Size en çok yakışan gülüşü keşfedin

p16Diş hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu ilkbahar aylarında yeni bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin gülüş tasarımıyla hayal ettiği gülüşe kavuşabileceğini belirtiyor

Herkes aynaya baktığında güzel bir gülüşe sahip olmayı ister. Gerek özel gerekse iş hayatında dişlerin düzgün ve yüz yapısına uygun olması oldukça önemli. Hekimlik ve sanatın birlikte kullanıldığı gülüş tasarımında dişlerinizin doğal yapısı korunarak yapılan estetik uygulamalar ile istenilen gülüş elde ediliyor.

Güzel bir gülümseme için orantılı dişler önemli

Estetik bir gülüşe sahip olmak için dişlerin boyutlarında bir oran olması gerekiyor. Dişlerdeki oran dişlerin genişliği, dudaklar, ağız dikey yüksekliği ve yüz yüksekliğini de kapsıyor. Üst ön dişler estetik gülüşü belirlemede önemli rol oynuyor. Bu dişlerin yüz şeklinde belirleyici olduğunu söyleyen Çağdaş Kışlaoğlu kişiye özel gülüş tasarımı yapılabileceğini ifade ediyor. CAD-CAM yöntemiyle dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnun olmayan kişiler bilgisayarlı dizayn sayesinde istedikleri doğal dişlere kavuşabiliyor. Dişlerde yapılan hazırlık sonrasında ölçü alınıyor ve alınan ölçüden elde edilen model bilgisayar ortamına aktarılıyor. Ortaya çıkan modele göre kişiye hangi tür estetik uygulama yapılacağına karar veriliyor.

Yüz hatlarınıza göre dişleriniz tasarlanıyor

Bilgisayarda belirlenen kriterler doğrultusunda kişinin yüz tipi, cilt rengi, yaş ve cinsiyetine bağlı olarak değerlendirme yapılıyor. Yüz şekillerine göre dişlerin nasıl olması gerektiğini Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu “Genellikle kare veya yuvarlak yüzlü olan kişilerde diş formları kare ya da yuvarlak, uzun yüzlü olan kişilerde ise diş formları uzun olmaktadır. Estetik bir uygulama olmayacaksa bu dişler korunmaya çalışarak restorasyon yapılır. Estetik açıdan gülüş yenileme yapılacaksa kişinin yüzüne giden estetik yöntemi ve şekli belirlenir. Uzun yüzlü birine dikdörtgen formunda dişler yapılırsa yüzü daha uzun görünebilir. Böylece kişilere oval veya daha geniş ölçüler denenerek gülüşte hoş olmayan kısımlar yok edilmeye çalışılır. Yuvarlak yüze sahip bir kişiye ince formda dişler yapılarak yüzün daha ince ve zarif görünmesi sağlanır.” diye belirtiyor.