İnsanın yeni hizmetkarı Dijital sağlık

Yemeği, giyimi, takıyı hatta ilacı bile internetten sipariş ettiğimiz, e-reçete, e – nabız gibi birçok uygulamanın günlük yaşamımızda dahil olduğu dijital çağda, dijital sağlığın önemini vurgulayan Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Sağlık Zirvesi 29 değerli konuşmacı ile Uniq İstanbul’da gerçekleşti. Büyük katılımın sağlandığı zirvede, dijital teknolojilerin, sağlık kanallarına entegrasyonuna ilişkin bilgi ve deneyimler paylaşıldı. Zirve; Dijital Sağlık Zirvesi Organizatörü Dr. Kıvılcım Kayabalı’nın açılış konuşması ve ardından Eczacıbaşı Holding Sağlık Grup Başkanı Elif Çelik’in sunumu ile açıldı.

Mekansız sağlık hizmetleri çok gelişti…

Elif Çelik “Sürdürülebilir Sağlık İçin Dijital Stratejiye Değil, Dijital Çağ İçin İş Stratejisine İhtiyacımız Var” başlıklı sunumunda “25 senedir ilaç ve sağlık sektöründe bulunduğunu, son 5 yıldır da özellikle dijital sağlık ve sağlığın dönüşümü konularında çalıştığına değindi. Çelik, gelişen süreçte sağlık harcamalarının da arttığını belirterek, “İnsan hayatına bir süreç olarak bakarsak, sağlıklı evresinin uzatılması sağlık endüstrilerinde çalışan herkesin önceliği. Dijital sağlık, buna eşlik eden ve sağlıklı yaşamı destekleyebilecek en önemli unsur. Artık her hareketimizi, hatta duygularımızı çok hızlıca ölçebiliyoruz, veriye dönüştürebiliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Elif Çelik, dijital cihazların gelişmesiyle “mekansız sağlık hizmetleri”nin de gelişmeye başladığını sözlerine ekledi.

İlacı hastaya canlı götürmek önemli…

Zirveye konuşmacı olarak katılan Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, “Biyoteknolojide son gelişmeler” başlıklı sunumunda; 2000 yılının biyoteknolojide dönüm noktası olduğunu aktararak, “Çünkü insanın genom haritası çıktı. Şimdi genler taranıyor. Gen haritasında 40 bin yıllık geçmişiniz, genlerinizdeki sapmalarla hastalık riskleriniz belirleniyor. Bu risklere göre de yaşam biçiminizi düzenleyebiliyorsunuz” şeklinde konuştu. Sağlıkta dijitalleşmenin dününü, bugününü ve yarınını ele alan Çelik; “İlacı bulmak önemli, onu hastaya canlı olarak götürebilmek de bir o kadar önemli” açıklamalarında bulundu.

“Amacımız insan hayatını kolaylaştırmak”

Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak, “Sınır Tanımayan Sağlık Çözümleri: Sağlığın Geleceği” başlıklı konuşmasında; Dijital teknolojilerin tıbbı desteklemesine ve akıllı telefon ve tabletlerdeki sağlık uygulamalarının da bu anlamdaki katkılarına değindi. Teknoloji ve yazılım firmaları, ilaç sektörü, hasta örgütleri, üniversiteler, mobil operatörler, sağlık kurumları gibi farklı alanlardan katılımcıların yer aldığı zirvede, teknolojinin sağlık ile entegrasyonu konuları ele alındı. Uluslararası katılımlı gerçekleşen toplantıya Healthcare Paradigm Başkanı Dr. Zakiuddin Ahmed “Yeni Sağlık Modeli Nasıl Olmalı?” konulu konuşmasıyla çarpıcı örneklere yer verdi.Bu yıl da katılımcılar, sanatın, müziğin ve bilimin harmanlandığı zirvede unutulmaz bir deneyim yaşadılar.

#dijital , #CEO , #Biyoteknoloji