Novartis Türkiye, yerel üretime onkoloji alanındaki ürünü ile devam ediyor!

  • Novartis Türkiye, global ölçekte önemli bir üretim noktası olarak ülkemizin yerelleşme politikaları ile paralel biçimde ilaç üretiminde lokalizasyonu destekleyerek bu alanda öncülük edecek çalışmaları sürdürüyor.

  • Yerel üretim stratejisi doğrultusunda 2014 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Novartis Türkiye, Kronik Miyeloid Lösemi alanında devrim oluşturan ilacın yerli üretiminin yanı sıra 2019 yılı Ağustos ayında 2 yeni yerli ürünü pazara sunmayı planladıklarını belirtti.

Novartis İlaç, Novartis Onkoloji, Sandoz İlaç ve Alcon olarak 4 divizyon ve üretim tesisleri ile 60 yıldan fazla süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Novartis Grup; Türkiye’deki tesislerinde ürettiği katma değeri yüksek ilaçlarla Türkiye’nin yüksek teknolojili üretimine katkı sağlıyor.

Novartis Türkiye global ölçekte önemli bir üretim noktası olarak, ülkemizin yerelleşme politikaları ile paralel biçimde ilaç üretiminde lokalizasyonu destekleyerek bu alanda öncülük edecek çalışmaları sürdürüyor.

Son 10 yılda gerçekleştirdiğimiz 1,5 milyar dolarla Türkiye’nin en çok ilaç ihracatı yapan firmasıyız”

Sağlık hizmetleri alanında dünyanın lider ilaç şirketlerinden biri olarak, 60 yıldır yatırımlarıyla Türkiye’ye bağlılığını sürdürdüklerini belirten Novartis Grup Türkiye Başkanı ve Sandoz Türkiye Genel Müdürü Dr. Altan Demirdere ‘Üretim tesislerimizden 2017’de 130 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Son 10 yılda gerçekleştirdiğimiz toplam 1,5 milyar dolarla Türkiye’nin en çok ilaç ihracatı yapan firması olduk. Klinik araştırmalarda sektörde öncülük ederek 2017’de 114 klinik çalışmaya yaklaşık 60 milyon dolar yatırım yaptık. Tüm bunlar global bir şirket olarak Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusuna, pazarına duyduğu güvenin en önemli göstergesi.

Dolayısıyla Novartis olarak, yatırımlarımızı artırarak Türkiye’deki varlığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda devletimizin yerel üretim alanındaki stratejilerine paralel şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hastaların hayatlarında fark oluşturacak ilaçlarımızla ve yatırımlarımızla Türk insanına bağlılığımızı sürdüreceğiz.’ dedi.

Onkoloji alanındaki ilk yerli ürün pazara sunuldu

Milli ekonomiyi yerelleştirme noktasında ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle ilerleyen Novartis Onkoloji ise, grubun stratejileri ile paralel olarak yerel üretim alanındaki çalışmalarını hızla sürdürüyor.

2014 yılından itibaren yerel üretim çalışmalarını sürdüren Novartis Onkoloji Türkiye, bu alandaki başarılı sonuçlara imza atıyor. Novartis Onkoloji Türkiye Genel Müdürü Pınar Üstündağ, bu çalışmalarının neticesinde onkoloji portföyünde pazara verilen, Kronik Miyeloid Lösemi alanında devrim açmış olan ilacın yerli olarak üretilmeye başlandığını ve geçtiğimiz aylarda hastalarla buluştuğunu vurguladı. Üstündağ, “Novartis Onkoloji Türkiye olarak, ülkemizin yerel üretim konusundaki hedeflerine ve politikalarına sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla yerel üretim konusundaki planlamalarımızı 2014 yılından bu yana sürdürüyor; bu alanda öncü olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kurtköy üretim tesislerinde ilk yerli üretilen ilacımız dışında 2 yeni yerli üretilecek ilacımızı daha 2019 yılının Ağustos ayında hastalarla buluşturmayı planlıyoruz” dedi.