Dirençli nişasta ile obezite, şeker ve kalp hastalığı riski azalıyor

tübitak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM), dünya genelinde yeni tanınan dirençli nişasta üretti. Dirençli nişastanın üretimde kullanılmaya başlamasıyla obezite, kalp ve şeker hastalıklarıyla mücadelede önemli bir adım atılmış olacak.

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü’nde buğday, mısır ve patates nişastasından %90±5 oranında enzime dirençli nişasta üretimi gerçekleştirildi. Gıdaların enerjisini ve glisemik indeksini azaltan dirençli nişastanın üretimde kullanılmaya başlamasıyla obezite, kalp ve şeker hastalıklarıyla mücadelede önemli bir adım atılmış olacak.

Türkiye’de 20 ve 79 yaş arasında 5 milyonu aşkın insanın şeker hastalığından muzdarip olduğunu ifade eden TÜBİTAK MAM İş Geliştirme Yöneticisi Nuh Yılmaz, şeker ve kalp hastalıklarını tetikleyen en önemli unsurun beslenme alışkanlıkları olduğunu vurguladı. Dünya genelinde yeni tanınan dirençli nişasta ürününün TÜBİ TAK MAM Gıda Enstitüsü’nde üretilmesinin son derece önemli bir adım olduğunu belirten Yılmaz, “Gıdalara belirli oranlarda dirençli nişasta ilavesi karbonhidrat düzeyini % 25, enerji düzeyini ise % 20 oranında azalttı.En önemlisi de kan şekerini artırma potansiyelinde % 50 oranında azalma sağlandı. Bunlar klinik çalışmalarla ortaya kondu” dedi.

Bağırsak sağlığı açısından da faydalıa

Geliştirilen ürün, ince bağırsakta sindirilemeyen ancak kalın bağırsakta sindirilebilen nişasta olarak tanımlanıyor ve sağlık üzerine etkileri bakımından diyet liflere benziyor. Kalın bağırsakta diyet liflere göre daha kolay fermente edilebilen dirençli nişastanın, prebiyotik olma potansiyelinin yanında bütirat ve bol miktarda kısa zincirli yağ asitleri üretmesi nedeniyle bağırsak sağlığı, özellikle kolon kanserinin önlenmesi açısından da önemi yüksek. Avrupa Gıda Birliği Kurumu (EFSA), 2011 yılında dirençli nişasta için fonksiyonel sağlık beyanlarını onaylayarak fırıncılık ürünlerinde belli oranlarda kullanımının tokluk kan şekeri ve insülin düzenlenmesine yardımcı olabileceği hakkında görüş bildirdi. Bu onayın ardından yurtdışında dirençli nişastanın yüksek karbonhidrat içerikli fırıncılık ürünlerinde kullanımına yönelik inovasyonların da önü açılmış oldu.

#Dirençlinişasta #obezite #şekervekalphastalığı #risk #şeker #kalp

1 YORUM

  1. Turkiye’deki nisasta ureticilerinin de direncli nisasta uretimine yonelmeleri hic de surpriz olmayacakt?

Comments are closed.