tarafından kurulmuş, 46 yıllık bir firma. Biz 2002 yılında firmayı devraldık. Firmamızı aile şirketi olarak yönetiyoruz. OTC pazarında liderlik yarışında olan bir firmayız.

‘4 OTC ÜRÜNDE TÜRKİYE LİDERİ’

Neden OTC?

Daha önce Novartis’in OTC bölümünde çalıştığım için bu alana daha sıcak bakıyordum. ORO ilaçlarının hali hazırda olan ürünleri zaten OTC ağırlıklıydı. Devraldığımız dönemde OTC pazarı da gelecek için önem arz ediyordu ve bu yolda devam etmeye karar verdik. IMS verilerine göre OTC’de dört adet üründe Türkiye ilaç pazarında lideriz.

2Bize dağıtım ağınızdan bahseder misiniz?

30 civarında mümessil kadromuz var. Türkiye’nin tüm bölgelerine hâkimiz. Mümessillerimizin başında bölge sorumluları veya bölge müdürleri var. Teşkilatlanmamızı tam bir ilaç firması mantığıyla yaptık. Eczanelerden talep yaratıp, ecza depolarından siparişle; ilaç firması, ecza deposu ve eczane zincirini bozmadan kullanıyoruz. Eczaneleri sürekli ziyaret eden, doktorlarımıza tanıtım yapan birimlerimiz var. OTC ürünlerde ciddi doktor tanıtımları yapıyoruz. Türkiye’deki 24 bin eczanede de ürünlerimiz mevcut. Sektör ve eczane bazında tanınan ve bilinen bir firmayız. En önemlisi yerli bir firma olmamız bize gurur veriyor.

Sektörde yeni ürünlere olan talep ne durumda?

Sektör yeni ürün istiyor fakat farklı ürünlerle talebe karşılık vermemiz lazım. Aynı ürün gurubunda diğer firmalarla aynı ürünleri çıkarmak bizim için fark yaratmaz aynı şekilde bu satış koşullarını zorlar. Satış koşullarını zorladığımızda ise firmasal karlarımız düşer. Bunu diğer firmalarla eşit oranda bölüşebilsek, böyle bir gücümüz olsa herkes daha çok kar eder, daha gelişir ve büyür diye düşünüyorum.

Ürünlerinizi geliştirirken öncelikleriniz nelerdir?

Ürünlerimizde öncelikle kaliteyi önemsiyoruz. Farklı olmayı, piyasada çok olan ürünlerden kaçınıyoruz. ORO ilaçlarının böyle bir kaidesi var. Farklı, özellikli ve kaliteli olmak hedefimiz.

OTC ürün grubunda karşılaştığınız zorluklar ve sıkıntılar var mı?

Bu aralar OTC grubunda çok fazla firma var. Herkes haklı olarak ürünlerini piyasada oturtmak istiyor. OTC sektöründeki tüm firma sahiplerinden ricam daha iyi çalışarak, daha kaliteli ürünlerle çok daha güzel yerlere gelinebilir. Karlılıkta OTC ilaca göre daha karlıdır. Rekabet şu an için OTC’de ki karlılığı düşürüyor. Dolayısıyla rekabeti firmalarla el ele, daha makul bir şekilde ortaya koymalıyız. OTC’nin merdiven altı üretiminde SÜRDER ve Sağlık Bakanlığı desteğiyle mücadelemizi veriyoruz. Biz istiyoruz ki sağlık için eczaneye gelen hastaya en kaliteli en iyi ürün verilsin.

İhracat konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

İhracat bizim için çok önemli ve düşündüğümüz bir alan. İhracatta en çok istediğimiz yakın bölgeler yani komşularımıza faydalı olabilmek. Azerbaycan, Gürcistan ve İran’la bir dönem çalıştık. KKTC’de ürünlerimiz OTC grubunda en çok satılan ürünler arasında. İhracatta daha iyi yerlere gelmek 2016 hedeflerimizden biri.

Türkiye’de yapılan ilaç tanıtımları ve fuar çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

Türkiye’de yapılan fuar ve aksiyomları yeterli buluyorum. Önemli olan firmaların bu etkinliklere olan ilgisi. Biz özellikle tanıtım fuarlarına katılmaya çalışıyor ve yeni eczacılarımızı bilgilendirmek istiyoruz.

3Yeni eczacılara vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Eczacılarımız halkla iç içe olmalı. Bölgelerindeki hastalar onları bir danışman olarak görüyor ve güveniyor. Halkla iç içe olurlarsa çok iyi yerlere gelebileceklerini düşünüyorum.

‘BİZİM İÇİN ÖNCELİK İNSAN SAĞLIĞI.’

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Ürün gamı olarak güçlüyüz. Ürün ve üretim kalitemiz yüksek. GMP ve ISO belgelerimizin hepsi mevcut. Özellikle hammadde alımında oldukça iddialı bir firmayız. Dünyanın en kaliteli hammaddelerini kullanıyoruz. Bizim için öncelik insan sağlığı çünkü.

Ürünlerinizin ambalajlarında dikkat ettiğiniz kriterler neler?

Ambalajlarımız çok güzel. Biz galenik grubunda çok önemsiyoruz ürünlerimizi ve hepsine ciddi anlamda ambalaj çalışmaları yapıyoruz. Sadece hammaddesi değil ambalajı da eczacılara yakışır bir şekilde sunmak istiyoruz.

Piyasaya sunacağınız yeni ürünleriniz var mı?

OTC ağırlıklı birçok yeni ürün çalışmamamız var. Piyasaya OTC ürün vermek için ciddi bir araştırma sürecinden geçmek gerekiyor. Bir OTC ürünü çıkarmamız iki yılı buluyor. İyi bir Ar-Ge çalışması yapıyoruz. Bu ürünü sadece Türkiye’de değil dünyada araştırıyoruz. Karar verdiğimiz en niş ürünü piyasaya sunuyoruz. Her sene ürün gamımıza üç kalem ürün ekliyoruz.

1 YORUM

  1. selamın aleyküm elimde patetn hakları alınmış saç dökülmesini 15 günde tamamen durduran ve hiç bir yan etkisi olmadığı defalarca yapılan testlerde kanıtlanmış ve raf ömrününde 15 aydan daha fazla olduğunu defalarca denemeler üzerine kanıtlanmış formülümü imkansızlıklardan ötürü üretip pazarlıyamadım size 4 kişi üzerinde deneyebileceğiniz kadar numunede getiririm deneyip neticeyi kendinizde görürsünüz ben diyorumki sizinle bi sözleşme imzalıyalım siz üretip pazarlayın banada karın yüzde 10 nu sadece 1 buçuk yıl verirsiniz süre doluncada kayıtsız şartsız patetn haklarımı size devrettiğimi zaten en başta sözleşmede belirtiriz bu konu hakkındaki cevabınızı lütfen en kısa sürede cep numaramdan bildirin saygılarımla oktay çalık 0546 273 70 18

Comments are closed.