İBRAHİM ETEM – MENARİNİ, HUZURLU VE GÜVENLİ BİR EKİP İLE BAŞARISINI KATLIYOR

 

 

Artan rekabet koşullarında en iyi olmayı başarabilmek… Elbette zor ancak imkansız değil! Peki, bir firmanın başarısının sırrı nereden başlıyor dersiniz? Bu sorunun cevabı kesinlikle; “Doğru bir strateji, iyi bir planlama ve kendini güçlü hisseden firma çalışanları” olmalı.

Menarini Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü Melis Aslanağı, İbrahim Etem – Menarini adına yapılan uygulamaları, markanın rakiplerinden farklılıklarını ve gelecek hedeflerini okuyucularımız için anlattı…

 

Bize kendinizden ve ekibinizden bahseder misiniz?

Lise eğitimimi İzmir Amerikan Kolejinde, lisans eğitimimi Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimimi New York Üniversitesi Organizasyonel Psikoloji Bölümü’nde tamamladım. Profesyonel hayatıma başladığım 1996 yılından bu yana dayanıklı tüketim, servis, telekom, ilaç ve finansal hizmetler gibi farklı sektörlerde insan kaynakları yönetimi, liderlik gelişimi, koçluk, organizasyonel yapılanma, değişim yönetimi, sistem kurma, yetenek yönetimi, çalışan bağlılığı ve fonksiyonlar arası iç iletişim yönetimi alanlarında orta ve üst düzey birçok görevde bulundum.

Bunun yanı sıra profesyonel koç olarak da farklı şirketlerin lider gelişimi projelerinde 2014 – 2017 yılları arasında danışman olarak rol aldım. Lider gelişimi, sistem anlayışı ve koçluk alanlarında Eurasian Gestalt Coaching Programı (Bireysel Koçluk Sertifikasyon Programı), Gestalt Groupworks (Takım ve Grup Koçluğu Sertifikasyon Programı), Yönetici ve Lider Koçluğunda Ustalık (Kurumları Anlamak ve Liderlerine Koçluk Yapmak Sertifikasyon Programı), Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluk Programı’nı (ORSC Sertifikasyon Programı) tamamladım.

İbrahim Etem – Menarini ailesine 2017 yılında İnsan Kaynakları Direktörü olarak katıldım. 2020 yılı Eylül ayı itibariyle de Menarini Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevine getirildim. Evliyim ve bir kızım var.

İbrahim Etem – Menarini İnsan Kaynakları Departmanı olarak insan kaynakları ve idari işlerin yönetiminden sorumluyuz. Yüksek performans kültürünü destekleyen, başarı odaklı ve yenilikçi bakış açısına sahip 18 ekip arkadaşı olarak değerlerimize bağlı kalarak iş süreçlerimizi geliştiriyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Koronavirüs pandemisinden şirketiniz organizasyon olarak nasıl etkilendi? İnsan Kaynakları Ekibi olarak ne tür aksiyonlar aldınız?

İbrahim Etem – Menarini olarak, tüm dünyada yaşanan bu beklenmedik süreçte, çalışanlarımızın ve ailelerinin yanında olduğumuzu hissettirmeye devam etmek, tüm süreçlerimizi pandemi ile birlikte gelen ihtiyaçlara yönelik dijital platformlara adapte etmek ve bu dönemi olabildiğince verimli ve etkin geçirmek üzere çalıştık.

İnsan Kaynakları tarafından yürütülen; Performans Yönetimi, Ücretlendirme ve Yan Haklar Yönetimi, Yetenek Yönetimi ve İşe Alım süreçlerimizin tüm işleyişini dijital araçlarımızı da kullanarak herhangi bir aksama yaşamadan devam ettirdik.  Yine bu döneme özel tüm lokasyonlarımızda çalışanlarımızın pandemiden korunabilmesi için gerekli tüm önlemleri İSG Birimimizle birlikte çalışarak aldık.

Yaşanılan bu zor günlerde İbrahim Etem – Menarini ailesinin yanında olduğumuzu hissettirmek ve gerekebilecek desteği sağlamak üzere iyi yaşam programımız “Bize İyi Gelecek”i planımızdan daha erkene çekerek Nisan ayı içerisinde online bir lansman ile hayata geçirdik. Bu program ile çalışanlarımızın ve ailelerinin, yaşanan bu farklı süreçte, psikolojik destek ve sağlıklı beslenme desteği gibi ihtiyaçları olması durumunda ulaşabilecekleri bir hizmet sağladık. Bu programımız özellikle opersyonlarımızın devam ettiği fabrika lokasyonunda çalışan arkadaşlarımızı desteklemek için önemli bir uygulama oldu.

Bunun yanı sıra, Şirket içerisinde farklı lokasyonlarda olan arkadaşlarımızın birbirleriyle iletişimini daha da güçlendirmek, yüzyüze çok sık görüşemediğimiz bu dönemde yan yana olabilmek için programın içeriğinde bulunan etkinlik uygulamalarını kullanarak hayatımızı biraz olsun renklendirdik.

Saha ve Merkez ofis olarak evlerimizde kalmamız gereken dönemde, iç ve dış kaynaklarımızı kullanarak 70’e yakın birçok farklı konuda bilgilendirici ve öğretici webinarlar düzenledik. Çalışma arkadaşlarımızın hobileri ya da bizlerle paylaşmak istedikleri konulara da webinarlarımızda yer vererek birbirimizi daha da yakından tanıma fırsatı bulduk.

 

Yeni görevlendirmeyle birlikte yakın zamanda Menarini Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörlüğü’ne getirildiniz. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Bu başarı Menarini Türkiye’nin başarısı. Tüm İbrahim Etem Menarini ailesi olarak, Genel Müdürümüz Sn. Uğur Bingöl’ün liderliğinde, birlikte yürüttüğümüz çalışmalar ile şirket performansımızı istikrarlı bir şekilde ileriye taşıyoruz. Ayrıca insan kaynakları olarak hayata geçirdiğimiz yenilikçi uygulamalar ve şirket kültürümüzü geliştirdiğimiz projelerimiz de bu başarımızı destekliyor.

 

İnsan Kaynakları stratejilerinizin temelinde ne yatıyor? İbrahim Etem – Menarini’yi ilaç sektöründeki diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

İnsana verdiğimiz değeri tüm süreçlerimizin odağında tutuyoruz ve bu sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz.  Bu sayede İnsan Kaynakları ekibi olarak organizasyona katma değer yaratacak stratejileri geliştirmeye odaklanıyoruz.

 

Çalışan bağlılığının güçlendirilmesi, mutlu ve başarılı çalışanlarımızla hep birlikte ilerlemek tüm işlerimizin merkezinde. Bunu etkileyen tüm başlıklarda yaratıcı ve geliştirici yaklaşımlarla çalışanlarımızı destekliyoruz. Bizi en çok tercih edilen firma yapan özellik her daim insana değer veren bakış açımızın kültürümüzün temelini oluşturması ve tüm çalışanlarımız tarafından hissedilmesi.

Bu doğrultuda çalışanlarımızla temas ettiğimiz pek çok uygulamamız var. Örneğin her yılın sonunda düzenlediğimiz beyaz ve mavi yakalı olmak üzere tüm ekip arkadaşlarımızın katıldığı vizyon toplantımızda, Genel Müdürümüz tarafından gelecek yıl planlarımız ve stratejilerimiz aktarılıyor ve yıl boyunca elde ettiğimiz başarılarımızı hep birlikte kutluyoruz. Bunun yanı sıra “İK Seni Dinliyor” inisiyatifimiz ile tüm ekiplerimizle bir araya gelerek onları yüz yüze dinliyoruz. Bire bir temas çok önem verdiğimiz bir yaklaşım. Birlikte gelişmeye ve işbirliğine çok önem veriyoruz ve bunu destekleyen programlar hayata geçiriyoruz. Buna verebileceğim örneklerden birisi İleri ve Tersine Mentorluk programlarımız.

En önemli ayırt edici özelliğimizin insan odaklı yaklaşımımız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Şirketinizdeki çalışan bağlılığı hangi seviyede? Çalışan bağlılığını artırmak için ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Çalışan bağlılığımızı takip etmek için konusunda dünya çapında uzmanlığı olan bir danışman firma ile Çalışan Bağlılığı Anketi uyguluyoruz ve bu alanda kendimizi kuvvetli buluyoruz.  Ayrıca çalışan bağlılığının desteklenmesi için uygulamalarımızı sürekli geliştirmek üzere çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl insan kaynakları tarafında birçok yeni uygulamayı hayata geçirdiğimiz bir yıl oldu.  “Çalışan Bağlılığı” teması altında organizasyonumuza fark edilir etki sağlayan “İK Seni Dinliyor” isimli proje yukarıda da bahsettiğim bu yeniliklerden bir tanesi. Bu proje kapsamında Türkiye’nin dört bir noktasında faaliyet gösteren tüm çalışanlarımızla ekipler halinde benim de bizzat katıldığım toplantılarda bir araya geliyor ve onları dinliyoruz. Onlardan dinlediğimiz birçok konu başlığını da geleceğe yatırım olarak değerlendiriyoruz ve aksiyon planları ile hayata geçiriyoruz.

Sayabileceğim diğer önemli bir çalışmamız ise bakış açımızı yenilikçi bir yaklaşımla dönüştürdüğümüz “Yeteneğin Senin Geleceğin” uygulamalarımız. Organizasyon genelinde şeffaflığı destekleyen ve kişisel gelişimi çalışanın bireysel sorumluluğu haline dönüştüren bu yaklaşımla kişilerin kendi gelişimlerini sahiplenmelerini sağlıyoruz.

Çalışanlarımıza mesleki alanlar dışında sağlık, sosyal ilişkiler, kültürel faaliyetler ve spor gibi başlıklarda da sunduğumuz destekleri bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirerek yenilikler hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Birlikte mutlu ve başarılı sonuçlarla çalışmanın bağlılık üzerindeki etkisini biliyoruz. Bu dengeyi sağlayacak mesleki gelişimin yanı sıra birlikte eğlendiğimiz organizasyonları da yıl içinde farklı dönemlerde hayata geçiriyoruz. Tüm bu uygulamalar tabiki pandemi ile birlikte evriliyor, dönüşüyor. Çalışan bağlılığımız bizim için başarımızdaki en önemli unsurlardan bir tanesi.

 

İbrahim Etem – Menarini fırsat eşitliği konusuna nasıl yaklaşıyor? Çalışan sayınızda kadınların oranı nedir?

Kurum kültürümüzün ve değerlerimizin merkezinde fırsat eşitliği ve çeşitliliğe verdiğimiz önem bulunuyor. “Çok Kültürlü Kimlik”, “İnsan Odaklılık” ve “Etiklik ve Şeffaflık” gibi değerlerimiz tüm yaklaşımlarımızı yönlendiriyor.

Yönetim ekibimizin %64’ü kadın. Merkez ofisimizde kadın erkek oranımız eşit, üretim tesislerimizde yapılan işin doğası gereği depo operasyonları ve benzeri görevler nedeniyle ağırlıklı erkek çalışanlarımız mevcut. Diğer yönetim rollerimizde ise kadın erkek oranımız yine dengeli şekilde dağılıyor.

 

Şirketinizde yeni mezunlara yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Staj programlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Üniversite öğrencilerine yönelik yürüttüğümüz kapsamlı çalışmalarımız mevcut. “Uzun Dönem Staj Programımız” doğrultusunda yıl içerisinde 12 öğrenciye ücretli staj imkânı sunuyoruz. Oldukça detaylı bir seçme yerleştirme süreci sonrası belirlediğimiz öğrencilere staj programı başında kapsamlı bir oryantasyon programı uyguladık ve akabinde bölümlerinde işbaşı yaptılar. Bu programda öğrenciler için hedeflediğimiz temel kazanımlar, ekip çalışması, mesleki deneyim ve proje planlama ana başlıkları altında toplanabilir. Staj programı sonunda katılımcılar arasından yapacağımız değerlendirme sonucu öğrenciler 1 yıl süreli tam zamanlı çalışma imkanına da sahip olabilecekler. 2020 yılındaki stajyerlerimizin %60’ı bizimle tam zamanlı çalışma düzeninde devam ediyor ve yeni dönem uygulamamız Ekim ayında başladı.

Ayrıca bu programdan bağımsız olarak her yaz 20’den fazla üniversite öğrencisine zorunlu stajları kapsamında yaz döneminde staj imkânı da sunuyoruz.

Bu çalışmaların yanı sıra her yıl organizasyonumuzda fabrika operasyonlarımızı desteklemek üzere yaklaşık 40 meslek lisesi öğrencisine Eylül – Haziran ayları arasında zorunlu stajları kapsamında staj imkânı sağlıyoruz. Böylece üretim bölümlerinde çalışabilecek gençler ile henüz mesleki eğitimleri devam ederken tanışıp onların gelişimine katkı sağlıyor ve onlar liseyi yeni bitirdikleri dönemde kendilerine iş teklifi yapabiliyoruz.

 

Şirket çalışanlarına yönelik yurt dışı kariyer fırsatları sunuyor musunuz?

Yetenek Yönetimi Sistemi kapsamında her yıl performans değerlendirme sürecimiz oluyor. Değerlendirme süreci sonrasında yetenek gözden geçirme ve yedekleme planı sürecimizi tüm yönetim ekibimiz ile gerçekleştiriyoruz ve her bir çalışanımızı tek tek gözden geçiriyoruz. Sonrasında bu çalışmanın çıktılarını global kapsamda oluşabilecek fırsatlar için değerlendirilmek üzere İtalya Floransa’da bulunan Menarini Merkez Kurumsal İK ile paylaşıyoruz.

Bunun yanı sıra, Menarini Grup tarafından global fırsatlar oluştuğunda tüm grup şirketleri ile paylaşılıyor, iç iletişim kaynaklarımız ile ilgili rolü çalışanlarımız ile paylaşıp onları bu yolda cesaretlendiriyoruz. Yönetim ekibimizde tamamıyla bu konuda esnek ve destekleyici davranıyor.  Bu süreçler doğrultusunda hali hazırda aramızdan yurt dışına transfer olan arkadaşlarımız mevcut.

 

İnsan Kaynakları ekibi olarak başta Türkiye olmak üzere Orta Doğu ve Afrika Bölgesi için gelecek planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Türkiye yapılanmamız ve uygulamalarımız Ortadoğu ve Afrika Bölgesi için yön gösterici olacaktır. Öncelikle bölge organizasyonumuzun gelişimi ve insan kaynakları uygulamalarının bölgede yaygınlaştırılması önceliğimiz olacak. Ayrıca başta Türkiye olmak üzere pandeminin gelişimine bağlı olarak dijitalleşme de önceliğimiz olmaya devam edecek. Bu doğrultuda planlanan projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yine pandeminin bize getirdiği farklı iş yapış şekillerinin etkin düzenlenmesi, farklı çalışma düzenlerine bağlı insan kaynakları yaklaşımlarının yenilenmesi ve performansın yeni yaklaşımlarla etkin yönetimi de önemli başlıklarımız arasında olacak.