YANGINDAN ÇIKIŞ YOLU

İlaç sektöründe, son günlerde sıkça duymaya başladığımız cümlelerin yoğunlaştığı nokta “yangın” kelimesi üzerine.

Yandık, yanıyoruz, içinde bulunduğumuz yangından nasıl çıkacağız gibi cümlelerle sıkıntılar dile getirilmeye çalışılmakta. Çok da haklılar aslında. Devletimizin ilgili birimleri, sıkıntıları dinleyerek çözmeye çalışıyor olsa da “Ateş düştüğü yeri yakıyor”… Çeşitli öneriler, tavsiyeler, yol göstermeler yapılıyor yetkililer tarafından. Bunlardan biri de katma değerli üretim yaparak ihracatın artırılması. Böylelikle yangından çıkış yolunun da özellikle yakın coğrafyamızdaki ülkelere ihracat yaparak sağlanacağı ortaya atılmakta. Fikir veren çok, ayağı yere basan çözümlerse yok denecek kadar az.

Bu durumda iş başa düşüyor. İhracatın yolları göründü yine. Yakın, uzak hiç fark etmez. Üniversite, sanayi, ihracatçı birliklerimiz, fuarcılarımız, medyamız ve devletimizin ilgili birimleriyle, eli silah tutan herkes cepheye misali bu yangından da çıkış yolu bulur, çıkarız inşallah. Hemen hiç vakit kaybetmeden, hep beraber yelkenimize rüzgâr toplamaya başlamalıyız. Alanında, birbirinden önemli başarılara imzalar atan, İhracatçı birliklerimizin yıldız kuruluşlarından, Sayın Murat AKYÜZ başkanlığındaki İKMİB, ihracat yolunda, Türk ilaç sektörünü asla yalnız bırakmaz. Yaklaşık 33 yıldır birçok sektörde Türk ihracatçısını başarıyla uluslararası pazarlarda tanıtan İhlas Magazin Grubu, Pharma Turkey dergisiyle de Türk ilaç sektörünün yanında olmaya başladı bile. Bu arada ilaç sektörünün global oyuncularının Türk ilaç sektörüyle yakından ilgilenmeleri hiç dikkatlerden kaçmıyor. Ortaklık yaparak veya satın alma yoluyla Türk ilaç sektörünün içerisinde yer alarak, ilaç sektörümüzün potansiyelinden faydalanmak istemekteki ısrarları hiç göz ardı edilmemeli.

Pharma Turkey ekibi olarak bütün eczacılarımızın, 14 Mayıs eczacılık gününü tebrik ederiz. Yeni sayımızda görüşünceye kadar esen kalın.

Genel Koordinatör
Recep ARSLANTAŞ