Sağlıklı bir cilde sahip olmanın püf noktaları

cilt

Pürüzsüz, sağlıklı ışıldayan bir cilde sahip olmak ve cilt kırışıklıklarını geciktirmek hiç zordeğil! Clinimed Dermatoloji, Medikal Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği’nden DermatologUzm. Dr. Elif Ebru Güner, genç ve parlak bir cilde sahip olmanın reçetelerini paylaşıyor

Beslenme düzeni, stres, yeterince su içmeme, kötü hava koşulları, genetik faktörler gibi birçok etken cilt güzelliğimize gölge düşürebiliyor. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimini düşünürsek cilt problemlerimize bir de güneşin yıpratıcı etkilerine maruz kalmış, mat ve pul pul dökülen bir cilt, kuru eller ve çatlak dudaklar ekleniyor. Oysaki günlük yaşamımızda alacağımız tedbirlerle uzun yıllar sağlıkla ışıldayan, pürüzsüz bir cilde sahip olabilir, cilt sarkmalarını veya cilt kırışıklıklarını geciktirebiliriz. Cildimizin kırışmasını geciktirecek, daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacak, cilt temizliğinden cilt bakımına kadar işte günlük yaşamımızda uygulayabileceğimiz kolay tavsiyeler…

doktorGüzelliğin ilk adımı: Cilt temizliği

• Cildinizi kesinlikle sabunla yıkamayın. Çünkü sabununiçerisindeki maddeler cildin ph dengesini bozar.Sabun yerine özel cilt temizleme ürünlerini tercih edin.• Temizleyici ürün seçimi çok önemlidir. Örneğin; kurubir cilt tipine sahip kişiler, jel temizleme ürünlerindenuzak durmalıdır.• Cildinizi sıcak suyla yıkamayın. Çünkü sıcak su, hemcildin yağ dengesini bozar hem de cildi kurutur. Yüzünüzüılık suyla yıkamaya başlayıp, soğuk suyla yıkamayıbitirirseniz, kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz.• Peeling uygulamasını haftada 2 kereden fazla yapmakcildinize yarar değil, zarar getirebilir.• Temizleyici olarak temizleme sütü kullanılıyorsanız,temizleme sütünü pamuk yardımıyla cildinize uygulamanızagerek yok. Temizleme sütünü direkt cildinizesürüp sonra cildinizi bol suyla durulayabilirsiniz.

Doğru bir cilt bakımı için;

  • Doğru bir cilt bakımının ilk adımı, cilt tipinin belirlenip bu doğrultuda uygulamalara başlanmasıdır. Bu yüzden belirli aralıklarla cilt analizleri yaptırılması en doğrusudur.
  • Nem serumları, ampulleri sadece kuru ciltlerin kullanması gereken ürünler değildir. Yağlı cilt, karma cilt, hassas cilt tiplerinin de mutlaka neme ihtiyacı vardır.
  • Cildiniz gece boyunca yenilenme sürecindedir. Bu yüzden özellikle anti-aging bir nemlendirici kullanıyorsanız, gece yatmadan önce mutlaka uygulanmalıdır. Nemlendirici cilde iyice nüfuz ettikten sonra yatılmalıdır.
  • Yüz için kullanıldığınız nemlendiriciyi göz çevresine uygulamamalısınız. Göz çevresi çok daha hassas bir yapıya
  • Cildinizi yıkadıktan sonra cildinizi tamamen kurutmadan nemlendiricinizi sürmelisiniz. Bu sayede cildiniz nemlendiriciyi daha iyi emer.
  • Nemlendiriciyi cildinize ne miktarda sürdüğünüz de önemlidir. Eğer cildinize çok fazla nemlendirici sürerseniz, makyajınızın yüzünüzde parlamasına sebep olur. Bu yüzden cildinizdeki kuruluğu giderecek miktarda uygulamalısınız.

 

#Sağlık  #cilt #püf  #noktaları  #püfnoktaları #Sağlıklıcilt #kırışıklık