Türk İlaç Sektörü CPhI İstanbul fuarı ile büyüyor!

3CPhI İstanbul Marka Direktörü Mehmet Dükkancı; “CPhI İstanbul’u uluslararası anlamda bölgesel bir fuar haline getirmek istiyoruz.”

CPhI Worlwide sektördeki yatırım, iş fırsatları, yasal mevzuat ve politikalar, üretim, Ar-Ge, yeni teknolojiler, tedarik zinciri gibi ana konularıyla yeni pazarlara ulaşmak ve bölgenin iş potansiyelini yükseltmek için 4. kez İstanbul’a geliyor. Bu sene yurt dışından gelen yoğun talep üzerine, İstanbul EXPO Center’da 8-10 Mart tarihleri arasında düzenlenecek CPhI İstanbul fuarı, ilaç sektörünün lider isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika, Balkanlar, Orta Asya gibi geniş bir coğrafyaya hitap eden ve bu bölgeler içindeki ihracatın konuşulacağı fuarın 2017 içeriğini CPhI İstanbul Marka Direktörü Mehmet Dükkancı’dan öğreniyoruz.

Öncelikle CPhI İstanbul’dan bahsedebilir misiniz?

“Merkezi Londra’da bulunan UBM, başta Avrupa’da olmak üzere dünyanın birçok noktasında, her yıl farklı lokasyonlarda gezen ve CPhI Worlwide olarak bilinen bir merkez fuar düzenliyor. Dünyanın farklı bölgelerinde; Hindistan’da, Çin’de, Kuzey Amerika’da, Rusya’da ve Endonezya’da CPhI fuarları gerçekleşiyor. UBM EMEA İstanbul tarafından düzenlenen CPhI İstanbul ise dünyaca bilinen global bir ilaç fuarı. 3 yıldır gerçekleştirdiğimiz fuar ile dünya ilaç sektörünün önde gelen firmalarını bir araya getiriyoruz. Bu yıl dördüncü kez gerçekleştireceğimiz CPhI İstanbul’da Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya bölgesindeki ilaç sektörüne erişmeyi hedefleyen firmalara ikili görüşme imkânı sunacağız. CPhI İstanbul fuarını yalnızca Türk ilaç sektörüne hizmet etmesi için değil, coğrafi anlamda Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’nin ilaç sektörüne hizmet etmesi amacıyla kurguluyor ve yapıyoruz.”

Geçen sene fuardan elde edilen verilerle bu sene nasıl bir yol haritası izlemeyi düşünüyorsunuz? Fuardan beklentileriniz neler?

“Geçen senenin verilerini incelediğimizde, CPhI İstanbul fuarının hızlı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Geçen yıl İstanbul Kongre merkezinde düzenlendi. Bu sene yurt dışından da gelen yoğun talep üzerine, fuarımızın içeriğini de genişleterek, ilaç sektörünün lider isimlerini İstanbul EXPO Center’da ağırlayacağız. Fuarda bu yıl bir ilki gerçekleştirerek dünya gündeminde yer alan biyoteknoloji konusuyla ilgili bir konferans düzenleyeceğiz. CPhI İstanbul’u uluslararası anlamda bölgesel bir fuar haline getirmek istiyoruz. İlaç sektöründe İstanbul’u; Afrika, Orta Doğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetleri’nin uluslararası bir buluşma merkezi yapmak istiyoruz ve bu vizyonla çalışıyoruz.”

Fuara gelecek ziyaretçiler ve katılımcılara dair bilgi alabilir miyiz?

“Geçen sene düzenlemiş olduğumuz CPhI İstanbul’dan çok daha büyük bir fuar gerçekleştireceğiz. Katılımcılarımızdan gelen yorumlara ve yaptığımız anket sonuçlarına dayanarak, kaliteli ziyaretçi ve doğru hedef kitlenin fuara gelmesi için daha hassas çalışmalar yapıyoruz. İhracat yapma hedefinde olan İlaç üreticileri için İKMİB aracılığıyla Ekonomi Bakanlığı’ndan alım heyeti organizasyonu desteği aldık. Gelecek ihracat müşterileri için katılımcılarımızın da önerilerini dinliyoruz.  Fuarımızda Türk ilaç sanayinde çalışan Ar-Ge yöneticilerini, uzmanlarını, teknik adamları, üretim yöneticilerini, klinik araştırma uzmanlarını davet etmek için kendilerine yönelik teknik etkinlikler planlıyoruz.  Sektöre yön veren yöneticilere yönelik de çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.”

4Bu yıl CPHI bünyesinde ne tür etkinlikler planlıyorsunuz?

Bu yıl fuar alanımızda birçok etkinliğimiz olacak. Öncelikle ilaç sanayinin yakından takip ettiği bir alanda biyoteknoloji alanında Bioteknoloji Konferansımız var. Konferansımızda biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşlardan, sektör şirketlerinden uzmanları davet ettik. Bu uzmanlar sektöre biyoteknoloji alanındaki yenilikleri anlatacaklar. İlaç sanayiinde kimyasal ilaç bileşenleriyle yapılan ilaçların yanı sıra canlı hücreyi geliştirerek bir takım hastalıklara çözüm olabilecek ilaçların geliştirilmesi gündemde. Türkiye’de de, bu dünya trendini kaçırmak istemeyen belli başlı firmalar Bio ilaç konusunda çalışmalar yapıyor. Uluslararası konferans organizatörümüzün çalışmaları doğrultusunda Bioteknoloji Konferansı’nı fuarın paralelinde ayrı bir program olarak belirledik. Biyoteknoloji konusunda ortak bir platform olmayı hedeflediğimiz Bioteknoloji Konferansı’nda; İran, Cezayir, Suudi Arabistan, Etiyopya, Ürdün, Kanada, Kazakistan, Hindistan ve İspanya gibi ülkelerden birçok konuşmacıya ev sahipliği yapacağız. Bunun yanı sıra geçen sene ilaç sanayiinde iş kadınlarına yönelik bir etkinliğimiz olmuştu. Bu yıl tekrarını düzenliyoruz. Fuar alanında katılımcıların yakından izleyebileceği çeşitli konferansları da hazırlıyoruz. Program netleştikçe çalışmalarımızı web sitemizden, sosyal medya yayınlarımızdan, e-mail bültenlerimizden duyuracağız. Geçen yıl ilk defa fuarımızın ziyaretçilerinin katılımcı firmalardan randevu alabilecekleri bir sistem geliştirdik. Fuara kayıt olanlar bu hizmetten yararlanmak istediklerinde katılımcı firmalardan iş alanlarına uygun olan firmalara toplantı talebi gönderebiliyor. Fuar alanında daha önce ayarlanan toplantı sayesinde zaman kaybı yaşanmıyor.”

#CPhIİstanbul #CPhIWorlwide #yatırım #işfırsatları #yasalmevzuat #politikalar #üretim #ArGe #yeniteknolojiler #tedarikzinciri #biyoteknoloji #BioteknolojiKonferansı #İstanbulEXPOCenter #MehmetDükkancı #röportaj #Türkilaçsektörü