60 sektör temsilcisi medikal sektörün geleceği için el ele

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 23-24 Aralık 2017 tarihleri arasında yaklaşık 60 sektör temsilcisinin katılımıyla düzenlediği “Medikal Sektörü Gelecek Araştırması” organizasyonuyla sektörün problemlerine çözüm aradı.

IKMIB’nin geleceği üzerine atölye çalışması medikal sanayi başarıyla tamamlandı

1991 yılından bu yana, ihracat operasyonları konusunda 10 binden
fazla üyeye hizmet veren ve üye firmaların global pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonlar düzenleyen İKMİB, düzenlediği uluslararası fuarlar, ticaret ve alım heyetleri organizasyonları ile kimya ihracatçılarının yeni pazarlara ulaşmasında önemli rol oynuyor. Sektör firmaları ve bunun yanında MASSİAD, DİŞSİAD, TÜMDEF, OSTİM Medikal Kümelenme, İSEK, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, T.C. Gümrük Bakanlığı ve T.C. Ekonomi Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı çalıştaya yoğun ilgi gösterildi.

Medikal sektöründe ABD birinci sırada

Çalıştayın açılışında konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, dünyadaki medikal sektörü hakkında bilgi vererek, “Tıbbi cihaz ve medikal sektörü, genel anlamda dünyada hızlı bir dönüşüm geçirerek eskiye oranla daha çok bilgi ve sermaye yoğun bir sektör olma yolunda ilerliyor. Sektörde 2016 yılında dünyada 228 milyar dolar üretim yapıldı ve bu üretim değerinin 102 milyar doları ABD’de gerçekleştirildi. Ardından gelen Çin toplam üretimin yüzde 12,8’ini (29 milyar dolar) yaparken, Almanya 26 milyar dolar değer üreterek toplam üretimin yüzde 11’ini gerçekleştirdi. Türkiye ise tıbbi ve cerrahi cihaz üretiminin yüzde 0,5’ini gerçekleştirdi ve ülkemizin üretim değeri ise 1,2 milyar dolar oldu” diye konuştu.

Türkiye’de Medikal Sektörü

Türkiye’deki medikal sektörüyle ilgili bilgi veren Akyüz, “Medikal sektörü ihracatımız 2013 yılında 484.3 milyon dolar seviyesindeyken 2016 yılında 516.3 milyon dolar seviyelerine çıktı. Yine 2016 yılında en çok ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya (38,3 milyon dolar), Çin (35,8 milyon dolar), Irak (24,1 milyon dolar), Hollanda (20,8 milyon dolar), Fransa (19,4 milyon dolar) ve Azerbaycan (18 milyon dolar) olarak kayıtlara geçti. 2016 ithalat verilerine baktığımızda ise ülkemiz ithalatında ön plana çıkan ülkelerin ABD (567 milyon dolar), Almanya (461 milyon dolar), Çin (444 milyon dolar), İtalya (173 milyon dolar), Japonya (156 milyon dolar) ve Malezya (120 milyon dolar) olduğunu görüyoruz” dedi.

#sektor, #ABD, #medikal, #IKMIB