Gilead Sciences ile Gelişen Tedaviler, İyileşen Hayatlar

Gilead Sciences, dünyada ve Türkiye’de tedavi olasılığı olmayan hastalıklara tedavi geliştirmeyi kendine hedef belirlemiş her zaman bilimselliği ve hasta faydasını ön planda tutan araştırmacı bir biyofarmasötik firmasıdır. Öncelik alanları: HIV/AIDS, Hepatit C, Hepatit B, Hematoloji, Onkoloji tedavisi.

Gilead 1987 yılında Foster City, Kaliforniya A.B.D’de kurulmuş olup, ülkemizde ise 2007 yılında faaliyete geçmiştir. Dünyada 6 kıtada yaklaşık 9.000, ülkemizde ise 80 kişilik bir ekibe sahip.

Terapötik Alanlar

HIV alanında kurulduğundan bu yana geçen 30 sene boyunca geliştirdiği ilaçlar ile hastalığın ölümcül ve çaresiz bir hastalık olmaktan çıkartıp kronik bir hastalığa dönüştürmeyi başarmıştır. 2006 yılında ilk tek tablet tedaviyi hastaların kullanıma sunmuştur. Lisanslama programı çerçevesinde, 2006 yılında kaynakları tedavi finansmanı için zayıf olan ve toplam ancak 30 bin hastanın tedavi edilebildiği ülkelerde 2016 yılına gelindiğinde tedavi edilen hasta sayısını 10 milyona çıkarmıştır. Hastalığın tamamen yok edilebilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Karaciğer Hastalıkları

Hepatit B hastalarının yaşam süresinin uzatılmasında çığır açan tedavi hastalara sunmuştur. Ayrıca uzun dönemli böbrek ve kemik göstergelerinde çok daha iyi profile sahip tedaviyi hastaların kullanımına sunabilmek amacı ile çalışmaları sürdürmektedir. Hastalığın tamamen eradike edilmesi için de bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.

Hepatit C alanında daha kısa sürede ve daha az yan etki ile hastalığın tamamen eradike edilmesini sağlayan tedavi rejimini geliştirmiştir. Dünyada 1,5 milyondan fazla hastanın Hepatit C’den tamamen kurtulmasını sağlamıştır. Tedavi sonrası düşük ihtimalli de olsa iyileşemeyen hastaların da hastalıktan kurtulabilmesi için yenilikçi ilaçlar geliştirmektedir.

NASH (Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması) alanında çalışmalarını sürmektedir.

Hematoloji & Onkoloji alanında Akut Myeloid Lösemi ve Mide kanseri alanlarında çalışmalarımız sürmektedir.

Kişiselleştirilmiş Onkoloji Tedavisi alanında Ağustos 2017’de içinde ABD’de Kite Pharma’yı satın alarak geleceğin onkoloji tedavi alanına giriş yaptı. Bu alanda kullanılan CAR T-cell terapisi, kişinin kendi immun sistem hücrelerinden olan T hücrelerinin hastanın kanser hücrelerini daha iyi tanımasını ve öldürmesini sağlayacak şekilde modifiye edilerek kullanıldığı bir kanser tedavisidir. Hastanın kanından elde edilen T hücreler, merkez laboratuvara gönderilir ve burada T hücrelere şimerik antijen hücreleri eklendikten sonra hastaya yeniden transfüzyon yapılır. FDA tarafında diffüz büyük B-hücreli lenfoma alanında tedavi kullanıma sunulmuş olup, Akut Lenfositel Lösemi alanında da araştırmalar sürmektedir.

Hastaların tedaviye erişimi ve sosyal sorumluluk

2016 yılında dünyada ölümcül hastalıklar ile savaşan hastaların hayatlarının iyileştirilebilmesi için toplam 460 milyon dolar bağış yapmıştır.

Dünyada sıtmadan sonra 2. en ölümcül parazit hastalığı olan Visceral Leishmaniasis Tedavi Genişlemesi programı çerçevesinde 850 bin kutu ilacı DSÖ’ye bağışlamıştır.

Gilead Türkiye’nin ülkemize katkısı

Gilead Türkiye, Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı Eylem Planı’nda belirtilen Global klinik araştırma yatırımlarından Türkiye’nin aldığı payın ve yürütülen klinik araştırma sayısının yıl bazında arttırılması hedefi ile paralel olarak 2015 yılında Hepatit B alanında 5 merkez ile başlattığı klinik araştırmalarını, 2016 yılında onkoloji alanındaki yeni araştırmalar ile 28 merkeze çıkarttı. 2017 yılında NASH alanında 3 yeni merkez daha eklenerek toplam 31 merkeze ulaşılması beklenmekte, önümüzdeki yıllarda ülkemizde yapılan klinik araştırma sayılarının giderek artması beklenmektedir.

Gilead Türkiye Proje Destek (Yeni İsmi: Hayat Bulan Fikirler) Programı, ilk oluşturulduğu tarihten bu yana HIV, viral hepatit, hematoloji ve invazif fungal hastalıklar alanlarında 30’un üzerinde projeye, toplamda 1.5 milyon TL’den fazla destek vermiştir.

#Gilead, #Sciences, #tedavi, #hayat