Ses Hijyeni İçin Bol Su Tüketin!

suÜsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen Ses Terapisi Toplantısı’nda ses hastalıkları ve ses bozukluklarının tedavi yöntemleri konunun uzmanları tarafından masaya yatırıldı.

Ses hijyeni sağlamanın ilk şartının bol su içmek olduğunu vurgulayan Dil ve Konuşma Terapisti Maral Yeşilyurt, “Bunun yanı sıra konuşurken uygun perde kullanmaları, çok bağırmamalarını tavsiye ediyoruz. Ses hijyeni için ayrıca sigara, alkol, çay, kahve, kafeinden uzak durmak gerekiyor. Bitki çaylarının da ses hijyenine hiç bir katkısı yoktur. Ses hijyeni için bol bol su tüketilmelidir.” dedi.

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi çatısı altında kurulan Dil ve Konuşma Terapisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÜSESKOM) ve Ses Konuşma ve Yutma Bozuklukları Derneği (SKYBD) tarafından Ses Terapisi Toplantısı düzenlendi.

Üsküdar Üniversitesi NP Altunizade Polikliniği Dil ve Konuşma Terapisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Dil ve Konuşma Terapistleri buluştu.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka, ÜSESKOM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Konrot ve SKYBD Başkanı Doç. Dr. Kürşat Yelken’in açılış konuşmalarını yaptığı toplantıda Op. Dr. Elad Azizli “Fonasyon ve Solunum Fizyolojisi”, Doç. Dr. Kürşat Yelken “Ses Hastalıkları Sınıflandırılması ve Ses Terapisi”, Op. Dr. Sevtap Akbulut, “ Ses Terapisinde Fleksible Larengeal Endoskopi ve Videolarengostroboskopi” başlıklı konuşma yaptı.

Ses Hijyeni Sağlamanın İlk Şartı Bol Su İçmek

Toplantıda ayrıca Dil Konuşma Terapisti Maral Yeşilyurt ve Şan Eğitmeni Özlem Mutlu tarafından “Ses Hijyeni, Ses Terapisinde ve Profesyonel Seste Nefes Egzersizleri” eğitimi verildi. Maral Yeşilyurt, ses terapisi ile amacın ses hijyeni sağlamak için yanlış davranışların ortadan kaldırılması olduğunu vurguladı.

Ses hijyeni sağlamanın ilk şartının bol su içmek olduğunu vurgulayan Maral Yeşilyurt, “Bunun yanı sıra konuşurken uygun perde kullanmaları, çok bağırmamalarını tavsiye ediyoruz. Yetişkinlerin günde 2-2,5 litre çocukların ise 1-1,5 litre su içmelerini tavsiye ediyoruz. 10 dakikada 1-2 yudum içilmesini öneriyoruz. Ses hijyeni için ayrıca sigara, alkol, çay, kahve, kafeinden uzak durmak gerekiyor. Bitki çaylarının da ses hijyenine hiç bir katkısı yoktur. Ses hijyeni için bol bol su teketilmelidir.” dedi.

Dil Konuşma Terapisti Ayşegül Zencir Şen “Phonatory Aerodynamic System (PAS), Yrd. Doç. Dr. Esra Ertan “Ses Bozukluklarında Değerlendirme”, DKT Gayem Köprücü, “Rezonat Ses Terapisi” ve “Vokal Kord Paralizisinde Ses Terapisi”, DKT Serkan Bengisu ise “Ses Terapisinde Fasilitasyon Teknikleri” başlıklı sunumlar yaptı.