“Bugüne Kadar Birçok Tasarım Ödülünün Sahibi Olan Banat için Ar-Ge Her Zaman Öncelik”

banattTürk halkını çok iyi tanıdığını belirten Banat Satış Direktörü Yalçın Kayna, değişen ihtiyaçların nabzını tuttuklarını, yenilikçi ve farklı düşünüp ihtiyaçlara yönelik ürünler ürettiklerini söyledi.

Ağız Bakım kategorisinde kurulduğu günden beri AR-GE çalışmalarına hiç ara vermeden devam eden Banat, yeni ürünleri olan ağız bakım, kişisel bakım ve ev bakımı ürünleri hakkında Banat Satış Direktörü Yalçın Kaynak ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Türk tüketicisini ve alışkanlıklarını iyi bilen ve 68 yılını geride bırakan öncü şirketlerden birisiniz. Bu başarının sırrını sizden dinlemeyi çok isteriz.

Evet. Banat olarak ülkemizin ilk milli markalarından biriyiz ve 68 yıldır sizlerle birlikteyiz. Her geçen gün biraz daha seçici olan bir Türk toplumundan bahsediyoruz. Dolayısıyla kalite ve çeşit arayışı da bir o kadar yükselmeye devam ediyor.

Banat olarak tüm bu dönüşümün içinde 68 yıldır hala sektörün en büyüklerinden biri olmayı başarmamızın nedenini de aslında tüketicinin dönüşümünü çok yakından gözlemleyip, bu dönüşümlerin karşılığını bulacak yeni ürünler üretmeyi, kalitemizden ödün vermeden başarmış olmaya bağlayabiliriz.

Birçok ürün kategorinize her yıl yeni ürünler ekliyorsunuz. Ürün gamınızı genişletirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Daha önce de söylediğimiz gibi bizim önceliğimiz, tüketicilerimizin değişen ihtiyaç ve arzuları. Türk halkını çok iyi tanıyor, değişen ihtiyaçlarının nabzını tutuyor, yenilikçi ve farklı düşünüp, sürekli devam ettiğimiz AR-GE çalışmaları ile bu ihtiyaçlara yönelik yeni nesil ürünler üretiyoruz.  Bu yüzden Banat olarak Ağız Bakım, Kişisel Bakım ve Ev Bakım kategorilerine bu doğrultuda her yıl yeni ürünler ekliyoruz.

Bir önceki soruda da ilettiğim gibi Türk halkının da bu yöndeki taleplerinin artmasıyla birlikte özellikle Ağız Bakım ve Kişisel Bakım kategorilerine eklenen yeni ürünlerimiz çok ön plana çıktı.

Ağız ve Diş Bakım kategorimizde, daha iyi tasarımlı ve fonksiyonel diş fırçaları üretmek için çalışıyoruz.  Ayrıca ağız ve diş bakımının çocuk yaşlarda kazanılması gereken bir alışkanlık olduğunu bilerek özellikle çocuk kategorisi ürünlerine büyük önem veriyoruz. Çocuklar için inovatif, özel tasarımlı ve lisans anlaşmalı ürünler yapıyoruz Bu çabaların karşılığını da hem satış oranları ile hem bu kategoride bugüne kadar bir çok ödül alarak gördüğümüzü söyleyebiliriz.

O zaman öncelikle Ağız ve Diş Bakım kategorisinde çıkardığınız ürünlerden başlayacak olursak, bu kategoride bir çok uluslararası marka ile rekabet ediyorsunuz. Banat ürünlerini ayrıştıran özellikler neler?

Türkiye’nin ilk dış fırçası markası Banat olarak bu alandaki birikimimiz, Türk halkının bu konuda yaşadığı değişime çok yakından tanık oluşumuz bizi ayrıştıran en öncelikli noktamız.

Dediğimiz gibi Banat olarak Ağız Bakım kategorisinde kurulduğumuz günden beri AR-GE çalışmalarına hiç ara vermedik. Ar-GE çalışmaları yaparken de; ürünlerin görünümleri kadar fonksiyonlarının da önemine inanan bir şirketiz. Ürün ne kadar güzel görünürse görünsün tüketicinin farklı ihtiyaçlarına cevap vermeli ve tüketicinin hayatını daha kolay, daha kaliteli hale getirmeli.

Bütün bunları bir araya getirdiğimizde çıkardığımız ürünlerle zaten oldukça ayrışıyoruz. Bunu Banat olarak diş fırçalarımızın bugüne kadar aldığı ödüllerle de ispatlıyoruz.

Bir de lisanslı ürünleriniz var galiba?

Evet. Tüketici isteklerimizi referans alarak tasarıma verdiğimiz önemin yanı sıra lisanslı ürün işbirliklerine de büyük önem veriyoruz. Bugüne kadar taraftar grubunda Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor olmak üzere hem çocuk hem de yetişkinler için 5 lisanslı ürüne sahip olan Banat, aynı zamanda Keloğlan gibi çocukların çok sevdiği karakterlerinde lisanslı üretimlerini yapmaktadır.

Lisans işbirliğinde ürün-lisans eşleşmesinin birbirini tamamlamasına inandığımız için bugüne kadar bize güvenen tüketicimizi mutlu edecek işbirlikleri yapmaya dikkat ediyoruz. Bu yıl da bu 3 büyüklere özel Ağız Bakım Setleri ve bunların yanında tüketicilerimizin ayrı olarakta satın alabileceği Taraftar Diş Macunlarını ürettik.

Yetişkinler için Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray olmak üzere, taraftarlara özel kulübünün renginde ve logosunu taşıyan ergonomik saplı diş fırçalarımız ve yanlarında 50ml kulübe özel tasarımlı Taraftar diş macunlarımız raflarda tüketicisiyle buluştu.

Peki 2015 için ne tür hedefler belirlediniz?

Ağız bakımı ürün grubunda, Son 3 yıl içinde sektördeki global markalar başta olmak üzere tüm oyuncular fiyatla rekabet etmeye başladılar. Banat markası olarak fiyatla rekabet dışında, inovatif ve lisanslı üst segment ürünler üreterek bu kategorideki cironun büyümesini sağladık. 2015 yılında ödüllü ve lisanslı bu yeni ürünlerimizle Pazar payımızı adetselde % 18 den % 22 ye, Cirosalda ise % 13,4 ten % 20 ye çıkartmayı planlıyoruz. Hedefimiz 3 yıl içinde bu ürün grubunda adetsel ve cirosal bazda yine Pazar lideri olmak.

Ev bakımı ürün grubumuzda ise, yaptığımız yatırımlar ve pazara sunduğumuz yeni nesil rekabetçi ürünlerimiz sayesinde, bu gruptaki kategorinin de cirosal bazda da büyümesine katkıda bulunarak, sektöre yön veren en önemli markalardan biri olarak yolumuza devam edeceğiz.