Cilt yaşlanmalarına lazer ile tedavi

1Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Bahar Öznur, cilt yaşlanmalarına karşı lazer ile tedavi uygulamalarını anlatıyor

Özellikle kadınların en çok takip ettiği uygulamaların başında yer alan lazer tedavileri ile cilt yaşlanmalarını geciktirmek ve ciltte oluşan çatlakları azaltmak mümkün. Güvenilir ve yüksek etkinliği olan dermatoloji alanında birçok tedavi olanağı sunan “Fraksiyone Lazer” in uygulama alanlarını Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatolji Uzmanı Bahar Öznur anlatıyor.

“Genetik faktörler, stres, güneş ışığı cildi yaşlandırıyor”

Genetik faktörler, stres, güneş, uykusuzluk, çalışma koşulları ve beslenme alışkanlıkları gibi etkenlerden dolayı cilt yaşlanmakta, buna karşın cilt kendisini sürekli yenileyerek yaşlanmanın etkilerini onarmaktadır. Ancak belli bir yaştan sonra hücrelerde yapılan onarım oranı yavaşlar. Cildin kollajen üretimi düşer, cildin destek tabakasını oluşturan bağ dokusundaki elastik liflerin kaybolması ile de cilt gevşemesine bağlı sarkmalar, kırışıklıklar, güneş lekeleri, cildin giderek incelmesi gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

“Yaşlılığa bağlı deri incelmeleri düzeltilebiliyor”

Fraksiyonel lazer tedavisi ile ciltte kollajen üretimi artar, cilt elastikiyeti artar, cilt sarkmaları, kırışıklık ve çökmeler iyileştirilir. Uygulama sonrasında cilt daha canlı, parlak, elastikiyeti artmış görünüme kavuşur. Yaşlılığa bağlı meydana gelen ince kırışıklıklar, yüzde sarkmalar, açık koyu kahverengi cilt lekeleri, cildin solgun cansız görünümü fraksiyonlel lazer uygulaması ile kısa sürede düzeltilebilmektedir. Cilde lazer uygulamasının hemen ardından ciltte canlı, parlak, genç cilt görünümü ortaya çıkar, lazer uygulamasının düzenli olarak yapılması ile cildin bu sağlıklı görünümü çok uzun süreler devam ettirilebilir.

“Doğum sonrası çatlaklara uygulanabilir”

Özellikle çatlaklarda, sivilce izleri, yanık izleri, ameliyat izleri, jilet izlerinin tedavisinde, el, yüz ve boyun gençleştirme tedavisinde, cilt kırışıklık ve lekelerinin tedavisinde ayrıca viral siğillerin tedavisinde son derece etkindir. Fraksiyonel lazer uygulaması doğum sonrası ve kilo alıp verme sonrası gelişen cilt çatlakları tedavisinde seanslar şeklinde uygulanır. Tedavi ayda bir ortalama 3-5 seans sürer.

2Ciltte; hamilelik, güneş, hormonlar, yaşlılık sebebi ile oluşan cilt lekelerinde her uygulamada azalma ve ciltte parlaklık olduğunu belirten Öznur, bu lazer uygulamasının yapılabileceği bölgeleri şöyle anlatıyor; “Fraksiyonel lazer uygulaması vücudun hemen her tarafına yapılabilmektedir. Cilt lekeleri, kırışıklık ve sarkmaları için; tüm yüz bölgesine, boyun ve dekolte bölgesine uygulanabilir. Sivilce, yanık izleri ve çatlaklar için; lezyonların olduğu bölgelerde lezyonun üstüne uygulanır. Yaşlılık izlerinin giderilmesi, cilt gençleştirme amaçlı olarak, tüm yüz , boyun dekolte ve eller üstüne uygulamalar yapılır.”

“3-5 seans ile çatlaklardan ve yaşlanmadan kurtulmak mümkün”

Taraması yapılan cilde Fraksiyonel lazer uygulaması tek başına uygulanabilir. Diğer estetik amaçlı uygulamalarla birlikte kullanılabilen lazer yönteminde en etkili çözüm tek başına uygulandığında gözlemlenmektedir. Seanslar, cilt tipine ve deformasyonun geniş olduğu bölgeye göre değişse de 3-5 seansta çatlaklardan, sivilce ve yanık izlerinden kurtulmak mümkün. Kanser hastalarına ve hamilelere uygulanamayan lazer tedavisinde ağrı oranı çok düşüktür.