Sanofi’nin başlattığı Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın proje yarışmasında geri sayım başladı


Diyabetli hastaların günlük hayatlarını kolaylaştıracak fikirler üretilmesi amacıyla başlatılan yarışmaya şimdiye dek Türkiye çapındaki üniversitelerden toplam 145 başvuru yapıldı. İlk 20’ye giren projeler 15 Eylül’de belirlenirken, dereceye girenler 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde açıklanacak. Dereceye girenlere toplam 75 bin TL’lik para ödülü verilecek

Diyabet alanında öncü çözüm ve tedavi yöntemleri geliştiren Sanofi, Türkiye Diyabet Vakfı ile üniversite öğrencileri arasında ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ adlı proje yarışması yürütüyor.  Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapan Sanofi Grubu, yeni ve etkili tedavi yöntemlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda farkındalık çalışmaları yürütüyor. Bu kapsamda Türkiye Diyabet Vakfı ile işbirliği yapan Sanofi, geçtiğimiz aylarda Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın proje yarışmasını başlattı. Diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla üniversite öğrencileri arasında düzenlenen yarışmaya şimdiye dek başta tıp fakülteleri olmak üzere Türkiye’nin farklı üniversite ve fakültelerinden toplam 145 başvuru yapıldı. İlk 20 finalistin 15 Eylül tarihinde belirleneceği projede dereceye girenler 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde açıklanacak. Dereceye girenlere toplam 75 bin TL’lik para ödülü verilecek.

DİYABET DÜNYADA 382 MİLYON, TÜRKİYE’DE İSE YAKLAŞIK 7 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR

Kontrol altına alınmadığında körlük, böbrek yetmezliği, diyabetik ayak, kalp hastalığı ve inme gibi ciddi sorunlara yol açabilen diyabet hastalığı, 2013 yılı itibariyle dünya çapında 382 milyon kişiyi, Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon kişiyi etkiliyor.  Önlem alınmadığında yaşam süresini 5 ila 10 yıl kısaltan diyabetin tedavisinde öncü çözüm ve tedavi yöntemleri sunan Sanofi, hastalıkla ilgili kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla projeler yürütüyor. Sanofi’nin Türkiye Diyabet Vakfı ile birlikte yürüttüğü Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın adlı proje yarışması sayesinde diyabetli hastaların hayat kalitesini yükseltecek fikirlerin ortaya çıkması hedefleniyor. Proje sonucunda diyabetik ürünler, insülin tedavisi, diyabetik yazılım uygulamaları, sağlık ekibine kolay ulaşım, şeker ölçümü, diyabetik bakım ve diyabetik giyim gibi alanlarda fikir ve ürün geliştirilmesi amaçlanıyor.

1 YORUM

Comments are closed.