Yenilikçi, istikrarlı, saygın “Ataş Group”

3Ataş Group Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Ataş;“Ataş Group olarak hem eczane kanallarında hem de market kanallarında yenilikçi bir anlayışla, ürünlerimizle birlikte pazarda da büyümemizi sürdürüyoruz.”

1987 yılında kurulan Ataş Group yenilikçi, istikrarlı çalışmalarıyla; sektörde güvenirliği ve saygınlığı yüksek bir şirket olmayı başarmış ve Türkiye piyasasında var oldukları ilk yıllardan bugüne kadar, eczaneler ile ürün alanlarında güvenilir işbirlikleri yürütmektedir. 14 senedir aile şirketlerinin Pazarlama ve Satış birimlerinde aktif olarak görev yapan Ataş Group Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Ataş piyasadaki ürünleri ve markaları, Türkiye pazarı ve eczane satış kanalları hakkında sorduğumuz soruları yanıtladı.

Bize kendinizden ve firmanızdan bahsedebilir misiniz? Ürünleriniz nelerdir?

“Ataş Group, 1987 yılında kurulmuştur. Yenilikçi, istikrarlı çalışmalarıyla; sektörde güvenirliği ve saygınlığı yüksek bir şirket olmayı başarmıştır. Bu anlayışla da büyümesini kesintisiz sürdürmektedir. Fe, Fee, Fex, Stop, Stil markaları Türkiye’de ve dünyada çok sayıda ülkede tescil edilmiştir. Filtreli Sigara ağızlığı, prezervatif, manikür ve pedikür malzemeleri, ağız bakımı, kulak çubuğu ve temizlik ürün gruplarında, üretim ve dağıtım yapmaktadır. Türkiye genelinde ulusal, yerel marketler, eczane ve parfümeri kanallarında yaygın olarak çalışmaktadır. Yurtdışında 38 ülkeye ihracat yapmakta olup, bu ülkelerde bayilikleri mevcuttur. Ataş Group, ürün ve iş geliştirme programları ile fark yaratarak, değişen piyasa taleplerini en iyi şekilde karşılamaya devam edecektir. İnsana ve emeğe saygılı bir anlayışta daha fazla istihdam, üretim ve özellikle dünya pazarında büyümek, şirketimizin temel hedeflerini teşkil etmektedir. Ataş, bir aile şirketidir. Ben işletme mezunuyum ve yine bu alanda yüksek lisans yaptım. 14 senedir aile şirketimizin Pazarlama ve Satış birimlerinde, aktif olarak görev yapıyorum. Şirket yönetimimizce belirlenen hedefleri sürdürmek ve büyümeyi devam ettirmek üzere, bizler de ikinci nesil olarak üzerimize düşenleri yapmaya gayret ediyoruz.”

Türkiye pazarını nasıl buluyorsunuz? Eczane satış kanalınız nasıl?

“Türkiye pazarı için, büyümesini ve gelişimini sürdürmekte olan, bu sebeple hala değişimlere açık bir pazar diyebiliriz. Bu nedenle firmaların her daim dinamiklerini korumaları ve tüketici taleplerini dinleyerek yenilenmeleri gerekir. Özelllikle son yıllarda ekonomide atılan doğru politik adımlarla birlikte bu gelişme olumlu yönde desteklenerek devam ediyor. Bu nedenle ülkemiz, çok fazla fırsat ve bir o kadar yoğun rekabet ağlarını bünyesinde barındırıyor. Bu koşullarda her daim, dinamik, dayanıklı ve güçlü olmak zorundayız. Biz Ataş Group olarak hem eczane kanallarında hem de market kanallarında yenilikçi bir anlayışla ürünlerimizle birlikte, pazarda da büyümemizi sürdürüyoruz. Özellike bu sene ve gelecek sene için saha çalışmalarımızı, eczane kanallarında gelişmemizi sürdürmeye programladık. Bu bağlamda, eczacılarımızın talep ve sorunlarını dinleyerek, ihtiyaçlarına doğru cevap verebilmek adına birlikte çalışmalar yaptık.  ‘’Sağlıkçı’’ kimliklerine uygun, pazarlama stratejilerini birlikte geliştirdik. Başlangıçtan bu yana aldığımız olumlu geri dönüşümler de başarılı olduğumuzu bize söylüyor. Buradan bir kez daha tüm eczacılarımıza teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.”

Eczanelerde satılan ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

“Ürünlerimizin tamamı, eczanelerin satışlarına uygun olarak tasarlandı. Türkiye piyasasında var olmaya başladığımız ilk yıllardan bugüne kadar, eczanelerimiz daima bizim iş birlikçilerimiz oldular. Bu nedenle her ürünümüz, eczacılarımız tarafından eczanelerinde satışa değer bulundu. Biz de fiyat politikalarımızla, diğer kanalların onların satışlarına zarar vermemesine özen göstererek, eczanelerimizin rekabetçi olmasına katkıda bulunduk. Stop Plastik Filtreli Sigara Ağızlığı, Fe Manikür ve Pedikür Ürünleri, Fe Prezervatifler, Fe Diş Parlatıcı ve Temizleyici Pasta ve Tozlar ve son olarak lanse ettiğimiz Fe Saç Tarak ve Fırçalarının tamamı, eczane kanalında, pazar payı edinmiştir. Satışlarda eczacılarımızı, ücretsiz stand ve ürün tanıtıcı broşürlerle birlikte destekliyoruz. Bunun yanı sıra, ihtiyaçları doğrultusunda eczanelerimize özel aktiviteler düzenleyerek satışlarına destek oluyoruz.”

4Ürünlerinizle ilgili eczacılardan ne tür geri dönüşler alıyorsunuz?

“Biz gerek eczacılarımızı gerekse diğer satış kanallarımızı, iş ortaklarımız olarak benimsedik.  Pazarda bulunduğumuz konum itibariyle “Aynı gemide  ve aynı denizde” yol aldığımızı düşünüyoruz.  Bu yüzden hem çıkarlarımız hem de kazançlarımızı ortak görüyoruz. Birlikte ve daima, paylaşarak yol aldığımız için çalışmalarımızın geri dönüşlerinden de oldukça olumlu sonuçlar alıyoruz. Ataş Group olarak hiçbir zaman salt “Malımızı satmak” üzerine kurulu bir satış stratejisi planlamadık. Ürünlerimiz son tüketiciye ulaştıran kanallarımızı her daim kendi bünyemizdeymişçesine, destekliyoruz. Aldığımız pozitif sonuçlarla birlikte, başarımızda bu anlayışımızın payının büyük olduğuna inanıyoruz.”

Ürünlerinizi ambalajlarken hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz?

“Ürünlerimiz ezcane kanalında sağlıkçılarımızla buluşacağı için, üretim standartlarımızda hijyen ve sterilizasyona çok önem veriyoruz. Paketlemede gösterdiğimiz özeni, dış görüntü olarak ambalajlara da yansıtabilmek için, ürünlerimizin ambalaj tasarımlarının, fresh görünümlü, sade ve şık olmasına özen gösterdik. Ürünlerimiz hijyen nedeniyle tester olarak kullanılamıyor. Bu nedenle, beyaz ve siyah fon ağırlıklı tasarımlarımızla, nihai tüketicilerin satın alma kararlarını kolaylaştırmak üzere, ürünü ön plana çıkartarak, inceleme şansı sunmayı amaç edindik.  Böylece kalitemizin daha net anlaşılmasını hedefliyoruz.”

Ambalaj tedarik konusunda iç pazarı yeterli buluyor musunuz?

“Ambalaj tedariği ve ürün tasarımlarında, daimi olarak bizim ekibimizde bulunan art direktörümüzden destek alıyoruz. Satın alma departmanımızın isabetli tedarikçileri temin etmesi ve üretimde doğru planlama yapması geçmişte yaşadığımız sorunları şu an avantaja dönüştürmüş durumda. Tabii ki her firma gibi biz de ambalaj tedariklerinde, zaman sarkması ve kalite standartını yakalama konusunda dönem dönem sıkıntılar yaşadık, ancak asıl sorun olan, ürünlerimize uygun ambalajı bulabilmede sorun yaşamadığımız için, üretim planlamasıyla diğer sorunları da başarıyla aşmayı başardık. Bizim ürünlerimizin %60 gibi ciddi bir kısmının ambalajı Türkiye’ den sağlanıyor. Haliyle bizler bu konuda rakiplerimize göre, hem şanslı hem de oldukça başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz.”

Eczanelerde satışa sunacağınız yeni ürünleriniz olacak mı?

“Son olarak ürün gamımıza, Fe Saç Tarak Ve Fırça’ larını ekledik. Her ihtiyaca uygun, profesyonel kuaförlerle birlikte tasarladığımız, Organik, Termal ve Antistatik (elektiriklenme önleyici) özellikli ürünlerle pazara iddalı bir giriş yaptık. Şimdilik bu ürün grubumuzu yalnızca Eczanelerimiz ve Parfümerilerle paylaşarak, onlara öncelik tanımak istedik. Ayrıca Prezervatif grubuna eklediğimiz yeni çeşitlerimizle; Hot Touch, Nano Thin, Night Vision ve yenilediğimiz Crowling ile pazardaki fark ve üstünlüğümüzü korumayı hedefliyoruz. Her iki gurup için de aldığımız ilk sonuçlar oldukça başarılı. Yeni dönem planladığımız çalışmaların başında ürün tasarımlarını yenilemek de var. Kısa sürede, ürünlerimizin yenilenen yüzleriyle pazara biraz daha hareket ve canlılık katmayı planlıyoruz.”

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“Bizlere sundukları destek ve ortak çalışmalarda gösterdikleri özen için, ailemizin bir parçası olan eczacılarımızla teşekkürlerimizi paylaşmak istiyoruz.  Birlikte büyümeye devam edeceğiz.”