Onko İlaç 30 yaşında

1987 yılında Türkiye’ye ilk kan ürünlerini getiren, 2017 yılında onkoloji ilaçları alanında üretim tesisinin tüm hatlarıyla Avrupa GMP’si alan ilk Türk ilaç firması olarak global pazarlara açılmak yolunda büyük bir adım atan Onko İlaç, 30. kuruluş yılını firma çalışanlarının katılımıyla düzenlediği gala gecesinde kutladı.

Yüz yirmi milyon euroyu aşan yatırımla onkoloji ilaçları alanında hem üretim tesisi hem de Ar–Ge merkezi ile Avrupa GMP‘si onayı alarak bir ilke imza atan Onko İlaç, 30. kuruluş yılını “Sağlıklı Yarınlar İçin Daha Yukarıya“ temasıyla kutladı. 2018 yılında hedef dünya pazarları Onko İlaç Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Koç, 30. yıl gala buluşmasında, tüm Onko İlaç ailesini bir arada görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, otuz yıla çok sayıda ilki ve başarıyı sığdırdıklarını ifade etti. Tuğba Koç, birkaç ürün ve çekirdek bir kadro ile başladıkları uzun soluklu yolculuğa bugün globalleşme yolunda büyük bir adım atarak devam ettiklerini kaydetti. 2018 yılında en büyük hedeflerinin yerli satış ve üretimle büyümeye devam ederken küresel pazarlara açılmak olacağını söyleyen Tuğba Koç, varolanla yetinmeyeceklerini, daima daha yüksek hedeflere odaklanacaklarını vurguladı. Gecede Onko İlaç‘ın başarının sırrının işbirliği olduğunu belirten Onko İlaç Yönetim Kurulu Üyesi Tuğçe Koç ise şunları söyledi: “Göçmen kuşların hikayesini bilirsi niz. Bu kuşlar kilometrelerce mesafeyi katederek mevsim dönümlerinde bir kıtadan bir başka kıtaya uçarlar. Cüsselerine kıyasla inanılmaz bir iş başarırlar. Binlerce kuş “v” şeklinde kanat çırpar. Başarılarının sırrı işbirliğidir. Her biri bir diğerinin kanadının yarattığı akımdan yararlanır. Böylece çok uzun bir yolu çok daha kolay alırlar. Sürüdeki her bir kuş hem kendisi hem de diğerleri için kanat çırpar. İşte biz de tıpkı o kuşlar gibi hep beraber kanat çırptık ve daha da çırpmaya devam edeceğiz.“

30. kuruluş yıldönümü film gösteriminin ardından Tuğba Koç, ilaç sektöründe ilklere imza atan, firmanın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Koç‘a, firmanın bugünlere ulaşmasında gösterdiği büyük emek ve özverili çalışmalarından dolayı tüm şirket çalışanları adına teşekkürlerini sundu. Onko İlaç – Onko İlaç, 1987 yılında kan ürünlerini Türkiye’ye ilk kezmgetirerek Türkiye ilaç sektöründeki yerini aldı. 1995 yılında ise Koçsel İlaç, kardeş şirket olarak gruba katıldı. Kuruluşundan bugüne yüzde yüz Türk sermayeli bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Onko İlaç, şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İrfan Koç’un 35 yılı aşkın sektör deneyimiyle Türk tıbbına önemli hizmetlerde bulunmakta, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümleriyle birçok ilki hayata geçirmektedir. Hizmette ilklere ve kalıcı eserlere imza atan Onko İlaç, 2015 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek Türkiye’de bir ilk ve tek olan yüksek aktiviteli ürünler için ileri teknolojiye sahip farmasötik üretim tesisinin açılışını gerçekleştirmiştir. Tesis, Türkiye’de kısıtlı olarak üretilen ya da hiç üretilmeyen, hayati önemi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların Türkiye’de üretilmesine olanak sağlamaktadır. En ileri teknolojiyle üstün kalite koşullarında üretim gerçekleştiren tesis, Türkiye’nin dışa olan bağımlılığını azaltmanın yanı sıra, onkolojik olarak sahip olduğu yüksek kapasite sayesinde Türkiye’nin bu alanda tüm ihtiyacını karşılayabilecek gücü elinde bulunmaktadır. Tesislerin yapıtaşı olan AR-GE faaliyetleri, Türkiye’de sınırlı sayıda üretilen ya da hiç üretimi yapılmayan, yüksek etkinlikteki farmasötik dozaj formları ve ilaç etkin maddelerini geliştirme ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

#onko, #TugbaKoc, #ilac