Su buharı yöntemiyle prostat tedavisine kesin çözüm

Su buharı yöntemiyle prostat tedavisine kesin çözüm! Üroloji Uzmanı Doç. Fatih Yanaral, prostat tedavisi yaptıran ancak istediği sonuca ulaşamayan kişilerin prostat tedavisinde su buharı tedavisi yöntemi ile kalıcı çözümlere ulaşmalarının mümkün olduğunu anlattı.

Su buharı bir diğer adıyla Rezum tedavisini prostat içine sıcak su buharı vererek prostatın küçültülmesi olarak açıklayan Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral,  “Radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş özel su buharı enerjisi kullanılarak büyümüş ve idrar kanalını sıkıştırmış olan prostat dokusu küçültülür. 2015’te Amerika’da FDA belgesi alan bir tedavi yöntemidir. Endoskopik olarak yapılan Rezum tedavisi genel anestezi alamayanlar için lokal anestezi altında da yapılabilir. İlaçlardan fayda görmeyenler, ek hastalıkları nedeniyle anestezi alamayanlar, sürekli prostat ilacı kullanmak istemeyenler ve boşalma gibi cinsel fonksiyonlara en az yan etkisi olan tedavi isteyenler Rezum tedavisiyle kalıcı iyileşme sağlayabilir. “ dedi.

Yanaral, prostat ve prostat kanserine karşı korunma yollarını da, “Kilonuza dikkat edin, prostat kanserine karşı sebze ve meyve tüketin, doymuş yağ tüketimini azaltın, balık yemeyi ihmal etmeyin, egzersiz yapın, sigarayı hayatınızdan çıkarın ve düzenli olarak kontrole gidin.” olarak sıralarken; prostat büyümesinin belirtilerini de; “idrar akım şiddetinin azalması, idrarı başlatmakta güçlük yaşanması, idrar yaparken kesinti olması, idrarı tam boşaltamama hissi, sık sık idrara çıkma hissi, ani sıkışma atakları, idrar kaçırma ve  idrarda çatallanma” olarak açıklayarak özlerini tamamladı.