Endoskopi artık çok kolay

1İnce ve kalın barsak hastalıklarının tespit edilmesinde kullanılan kapsül endoskopi yöntemi ile tanışın

Günümüzde ince barsak, kolon yani kalın bağırsaktaki ülser, polip, kanser ya da diğer anormal oluşumların incelenmesinde kullanılan yeni yöntemlerden biri olan “ Kapsül Endoskopi” en gelişmiş teknolojidir. Hastaya yutturulan minik bir kapsülün içinde bulunan kamera ile tüm sindirim kanalı baştan aşağıya inceleme olanağı sunan Kapsül endoskopi ile daha geniş bir kapsama alanına ulaşıla bilindiğine dikkat çeken Medicana Bahçelievler Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Ziyaettin Durakoğlu yöntem ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Kapsül Endoskopi nedir?

Mini robot veya mini kamera 1×3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün 8-12 saatlik açlık sonrasında yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir. Tüm sindirim sistemini kat etmesine karşın, başlıca gastroskopi ve kolonoskopi ile değerlendirilme olanağı olmayan ince bağırsağın incelenmesi amacıyla yapılan bir tetkiktir. Kapsülün içindeki mikroçip’in elde ettiği dijital görüntüler, hastanın beline takılan cep telefonu büyüklüğündeki (telsiz gibi) bir kayıt cihazına aktarılarak bilgisayarda detaylı bir şekilde incelenir. Standart kapsüller saniyede iki görüntü alır ve bu gelişmiş kapsül ise saniyede 218 görüntüye kadar ve 8 saatlik bir sürede 50,000 civarında 8 kat büyütme ile görüntü alabilmektedir. Kapsülün 1450 görüş açısı olup, 0.1 mm’ye çapa dek cisimleri ve 20 mm derinliğe dek dokuyu tanıyabilmektedir. Kapsül Enteroskopi ‘den bir gün önce, elementer diyet, müshil ilaçları, sodyum fosfat, polietilen glikol (PEG), mannitol vb. maddeler ile barsak hazırlığı yapılması gerekir.

Kapsül Endoskopi nasıl gerçekleştirilir?

Hasta bir gün önce yapılan hazırlık sonrası aç karnına uygulama yapılacak gastroenteroloji bölümüne gider ve kameranın kayıt cihazı hastanın kemerine tutturulur. Bir bardak su ile özel kapsülü yutar. Kapsülü yuttuktan 2 saat sonra su içilmesine ve 4 saat sonra ise çorba gibi hafif sulu gıdaya izin verilir. 12 saat sonra hasta, beline takılı olan kayıt cihazını teslim eder. Kapsül 48 ya da 52 dakikada mideyi terk etmekte ve 276 ile 79 dakikada ince bağırsaktan, kalın bağırsağın ilk kısmına (çekum) geçmektedir. Hasta kapsülü ortalama 24 saat sonra bağırsak hareketleri ile dışkılamayı takiben dışarı atar.

1 YORUM

  1. merhaba ben kapsul ile endoskopi yaptirmak istiyorum fiyat dr adi ve hangi merkezdz yaptirabilirim tesekkurlerml

Comments are closed.