Bu kış sağlıklı kalın!

etkin

Soğuklarla birlikte kış hastalıklarına yakalananların sayısı da hızla artarken, Etkin Eczacılık Derneği kış hastalıklarından korunmak, iyileşme sürecini hızlandırmak ve yanlış müdahalelerle vakit kaybetmemek için uyarılarda bulunuyor

Kışın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde grip vakaları da gittikçe artıyor. Etkin Eczacılık Derneği, koruyucu sağlıkta büyük rol oynayan eczacıların, gribe karşı da en etkili danışma mercilerinden biri olduğunu vurguluyor ve toplumu hem bilinçlenmek hem de hasta olmadan gereken önlemleri almak için eczanelere danışmaya davet ediyor.

Doktora gitme zamanı!

Etkin Eczacılık Derneği yetkilileri yetişkinlerde soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin 10 günden fazla sürmesi; baş, boğaz kulak ağrılarının ağrı kesicilerle geçmemesi; hastanın hamile veya kronik hastalıkları olması; ciddi göğüs ağrısı ve soluk alma problemi oluşması; koyu kıvamlı, yeşil ya da kanlı balgamlı öksürük olması; boynun iki tarafında ya da arkasında şişmiş, sert ve ağrılı kitleler hissedilmesi; ani baş dönmelerinin görülmesi ve şiddetli ve inatçı kusma görülmesi halinde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini belirtti.

Çocuklarda vakit kaybetmeden doktora gitmeyi gerektiren belirtiler ise şöyle;

• Belirtiler 5 günden fazla sürüyorsa (1 yaş altı için hiç beklemeden)

• Hızlı soluk alıp verme varsa

• Mavimsi cilt rengi oluşuyorsa

• Yeterli sıvı alamama durumunda

• Sürekli uyku hali ve uyarılara duyarsızlık görülüyorsa

• Huzursuzluk varsa

• Döküntülü ateş olursa

 

Gereksiz antibiyotik kullanımı çok yanlış!

Toplumumuzda sık görülen yanlışlardan biri de her kış hastalığı belirtisinde, doktor tavsiyesi almadan bilinçsizce antibiyotik kullanımına başvurmak. Soğuk algınlığı ve gribe virüslerin yol açtığını vurgulayan yetkililer, virüslerin antibiyotiklerden etkilenmediğinin altını çizerek, doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

Kış hastalıklarından korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlü tutun

Etkin Eczacılık Derneği yetkilileri soğuk algınlığı ve gripten korunma yollarını ise şöyle özetliyor; “Bu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Bunun için de 8 saat uyumalı, dengeli beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı, hayatımızdaki stresi azaltmalı, sigara içmemeli ve gerekirse bağışıklık destekleri kullanmalıyız. Ayrıca virüslerin yayılmasını engellemek için ellerimizi her fırsatta yıkamalı, bulunulan ortamda temas edilen yüzeyleri temiz tutmalı, ortak kullanılan obje ve yüzeylerin temizliğinden emin olunmadığı sürece direkt temastan kaçınmalı, bulunulan ortamı havalandırmalı ve hasta kişilerle temastan kaçınmalıyız. Virüslerin çoğu mukus sıvısıyla yayıldığı için ellerimizi göz ve burnumuzdan uzak tutmalıyız. Ayrıca risk grubunda olanların da mutlaka grip aşısı olması gerekiyor.”

Soğuklar, kış hastalıkları, Etkin Eczacılık Derneği, iyileşme süreci