Kısırlık sadece kadınların sorunu değil

OKısırlık, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya nüfusunu tehdit eden hastalıklar sıralamasında kanser ve kalp-damar hastalıklarından sonra üçüncü sırada yer alıyor

Kısırlık denilince aklımıza ilk olarak kadın kısırlığı geliyor. Oysaki erkek kısırlığı da hiç de küçümsenmeyecek oranlarda karşımıza çıkıyor. Kısırlık vakalarının yaklaşık %30’unda erkekte, %30’unda kadında ve %30’unda ise hem erkekte hem de kadında problem var. Ailelerin %10’u ise ‘açıklanamayan kısırlık’ grubunda. Yani erkek kısırlığı ile kadın kısırlığının görülme oranları aynı. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Kısırlık sorununu sadece kadınlar yaşamıyor. Erkekleri de etkileyen kısırlığı hafife almayın, ‘Erkek adam kısır olur mu?’ demeden önce mutlaka bir uzmana başvurun” diyerek erkekleri uyarıyor.

Erkek kısırlığı nedir?

“Erkek üreme sağlığını; hormonlar, sperm üretimi, sperm kanallarında spermin taşınması ve cinsel fonksiyonlar etkiler. Bunlardan herhangi birindeki bozukluk, infertiliteye (kısırlık) neden olur.”

Erkeklerde Kısırlığa sebep olan etkenler nelerdir?

Bazı kas hastalıklarında, orak hücreli anemide, Akdeniz anemisinde ve mesaneye ait bozukluklarda infertilite sık görülür. İnfertilitenin eşlik ettiği diğer bir hastalık olan kistik fibroz vakalarında ise meni miktarı ve sperm sayısı azdır. Bu vakalarda sperm kanalları gelişmemiştir. Ayrıca sigara, alkol ve uyuşturucu da sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların, erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

7Ayrıca;

Kriptorşizm (inmemiş testis),

Testis tümörleri,

Testiküler travma (Testislerde meydana gelen yaralanmalar),

Varikosel (Yumurtalık torbası ve testislerin etrafında oluşan varisli damarlar),

Enfeksiyonlar,

Sistemik hastalıklar,

Üreme kanallarında tıkanıklık,

Geriye boşalma, gibi sebepler erkeklerde görülen  kısırlığın en büyük sebepleri arasında.