Alvimedica Ekibi Teknoloji Transferi Eğitimleri için İtalya’da

0
128

İtalya Alvimedica tesislerinde aldıkları teknoloji transferi eğitimleri ile Alvimedica ekibi, Çatalca’daki yeni fabrika için hazır

Sağlık teknolojileri alanında katma değeri yüksek ürünler geliştiren Alvimedica, yeni fabrika yatırımında görev alacak çalışanlarını, katma değerli tıbbi cihazlarda ileri teknolojiye dayalı eğitimlerle güçlendiriyor.

 “Yeni nesil ilaçlı stent üretimi” projesi ile dört haftalık eğitim alınıyor

Şirketin üretimde kapasite arttırmak amacıyla inşa ettiği İstanbul Çatalca’daki yeni fabrikasında görev alacak çalışanlar, gruplar halinde Alvimedica’nın İtalya’daki üretim tesislerinde ileri teknolojiye dayalı eğitimler alıyor. Şirketin Çatalca Fabrika Müdürü Ahmet Kozluca, çoğunluğu kadınlardan oluşan, 8’i mühendis 11’i mavi yakalı 19 kişilik ilk ekibin teknoloji transferi eğitimlerinin şubat ayında tamamlanmasının ardından, yeni ekiplerin de yıl boyunca benzer eğitimler alacağını ifade ediyor. Kozluca, proje bazlı yatırım teşvik sistemi kapsamında desteklenen yeni fabrikada görev alacak çalışanların “Yeni nesil ilaçlı stent üretimi” projesi kapsamında İtalya’daki uzmanlarla eğitim için bir araya geldiklerini belirterek,  dört haftalık eğitim süresince ekibin, ilaçlı stent üretim teknolojisine yönelik bilgilerini pratik uygulamalarla pekiştirme şansı bulacaklarına dikkat çekiyor.

Türkiye katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretim üssü haline geliyor 

Eğitime katılanlar İtalya’da uzmanların eşliğinde uygulamalı bu eğitimin, deneyimlerini arttırdığını ifade ederken, Alvimedica İtalya’daki eğitmenler ise yerinde eğitimin hızlı ve verimli çalışma motivasyonuna katkı  sağladığını dile getiriyor. Yatırımlarını güçlendirerek, Türkiye’yi katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretim üssü haline getirme yolunda ilerleme kaydettiklerini dile getiren Kozluca, eğitim ve bilgi paylaşımının teknoloji transferinin en önemli unsurlarından olduğunu vurguluyor.

 Çatalca’daki fabrikanın %80’i kadın personelden oluşuyor

Türkiye’de tıbbi cihazlar pazarında bir yılda ya klaşık 350 bin adet stent kullanılıyor ve tamamına yakını ithal ediliyor. Alvimedica’nın Çatalca’da yeni fabrikasının tam kapasite ile üretime geçmesiyle birlikte yıllık 900 bin adet stent üretilebilecek. Şirketin sadece ilaçlı stentteki cari açığa potansiyel katkısı yılda 200 ila 300 milyon dolar seviyelerinde olacak. Şirketin Çatalca’daki mevcut fabrikasında yüzde sekseni kadın olan 250 personel istihdam ediliyor. Yeni fabrikanın tam kapasite ile üretime geçmesiyle 1.000 nitelikli personel istihdam edilecek.