Nuvita İlaç’ta yüksek kapasiteli modern üretim tesisleri

Nuvita İlaç üretim tesisindeki tüm yeni yatırımları ve geliştirmeleriyle ulaştığı yüksek kapasiteli modern üretim tesisleriyle, müşterilerine ve iş ortaklarına üst düzey kaliteli ve güvenilir hizmet vermeye ve insan sağlığına katkı sunmaya devam ediyor.

2012 yılında faaliyete başlayan Nuvita İlaç, insan sağlığına odaklanan misyonu doğrultusunda kaliteli ve uluslararası standartlara uygun üretim tesisi ile %100 yerli sermayeli Türkiye’nin öncü ilaç, takviye edici gıda ve kozmetik üretim firmasıdır. Nuvita İlaç, kalite anlayışı ve uluslararası standartlara uygun üretim felsefesi, bilime dayalı sürdürdüğü Ar-Ge faaliyetleri, üretim teknolojisindeki yenilikçi ve çağdaş yaklaşımları, ruhsatlandırma konusunda verdiği destek ile yurtiçi ve yurtdışı müşterilerinin memnuniyetini ve güvenini kazanmış sektörde tercih edilen stratejik bir iş ortağıdır. Nuvita İlaç, Fabrika Müdürü Eren İlemin ile firma kuruluşu, yeni modern üretim tesisleri ve pandemide ilerleme süreçleri ile ilgili keyifli bir röportaj yaptık.

Sayın Eren İlemin, bize kısaca kendinizden ve Nuvita İlaç’tan bahseder misiniz?
“1986 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldum.  Profesyonel iş yaşantımın tamamına yakını üniversite yıllarından beri çalışma hayalim olan ilaç sanayinde geçti. Yerli ve çok uluslu ilaç şirketlerinin teknik operasyonları bölümlerinde orta ve üst düzey yönetici olarak görev aldım.  2020 yılından itibaren de Nuvita İlaç’ta “Fabrika Müdürü” olarak çalışmaktayım.

Nuvita İlaç, ilk olarak faaliyetlerine 2012 yılında başlamış olup Orzaks İlaç’ın üretim alanındaki paydaşı konumundadır. İnsan sağlığına odaklanan misyonu doğrultusunda kaliteli ve uluslararası standartlara uygun üretim tesisi ile %100 yerli sermayeli Türkiye’nin öncü ilaç, takviye edici gıda ve kozmetik üretim firmasıdır. Kalite anlayışı ve uluslararası standartlara uygun üretim felsefesi, bilime dayalı sürdürdüğü araştırma geliştirme faaliyetleri, üretim teknolojisindeki yenilikçi ve çağdaş yaklaşımları ve ruhsatlandırma konusunda verdiği destek ile yurtiçi ve yurtdışı müşterilerinin memnuniyetini ve güvenini kazanmış, fason üretim hizmetini en üst düzey kalitede veren ve sektörde tercih edilen stratejik bir iş ortağıdır.

Sağlıklı yaşam kalitesini arttıran vitamin, mineral, bitkisel ekstrakt, aminoasitler, balık yağı içeren ürünler; bağışıklık, zayıflama, eklem sağlığı alanında geliştirdiği formüller ile fason üretim yapmakta olan Nuvita İlaç, bu alanda iş ortaklarına farklı çözümler sunmaktadır.”

Yeni üretim tesisiniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?
“Nuvita İlaç yeni üretim tesisimiz 2020 yılında Esenyurt’ta 13,500 metrekare alanda kurulmuş ve 10,000 metrekare kapalı alanda üretime başlamış olup en yüksek kalitede üretim gerçekleştirme prensibiyle İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ve ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Tesisimiz ayrıca ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Tesisi ve Helal Belgelendirme sistemine sahiptir.

Bina otomasyon kontrollü havalandırma sistemi ve saf su üretim sistemiyle birlikte son teknoloji ürünü olan alt yapı sistemlerine sahip olan işletmemiz, paydaşlarımızın ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan modern üretim teknolojileri ve makinaları ile donatılmıştır.

Ürün güvenliği; tek yönlü personel ve malzeme akışı sağlanacak şekilde tasarlanarak, kritik üretim alanları otomasyon sistemi ile izlenerek garanti altına alınmaktadır.

Ürünlerimiz Ar-Ge aşamasında formülasyon tasarımının yanında ham madde ve ambalaj malzemeleri seçimiyle de yenilikçi yaklaşımla uluslararası standartları sağlayacak şekilde geliştirilmekte ve üretimin her aşaması izlenip analiz edilmektedir. Oldukça geniş ve son sistem modern teknoloji ile donatılmış makine parkuruna sahip olan üretim tesisimizde yıllık kapasitemiz 24 milyon kutu olup katı dozaj üretim formları olarak tablet, film kaplı tablet, efervesan tablet, sert ve yumuşak (softjel) kapsül, toz saşe; likit dozaj üretim formları olarak da solüsyon, süspansiyon, sprey ve damla üretimlerini gerçekleşmektedir.

Tüm ham madde ve ambalaj malzemeleri tam donanımlı kimyasal ve mikrobiyolojik laboratuvarlarımızda uluslararası test standartları doğrultusunda test edilmektedir. Tüm ürün formlarımız HPLC (Yüksek Basınç Sıvı Kramatografisi), GC (Gaz Kramatografisi), UV Spektrometre, FTIR, Atomik Absorpsiyon gibi hızlı analiz imkânı ve yüksek ayırma gücüne sahip ileri teknolojili cihazlar kullanılarak test edilmekte olup ayrıca sıcaklık ve neme duyarlılık açısından da stabilite çalışmaları yürütülmektedir. Sürdürebilir ve temiz çevre duyarlılığına da sahip tesisimizdeki tüm atıklar geri dönüşüm bilinciyle evsel atık, kâğıt ve plastik atık, kontamine atık olmak üzere gruplandırılmaktadır. Kâğıt ve plastik atıklarımız geri dönüşüme kazandırılarak, doğal kaynakların korunmasına, enerji tasarrufunun sağlanmasına, böylelikle hem geleceğe hem ekonomiye yatırım yapılmasına destek olunmaktadır.

Yüksek kapasiteli modern üretim tesisimiz halen Orzaks İlaç’ın yanı sıra ülkemizin önde gelen ilaç ve gıda şirketlerine formülasyon geliştirme, ruhsatlandırma ve fason üretim hizmeti vermekte olup kapasite boşluğumuzu da kaliteli ve güvenilir ürün üretmek isteyen müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.”

Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinizden bahsettiniz. Bu faaliyetleriniz hakkında biraz daha geniş bilgi verir misiniz? “T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Nuvita Biosearch Center (NBC) olarak Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz 203 m² ofis, 712 m² laboratuvar alanı olmak üzere toplam 915 m² ile tek bir lokasyonda hizmet vermektedir. Bu merkezimiz teknik personele uygun çalışma alanları ve araştırma faaliyetlerini yürütebilmesi için en özel şekilde dizayn edilmiştir. Araştırma ve geliştirme çalışmalarımız müşteri ihtiyaçları doğrultusunda; mükemmellik anlayışına sahip çalışan profili ile pazardaki değişimleri takip ederek gerçekleştirilmektedir. Nuvita İlaç bilimsel ve yenilikçi yaklaşımla; ileri teknolojiyi kullanarak, yasal ve etik kurallar çerçevesinde, kaliteli, güvenilir, etkin ürünler geliştirerek iş ortaklarına çözümler sunmaktadır.”

Nuvita İlaç’ın Ar-Ge stratejilerine yönelik neler söylemek istersiniz?
“Nuvita Biosearch Center (NBC) Ar-Ge stratejilerini üç temel üzerine kurmaktadır:

Koruyucu, önleyici ve tedavide geleneksel kullanımı insanlık tarihi kadar eski olan doğal ürünleri bilimsel açıdan inceleyerek modern tıbbın imkânlarıyla geliştirmektedir.

  • İnsanlığın gelecekteki ihtiyaçlarının tespit ederek, potansiyel yenilikçi ürünlere odaklanmak üzere tüm formülasyonlarımız üstün teknoloji ile donatılmış Ar- Ge laboratuvarlarımızda doktor ve eczacıların da yer aldığı konusunda uzman kadromuz tarafından bilimsel yaklaşımla tasarlanmaktadır. İnsanlığın gelecekteki ihtiyaçlarını tespit etmek ve potansiyel yenilikçi ürünler sunmak için IFOS, GMP, WHO ve GOED standartları çerçevesinde ürün kalite güvenliği ve sürekliliği garanti altına alınmaktadır. Üretim alanlarımız da valide edilmiş ileri teknoloji ile donatılmış olup, üretim hattında bulunan otomasyon sistemi ile ürünlerimizin kalite ve güvenliği sağlanmaktadır.
  • Sahip olduğu ve sürekli geliştirdiği biyoteknoloji alt yapısı ve bilgi birikimi ile yenilikçi ham maddeler geliştirmekte olup sürdürülebilir değer oluşturma stratejisi, bilimsel ve inovasyon yaklaşımı doğrultusunda, TÜBİTAK, KOSGEB ve TAGEM destekli projeler gerçekleştirmektedir. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile proje bazlı “İş Birliği” anlaşması imzalayarak üniversitelerin sahip olduğu bilimsel potansiyelin ekonomik değere dönüşmesini sağlayarak Ar-Ge çalışmalarını yürütmektedir.
  • Nuvita ilaç, kurulduğu günden itibaren vitamin-mineral takviyesi, gastrointestinal sistem düzenleyicisi, bağışıklık sistemi ve iskelet-kas sistemi destekleyicisi vb. alanlarda ürünler geliştirerek iş ortaklarının büyümesine ve gelişmesine katkı sunmaktadır. Üretim aşamasına gelene kadar ürün geliştirme ve ruhsatlandırma gibi tüm iş süreçlerinde de iş ortaklarına destek sağlamaktadır. Üretim aşamaları yeşil mutabakat eylem planını destekleyen sıfır karbon izine sahiptir. Ülkemiz için kritik öneme sahip olan bu ham maddelerle ithal bağımlılığının azaltılması, ürün arz güvenliğinin sağlanması, katma değerli ürün üretilmesi, ihracat süreçlerine artı yönde katkı yapma ve cari açığın azaltılması gibi pek çok konuda ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

İhracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
“Nuvita İlaç önümüzdeki dönemde dünya pazarındaki faaliyetleri ile omega 3, pediatrik gelişim, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve eklem sağlığı alanında pazara sunacağı inovatif kombinasyon ürünleri ile büyümeye devam edecektir.

Uluslararası standartlara uyum sertifikalarına sahip yeni üretim tesisimizde ürettiğimiz ürünleri halen 35 farklı ülkeye ihraç etmekte olup kısa zamanda bu sayıyı arttırmayı hedefliyoruz. İhracat odaklı çalışan ve bu alanda tecrübe sahibi olan Nuvita İlaç, ruhsatlandırma çalışmalarında belgelerin uluslararası kabul edilebilir belgeler olması konusunda hassasiyet göstermekte ve bu konuda iş ortaklarına gerekli desteği sağlamaktadır. Uluslararası pazardaki büyüme hedeflerine uygun olarak dünyanın birçok ülkesine üretim yaparak varlığımızı güçlendirmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak başlıca hedeflerimiz arasındadır.”

Son dönemde pandemiyle karşı karşıya kaldık. Peki, bu süreç sizi nasıl etkiledi?
“Pandemi süresince tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli tedarik sorunları ve kısıtlamalar gündeme gelmesine rağmen tesisimizde üretime ara vermeden çalıştık. Çalışanlarımız ve paydaşlarımızla birlikte gerekli önlemleri zamanında alarak ihracat, ithalat, depolama ve sevkiyat faaliyetlerimizde de herhangi bir aksaklıkla karşılaşmadık.

2021 yılındaki zorlu koşullara rağmen insanımıza ve teknolojiye olan yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Bu bağlamda mavi yaka ve beyaz yaka olarak fabrikamızın tüm bölümlerine yeni istihdam alanları açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bir önceki yıla oranla üretim tesisimizdeki çalışan sayımızı yaklaşık olarak %40 oranında arttırdık. Alt yapımıza, yardımcı sistemlere, üretim makine parkurumuza, kalite kontrol ve mikrobiyoloji laboratuvarlarımıza büyük çaplı yatırımlar yaparak üretim kapasitemizi iki katına çıkardık. Kapasite boşluğumuzu da üst düzey kaliteli ürün ürettirmek isteyen müşterilerimizle değerlendirmek istiyoruz.

Üretim bölümümüzde son teknoloji ürünü olan yüksek hızlı otomatik efervesan tablet tüp dolum makinamızı ve yine yüksek kapasiteli tablet baskı makinamızı sıcaklık ve nem kontrollü şartlandırılmış alanda aynı hat üzerinde birlikte otomatik çalışacak şekilde devreye aldık. Ülkemizde de sınırlı sayıda bulunan bu son derece modern ve yüksek kapasiteli efervesan hattımızı yüksek kaliteli fason ürün üretmek isteyen müşterilerimizin hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Yumuşak jelatin (softjel) kapsül dolum hattımıza da artan pazar talepleri ve fason müşteri talepleri doğrultusunda yatırım yaparak kapasitemizi %50 oranında arttırdık. Bunun yanı sıra üretim hatlarımızdaki diğer mevcut makinalara ilave olarak likit dolum makinası, yüksek hızlı tablet/kapsül sayma, şişe dolum ve kapak kapama hattı, kamera kontrollü blisterleme makinası, yine yüksek kapasiteli tablet baskı makinası, otomatik kontrollü film kaplama makinası, kutulama makinası, otomatik etiketleme ve sleeve giydirme makinaları ve otomatik palet değiştirme makinası yeni üretim yatırımlarımız arasında sayılabilir.”

“Kapasitemizi arttırdık”
Kalite bölümüzde de mevcutta bulunan son teknoloji modern tanıma ve analiz cihazlarına ek olarak yeni yatırımlar yapmaya devam ettik. Mikrobiyoloji laboratuvarımızın mevcut alanını büyüterek ilave otoklav ve inkübatörler gibi ekipmanlar alarak kapasitemizi arttırdık. Tesisimizdeki tüm dokümantasyon yönetimini bilgisayarlı sistem üzerinden tek merkezden yönetmeye imkân verecek şekilde kalite dokümantasyon sistemine dahil etmek üzere çalışmalara başladık.  Ayrıca depo yönetim sistemini de mevcut ERP sistemimiz ile entegre çalışacak şekilde devreye aldık. Bu sayede depo stok hareketleri, mal kabul ve sevkiyat gibi lojistik süreçler el terminalleri ile anlık sistem üzerinden ve depo adres bazlı izlenebilecektir.

Üretim tesisimizde tüm bu yapmış olduğumuz yeni yatırımlar ve geliştirmelerle insan sağlığına katkı sunmaktan, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza da üst düzey kaliteli ve güvenilir hizmet vermeye devam etmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu vesile ile yeni yılın ülkemizde ve dünyada pandeminin sona erdiği; başta sağlık olmak üzere huzur ve mutluluk getirdiği bir yıl olmasını diliyoruz.”