Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu

1Kan kanserleri tedavisinde çığır açan tedaviler 9. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’nda konuşuldu

Dünyaca ünlü Onkolog Prof. Dr. Azra Raza, geçen yıl yaptığı ünlü TED konuşmasında, her iki erkekten ve her üç kadından birinin yaşamı boyunca bir kere kanser tanısı alacağını belirtiyordu. “Kanserin Tedavisi Neden Bu kadar Güç?” başlıklı bu konuşmada kan kanserlerinden örnek veren Prof. Dr. Raza, 20 Şubat’ta gerçekleşen 9. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’nda Türkiye’deki kan hastalıkları uzmanlarıyla buluştu. Lenfoma, lösemi, multiple miyelom gibi kanserlerin yanı sıra kansızlık ve pıhtılaşma sorunları ile ilgili kan hastalıkları ve onların tedavilerine yön verecek yeni moleküller bu sempozyumda masaya yatırıldı.

Lenfoma, lösemi, multiple miyelom gibi kanserlerin yanı sıra kansızlık ve pıhtılaşma sorunları ile ilgili kan hastalıkları ve onların tedavilerine yön verecek yeni moleküller bu sempozyumda masaya yatırıldı.

Koç Ü. Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve Amerikan Hastanesi doktorları Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in başkanlığında yapılan sempozyuma Dr. Raza dışında pek çok saygın bilim insanı da katıldı. Sempozyum öncesinde düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Ferhanoğlu, Prof. Dr. Çetiner, Prof. Dr. Brian Durie ve Uluslararası Miyelom Vakfi başkanı Susie Novis bu seneye damgasını vuran yeni tedavilerle ilgili en güncel bilgileri paylaştı. Toplantıda ilk sözü alan Prof. Dr. Ferhanoğlu, kan kanserleri tedavisinde suskun bağışıklık sistemini harekete geçiren, kansere karşı kişinin kendi bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanser hücrelerinin ölümünü programlayan tedavilerin ön plana çıktığını belirtti.