Pierre Fabre; ‘Sağlıktan Güzelliğe’

Pierre Fabre; Hasta ve tüketici merkezli yaklaşımı ile ağız bakım ve dermokozmetik dahil tüm ürünleri sadece uzmanlar tarafından önerilip eczanelerde satılmaktadır. Bu anlamda dünyada bu tarz faaliyet gösteren ilk ve tek firma olan Pierre Fabre Genel Müdürü Hande Demirdere ile Pierre Fabreyi konuştuk.

1- Bize Pierre Fabre’yi özetler misiniz?

Eczacı ve botanikçi Pierre Fabre tarafından 1962 yılında kurulan Pierre Fabre, bugün itibarı ile 130 ülkede 13.000 çalışanı ile İlaç, Dermo Kozmetik ve Tüketici Sağlığı başlıkları altında birbirini tamamlayıcı, üç ana kategoride faaliyet göstermektedir. Pierre Fabre Laboratuvarları, Avrupa’nın en büyük ikinci bağımsız özel Farmasötik Laboratuvarı olarak hizmet vermektedir. Grup, Türkiye’de « Pierre Fabre İlaç » ve « Pierre Fabre Dermo Kozmetik » şirketleriyle faaliyet göstermektedir. Pierre Fabre İlaç bünyesinde Onkoloji, Temel Ürünler ile Ağız ve Diş sağlığı grubu olarak üç ana grup faaliyette bulunurken, Pierre Fabre Dermo Kozmetik bünyesinde, kozmetik ürünlerinin yanı sıra dermatolojik ilaç tedavileri de sağlanmaktadır. Grup, her yıl ilaçtan elde ettiği karın %20’sini Onkoloji, Dermatoloji, Nöropsikiyatri alanlarında yürütmekte olduğu Ar&Ge çalışmalarına aktarmaktadır. Pierre Fabre; ‘Sağlıktan Güzelliğe’ sloganının yansıttığı üzere her türlü güzelliğin öncelikle sağlıklı ürünlerden geçmesi gerektiğinin bilinciyle, ürünlerini botanikçi kimliği ile en doğal yöntemlerle geliştirmektedir. Hasta ve tüketici merkezli yaklaşımı ile ağız bakım ve dermakozmetik dahil tüm ürünleri sadece uzmanlar tarafından önerilip eczanelerde satılmaktadır. Bu anlamda dünyada bu tarz faaliyet gösteren ilk ve tek firmadır.

2- Türk pazarında kaç yıldır varsınız ve neler yaptınız?

Türkiye pazarında ürünlerimiz distribütör firmalar aracılığıyla 1996’dan itibaren tanıtılmaya başlanmıştır. 2013 yılından itibaren ürünlerimizin tanıtımı Pierre Fabre ekibine geçmiştir. Temel ürünler portföyü içerisindeki orijnal demir preparatı ve demir+ folik asit kombinasyonunu 1997 yılından beri lokal olarak Türkiye’de üretilmektedir. Ayrıca 2017 yılı itibarıyla Pfizer ile yapılan ortak bir anlaşma ile Aşırı Aktif Mesane kontrolünde kullanılan bir ürünün tanıtımı Pierre Fabre İlaç Grubuna geçmiştir. Bu anlaşma sonrası Pierre Fabre Temel Ürünler Grubu tanıtım kadrosunu büyütme şansı yakalamıştır. Yeni kurulan Ağız ve Diş Sağlığı Grubu, Fransa başta olmak üzere bir çok ülkede öncelikli tercih edilen Elgydium ve Eludril markaları altında; diş ve dişeti problemlerine cevap veren klorheksidinli içerikli özel patentli macunlar, ağız bakım suları ve jeller, diş ipleri, diş fırçaları, çocuklara yönelik macun ve fırça gibi geniş ve artan bir yelpaze ile bu alanda da emin adımlarla ilerlemektedir.

3- Bünyenizde üretimi gerçekleştirilen kaç farklı ürün grubu yer alıyor?

Üç grup ürün tanıtımı yapıyoruz; Temel ürünler grubunda ; Demir ve Demir+ folik asit preparatı ve aşırı aktif mesane ürününü tanıtıyoruz. Bu ürünlerin hepsi Türkiye’de üretiliyor Onkoloji grubunda; ithal olarak gelen akciğer, meme ve yeni portföye eklenen mesane tümörüne yönelik ürünlerimiz var Tüketim Sağlığı grubumuzda da yine ithal olarak gelen 35’in üzerinde öncelikli ağız bakım ürünleri var. Bu yıl içerisinde yeni ürünler ile bu portföy çok daha büyüyecek.

4- Sizin için Türkiye pazarının dünyadaki yeri neresi? Türkiye pazarı için yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

2013 yılına kadar aile şirketi olan Pierre Fabre, daha çok Fransa pazarına odaklanırken, 2013 yılı sonrası vakıfa devredildikten sonra dış pazarlara daha çok açılmıştır. Türkiye’deki birçok ilaç firması karlılıklarının düşmesi sonrası ekip küçültmelerine giderken, Pierre Fabre Türkiye’nin hedefinde, 2017’de başlatılan Pfizer işbirliği gibi, farklı firmalarla işbirliği ile daha da büyümeyi hedeflemektedir. Onkolojide yıllardır meme ve akciğer kanserine yönelik ürünümüzün yanında bu yıl itibarı ile üretelyal (mesane) tümörlerine yönelik ürünümüzün lansmanı ile Onkoloji portföyümüz de genişlemiştir, önümüzdeki yıllarda malign melanom ile ilgili yenilikçi bir ajan ile daha da genişleyecektir. Diğer ekiplerimiz için de bir taraftan lokal üretimli ürün iş birlikleri, diğer taraftan Pierre Fabre’nin özellikle Tüketim Sağlığı için olan yüzlerce ürününden portföyümüzü tamamlayan ürünleri seçerek dengeli bir portföy ile büyümeye devam edeceğiz.

5- Onkolojinin hangi alanlarında faaliyet gösteriyorsunuz ve kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Pierre Fabre Onkoloji olarak Türkiye’de 2004 yılından beri Metastatik Meme Kanseri ve Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri tedavisinde etkin olarak kullanılan Vinorelbine etken maddeli ürünümüzün intravenöz ve oral formlarıyla onkoloji pazarında yer almaktayız. Kanser tedavisinin zorlu bir süreç olması sebebiyle hastalar hem ruhsal hem de fiziksel olarak yıpranmaktadırlar. Ürünümüzün oral formu sayesinde hastalara evde kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. Böylelikle intravenöz uygulamanın kaygıları ortadan kalkmakta, hastaların tedavi almayı beklerken, tedavi alırken ve yolda geçirdikleri zaman azalmakta, ve herşeyden öte kişiler kanser hastası olmanın getirdiği yükten kurtularak sosyal hayatlarına, sevdiklerine ve kendilerine daha çok zaman ayırma olanağına kavuşmaktadırlar. Ayrıca 2017 yılı sonu itibarı ile Vinflunin etken maddeli ürünümüz de ileri evre veya metastatik ürotelyal kanserli hastaların 2. basamak tedavisine yönelik kullanıma sunulmuştur. Toulouse Oncopole Kampüsünde yer alan Pierre Fabre Araştırma ve Geliştirme merkezi seçkin araştırmalara ev sahipliği yapmaktadır. Pierre Fabre Onkoloji, hastaları merkez alan yaklaşımıyla yaklaşık 30 yıldır onkoloji alanında araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmektedir, köklerinden aldığı güçle; yenilikçi ve etik firma anlayışıyla pazarda yerini almaktadır.

6- Bildiğimiz kadarı ile ürünleriniz merkeziniz olan Fransa’dan geliyor. Türkiye’de bir üretim merkezi kurmayı düşünüyor musunuz? Ülkemizdeki yerli üretim

Ülkemizdeki yerli üretim merkezlerinde üretilen iki ilacımız var. Yeni bir üretim merkezi kurmak yerine, üretimleri Avrupa standartlarında olan yerli üretim tesisleri ile işbirliği yapıyoruz. İleride, Türkiye’de büyümemize paralel olarak durumumuzu tabii ki tekrar değerlendirebiliriz.

7- Kadınlar çoğu zaman iş hayatında zorluklarla karşılaşmaktadır. Bir kadın olarak ilaç sektöründe olmanızın herhangi bir zorluğuyla karşılaştınız mı?

Kadınlar, özellikle de anneler genellikle ailede özveride bulunan taraf oluyor. Ben eşimin işi nedeniyle 3 kez işimden ayrılmak durumunda kaldım. Birincisi aynı şirkette çalıştığımız için, birimizin ayrılması gerektiğinden benim ayrılmama karar verdik. Gerçi burada kadın olmamdan çok maaşı yüksek olanın kalmasına karar vermiştik. Diğer ikisi ise Rusya’ya gidişimiz ve dönüşümüz eşimin işi nedeniyle olmuştu. Giderken Türkiye’deki işimden, dönerken Rusya’daki işimden ayrılmak durumunda kalmıştım. Diğer taraftan her problemi fırsat olarak görürüm. Yine eşimin işi nedeniyle 6 yıl yaşadığımız Rusya’da, Rusya içi ve uluslararası görevlerim bana büyük tecrübe katmıştır.

8- Sizi rakiplerinizden ayıran, tercih edilmenizdeki en büyük sebep nedir? 

Kurucumuz Mösyö Pierre Fabre, dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kaliteli sağlık hizmeti ve ilaç erişimini arttırmak amacıyla firmamızı, Fransız hükümeti tarafından tanınan ve desteklenen vakıf şirketine dönüştürmüştür. Kaliteli sağlık hizmeti sağlamak üzere 15 ülkede 23 program yürütmektedir. Eczacı ve botanikçi olan Mösyö Pierre Fabre, ürünlerimizin botanik bahçelerimizde yetiştirilen bitkilerden geliştirilmesine öncülük etmiştir. Örneğin ülkemizde de bulunan kemoterapi ajanları Cezayir menekşesinden geliştirilmiştir. Bu doğal etken maddeleri kemoterapik ürünlerde bile tolere edilebilir yan etki profili sağlamaktadır. Pierre Fabre, 1200 farklı bitki türü içeren dünyanın en geniş kapsamlı botanik bahçesine sahiptir. Bitkisel ürünlerden üretilen ağız bakım ürünleri aynı zamanda yenilikçi ve sürekli geliştirilen geniş bir yelpazeye sahiptir. Örneğin insan sağlığında çok önemli yeri olan florsuz diş macunları ürünlerimizin yanı sıra, Pierre Fabre patentli Fluorinol maddesi sayesinde çocuk diş macunlarında çürüğe karşı da etkili koruma sağlamaktayız. Başta da belirttiğim üzere hasta ve tüketici merkezli yaklaşımı ile ağız bakım ve dermakozmetik dahil tüm ürünlerimiz sadece uzmanlar tarafından önerilip yalnızca eczanelerde satılmaktadır. Bu anlamda dünyada bu tarz faaliyet gösteren ilk ve tek firmayız. Türkiye’ye spesifik olarak da pek çok ilaç firmasının aksine, büyüme trendinde ve yatırım odağında olan bir uluslararası ilaç firmasıyız.

#PierreFabre , #kozmetik , #Onkoloji, #bunye