Hasbiotech İlaç, Biosplice Therapeutics, Inc. ile orijinal ilaç geliştiriyor

BUBA Ventures’ın sağlık yatırımı olan Hasbiotech, Türk ortakları ve yatırımcıları ile dikkat çeken Biosplice Therapeutics, Inc. ile ortak  bir projeye adım attılar. Biosplice Therapeutics, Inc. bundan sonra Türkiye’de androgenetik alopesi ile ilgili jenerik ilaç geliştirme yatırımlarına Hasbiotech ile birlikte devam edecek.

 

Hasbiotech, yapılan bu ortak proje ile Biosplice Therapeutics, Inc.’in Türkiye’de birçok merkezde başarı ile tamamladığı Faz 3 çalışmasının sonuçlarına göre saç kaybına (androgenetik alopesi) karşı etkili ürününü orijinal bir Türk İlacı olarak sağlık sistemine sunmayı hedefliyor.

2009 senesinden bu yana Türkiye’de yurtdışından getirdiği orijinal ürünleri sağlık sistemine sunan Hasbiotech, bu proje ile yatırımlarına orijinal molekül geliştirme projelerini dahil ederek devam ediyor.

“Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek orijinal molekül geliştirme hedefi yeni vizyonumuz oldu”
Türkiye’den çevre ülkelere ve Avrupa’ya uzanan bir yatırım planı ile geliştirilecek orijinal ürünün dünya pazarında başarılı bir ticari ürüne dönüşmesini sağlamayı planlayan Hasbiotech, yenilikçi orijinal ürün yatırımlarına Türkiye ve dünyada hayata geçireceği projeler ile devam etmeyi planlıyor.

Hasbiotech Genel Müdürü Muhip Asutay söz konusu anlaşmaya ilişkin şu açıklamaları yaptı: “San Diego’nun önemli biyoteknoloji şirketlerinden biri olan Biosplice Therapeutics, Inc.  ile Türkiye pazarında ürünlerin kullanılmasını sağlayacak bir yatırımın içinde olabilmek Türk şirketi olarak bizleri gururlandırıyor. Türkiye’nin global platformda ilaç geliştirme vizyonuna sahip ender firmalarından biri olan Hasbiotech, kurduğu ortaklıkla, Türkiye’nin dünyada orijinal ilaç geliştirme anlamında bir oyuncu olması adına da önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek orijinal molekül geliştirme hedefi bizim yeni vizyonumuz oldu” dedi.