Dünyaya daha güzel bakmanın 10 püf noktası

2Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan dünyaya daha güzel gözlerle bakmanın püf noktalarını belirtiyor

  1. “Ben uzağı da, yakını da iyi görüyorum’’ diyerek muayeneden kaçmayın. Düşük dereceli kırma kusurları belirgin görme azlığı yapmasa da gözde çabuk yorulmaya neden olur
  2. Gözlerinizi yoğun ışıktan koruyun. Uygun güneş gözlükleriyle aşırı UV ve kızılötesi ışınlardan korunun.
  3. Ailesinde göz tansiyonu veya sarı nokta hastalığı olanlar 40 yaşından sonra yıllık düzenli kontrole gitmeli. Sadece kaşımız gözümüzün rengi değil, hastalıklarımız da genetik mirasın bir ürünüdür.
  4. Yeni doğan ve bebeklik döneminde normalden büyük gözler doğumsal göz tansiyonu yüksekliğinin belirtisi olabilir.
  5. Göz bozuklukları erken çocukluk döneminde saptanıp düzeltilirse ileride kalıcı görme bozukluğu olma olasılığı azalır.
  6. Bilgisayarın başında uzun süre yakına odaklanmak miyopi riskini artırır.
  7.  “Yakın gözlüğünü ne kadar geç kullanırsam o kadar iyi” gibi kaçamak yolların okuma zevkinizi elinizden almasına izin vermeyin. Yakın gözlüğü kullanın.
  8. Gözünüz narindir, gereksiz risk almayın, önlem alın! Kendinizi ve çocuklarınızı yaralanmalara karşı koruyun.  İşte, evde, okulda veya eğlenceli bir aktivitede; önce gözleriniz.
  9. Gözlerinizi kurutmayın. Klimalar ve aşırı bilgisayar kullanımı gençlerde de kuruluğa neden olabiliyor.
  10. Gerektiğinde ameliyattan kaçmayın. Efsanelere kulaklarınızı tıkayın.  Katarakt ameliyatı yaşlılık döneminizin en iyi yatırımı olabilir.