Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu ve GSK Türkiye Dünya HIV/AIDS günü için bir araya geldi

GSK Türkiye, HIV (Human Immunodeficiency Virus – İnsan Bağışıklığı Yetmezlik Virüsü) hakkında farkındalık yaratmak amacıyla geçtiğimiz yıl “dokun” temasıyla hayata geçirdiği “Kendin İçin 1 Ara’lık” kampanyası ile elde ettiği bir yıllık sonuçları, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde kamuoyuyla paylaştı. Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğunda, Başkonsolos Judith Slater’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, GSK Türkiye HIV alanındaki uzmanlık derneklerini bir araya getirdi.

GSK Türkiye, HIV hakkında farkındalık yaratmak amacıyla geçtiğimiz yıl 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde başlattığı kampanyanın bir yıllık sonuçlarını açıkladı. ‘HIV+ bireylerin yanındayım’ diyerek kampanyayı dijital ortamda destekleyen kişi sayısı bir yılda 103 bin 32’ye ulaştı. Kendin için 1 Ara’lık kampanyası kapsamında sosyal medyadan 17 milyon kişiye ulaşılırken, web sayfasını bir yılda 430 bin kişi ziyaret etti. GSK Türkiye Medikal Direktörü Dr. Fulya Erman, kampanyanın eriştiği rakamlardan daha fazlasını ifade ettiğini belirterek şunları söyledi: “GSK olarak sorumluluğumuzun sadece yenilikçi tedavi çözümlerimizle sınırlı olmadığının farkındayız. Sağlığını iyileştirdiğimiz bireylerin her alanda yaşamlarını kolaylaştırmanın da sorumluluğumuzun bir parçası olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle, HIV pozitif hayatlara dokunma, onların hikayelerini dinleme çağrısını yaptığımızda amacımız bu alandaki farkındalığı artırmaktı. Bir yıl için 100 binden fazla kişiye HIV pozitif bireylerin yanındayım dedirtmek bizim için elbette gurur verici. Fakat geride kalan bir yıl içinde bize mesajlarını ileten, teşekkürlerini paylaşan mesajlar ileten HIV pozitif bireyler gerçekten onların hayatına dokunabildiğimizi göstererek bize esas gururu yaşattı.”

HIV/AIDS panelinde uzmanlar konuştu

HIV/AIDS paneline, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nden Doç. Dr. Asuman İnan, AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Derneği’nden Prof. Dr. Deniz Gökengin, HIV Enfeksiyonu Derneği’nden Prof. Dr. Fehmi Tabak, Enfeksiyon Hastalıklarından Korunma ve Savaşım Derneği’nden Prof Dr. İftihar Köksal, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği’nden Doç. Dr. Serap Gençer ile HIV/AIDS Korunma ve Eğitim Derneği’nden Prof. Dr. Serhat Ünal katıldı.

1 yılda neler oldu?

HIV’nin; tokalaşma, sarılma, öpüşme gibi eylemlerle bulaşmadığına vurgu yapmak amacıyla “Dokun” başlığı altında oluşturulan kampanya kapsamında hazırlanan ve gerçek hasta hikayelerinin kurgusal olarak canlandırıldığı 15 videonun bulunduğu online platformu ziyaret edenler, HIV pozitif bireylerin hayatına dokunmak ve onlara destek olmak imkanı buldu. Gerçek hasta hikayelerinin sonunda çıkan simgesel imza kampanyasına “dokunan” ziyaretçiler, bu farkındalık projesine katılmış oldu.
• Sosyal medya üzerinde kampanya 17 milyon kişiye ulaştı.
• Site 430 bin kullanıcı tarafından ziyaret edildi.
• Kampanyanın görselleri sosyal medyada 58 milyon kez görüntülendi.
• 103.032 kişi www.kendinicin1aralik. org sitesinde yer alan ‘HIV+ bireylerin yanındayım’ butonuna tıklayarak bildiriye katıldı.
• Sitede yer alan HIV+ bireylerin hikayelerini içeren videolar 700.000’den fazla izlendi.

#GSK, #1Aralik,  #HIV/AIDS, #Dokun, #NelerOldu