Takeda, İlaca Erişim Endeksi’nde büyük yükseliş göstererek 5’inci sırada yer aldı

Takeda, ilaca erişime destek kapsamında dünyanın önde gelen ilaç firmalarının faaliyetlerini değerlendiren ve bağımsız olarak hazırlanan “İlaca Erişim Endeksi 2018’de” on basamak yükselerek büyük bir başarı gösterdi ve beşinci sırada konumlandı. Dünyada, karşılanmamış ihtiyaçlara yönelik sürdürülebilir girişimler Takeda’nın ilaca erişim stratejisinin temelini oluşturuyor.

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın yanı sıra İngiltere ve Hollanda hükümetlerinin de finansal destek sağladığı, kar amacı gütmeyen “İlaca Erişim Vakfı” (Access to Medicine Foundation) tarafından her iki yılda bir yayınlanan “İlaca Erişim Endeksi” 2018 sonuçları açıklandı.

Group of happy African children – Ethiopia, East Africa

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerini, hastaların ilaca erişim alanındaki katkılarına ve başarılarına göre sıralayan Endeks; şirketleri teknik, yönetim, ARGE, fiyatlandırma, patentler gibi farklı alanlarda değerlendirerek derecelendiriyor. Japon ilaç devi Takeda, 2018 sıralamasında, iki yıl önce yayınlanan son endeksteki sıralamasından 10 basamak tırmanarak 5. Sıraya yükseldi. Takeda’nın notları, 2016 yılında yayınlanan Endeks raporundan bu yana ölçülen yedi teknik alanda da iyileşme gösterdi.

Takeda’nın Başkan ve CEO’su Christophe Weber; konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Takeda’nın Endeksteki yükselişi, şirket genelindeki Takeda İlaca Erişim çabalarımızın, hastaların hayatında yarattığı olumlu etkiyi açıkça ortaya koyuyor. Vakıf’tan bu takdiri almaktan dolayı çok memnunuz. Takeda olarak bu takdirden bağımsız olarak, hastalarımızı, yaptığımız her şeyin merkezine koyan bir anlayışla çalışıyoruz.” dedi.

 Takeda’nın İlaca Erişim Küresel Sorumlusu Susanne Weissbaecker’in konuyla ilgili yorumları şunlar oldu: “Endeks sonuçlarından gurur duyuyoruz. Takeda olarak, yalnızca hastaların yenilikçi ve potansiyel olarak hayat değiştiren ilaçlarımıza erişmelerine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda yerel yönetimler, STK’lar ve müdahil olan herkesle ortaklaşa, sağlık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmak amacıyla İlaca Erişim stratejimize odaklanmaya devam ediyoruz.”

Takeda Türkiye Genel Müdürü Dr. Erdal Bozdoğan ise, Takeda’nın İlaca Erişim Stratejisinin, dünyadaki insanların sağlığını iyileştirme kararlılığıyla birlikte uzun bir geçmişe dayandığını belirterek şunları söyledi: “Takeda, hastaların ihtiyaç duydukları bakım ve tedaviye erişiminin önündeki çeşitli engeller ve çok boyutlu zorluklarla mücadele etmek için sürdürülebilir yaklaşımıyla uygulamalar yapmaktadır. Stratejimiz; onkoloji ve gastroenteroloji odağımızda yer alan spesifik alanlardaki yenilikçi tedavi sunan ilaçlarımızın ulaşılabilirliğini arttırmak, hasta farkındalığını, tanı kapasitesini, tıbbi uzmanlığı ve hastanın sonraki bakımını geliştirmek amacıyla ilacın ötesine geçerek fark yaratmaktır. Takeda olarak, hastalıkların önlenmesi yoluyla dünya çapında uzun vadeli olarak insan sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Yolculuğumuzu tanımlayan 237 yıllık mirasımızla gurur duyuyor,  hastalarımızın daha sağlıklı bir geleceğe kavuşma umutlarını desteklemek için büyük tutkuyla çalışıyoruz.”

Takeda’nın Endekste böylesi hızlı bir sıçrayış yakalamasının ardında rasyonel gerekçeler var. Sahra Altı Afrika, Latin Amerika ve Güney Doğu Asya’da, Takeda liderliğinde uluslararası topluluklarla ortaklık halinde gerçekleştirilen ve ilacın ötesine geçen girişimlerin başında hasta yolculuğu programları, hasta destek programları, sağlık çalışanlarının eğitimi yoluyla sağlık hizmeti kapasitesini geliştirme çalışmaları ve bağışlar geliyor. Ayrıca, sektörde en iyi uygulama olarak kabul edilen “Çalışanlarımız ile Birlik Programı”; Takeda’nın araştırma ve geliştirmeye dayalı olarak, bu bölgelerdeki lokal sağlık kapasitesini geliştirme konusundaki yaklaşımını göstermiş olup; çalışanların bilgilerini ve yetilerini paylaştıkları önemli bir pratik olarak endeksteki yükselişini etkileyen diğer faktörlerden biri olmuştur.