Novo Nordisk çalışanları, Yönetim Kurulu’na kendi temsilcilerini seçiyor

Novo Nordisk çalışanları, önümüzdeki 4 yıl boyunca şirketin Yönetim Kurulu’nda kendilerini temsil edecek yeni üyeleri seçti. Çalışanlar arasında yapılan seçim sonucu, Mette Bøjer Jensen, Anne Marie Kverneland, Thomas Rantzau ve Stig Strøbæk, Novo Nordisk Yönetim Kurulu’na girdi

Merkezi Danimarka’da bulunan global ilaç şirketi Novo Nordisk Yönetim Kurulu’nda çalışanların seçtiği üyeler de yer alıyor. Novo Nordisk çalışanları, önümüzdeki 4 yıl boyunca Novo Nordisk Yönetim Kurulu’nda kendilerini temsil edecek yeni üyeleri seçimle belirledi. Seçim sonucu, Novo Nordisk’in yeni Yönetim Kurulu’na Mette Bøjer Jensen, Anne Marie Kverneland, Thomas Rantzau ve Stig Strøbæk, çalışanların oylarıyla girdi. Anders Kaae, Karina Bonde Lenau, Jesper Thorning and Tanja Villumsen de yedek temsilci olarak seçildi. Novo Nordisk bir vakıf şirketidir ve şirket, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan, Novo Nordisk Vakfı tarafından yönetilmektedir.

Nisan ayı itibarı ile Novo Nordisk Yönetim Kurulu’nda yerini alacak Mette Bøjer Jensen’in Biyoteknoloji alanında yüksek lisans eğitimi var, şu anda yıkama ve sterilizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Laboratuvar teknisyeni olarak eğitilen Anne Marie Kverneland, şu an dükkân sorumlusu olarak çalışıyor. Thomas Rantzau süt teknisyeni ve mühendisliği eğitimine sahip ve çapraz-alan yeterlilik projesi üzerinde çalışıyor. Son olarak, elektrikçi olan Stig Strøbæk, şu anda dükkân sorumlusu olarak çalışıyor.

Danimarka Şirketler Yasası’na göre, son üç yıl içinde ortalama olarak en az 35 çalışanı olan şirketlerde, çalışanlar, yönetim kuruluna kendilerini temsil etmek üzere asil ve yedek üye seçme hakkına sahip. Çalışan tarafından seçilen temsilciler, yıllık genel kurul tarafından seçilen yönetim kurulu üyelerinin en az yarısına tekabül eden bir sayıyı temsil ediyor. Çalışan tarafından seçilen yönetim kurulu üyeleri, yıllık genel kurul tarafından seçilen yönetim kurulu üyeleri ile aynı şartlarda hareket ediyor, ancak dört yıllık bir süre için görevde kalıyor.

#Novo, #Nordisk, #yönetim