Bruksizm Çene Kemiğinde Erimeye Yol Açabiliyor


Çene kemiğinde erimelere yol açması muhtemel bir sorun olan bruksizm, ileri vakalarda çene ekleminin fonksiyonlarında bozulmalara da sebep olabiliyor.

Kişinin genellikle uykusunda bilinç dışı bir şekilde dişlerini sıkması, gıcırdatması durumuna bruksizm adı veriliyor. Yoğun stres, kaygı, endişe gibi duyguların tetiklediği bruksizm, günümüzde ortalama her beş kişiden ikisinde görülüyor.

DENTADENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucu Hekimi Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzm Dr. Namık Kemal Ayhan’a göre modern hayatın negatif getirileri bruksizmi ciddi ölçüde tetikleniyor. Gerilim, öfke, hayal kırıklığı, acı gibi duyguları yaşayanlar, rekabetçi ve aceleci kişilik yapısına sahip olanlarda yoğun şekilde görülen bruksizm, günümüzde ortalama her beş kişiden ikisinde görülüyor.

Tam Olarak Bilinmiyor

Dr. Kemal Ayhan, “Toplumun önemli bir kısmı henüz bruksizmin ne olduğunu tam olarak bilmediğinden, yaşadığı belirtileri de tanımlayamıyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize uykusunda diş gıcırdatma şikâyetiyle gelen hastalarımızın neredeyse tamamı, bir yakınının veya eşinin aracılığıyla durumdan haberdar olduğunu söylüyor. Bazı hastalarımızın bruksizm yaşadığını ise diş muayenesinde biz fark ediyoruz. Zira hastanın bazı dişleri törpülenmişçesine aşınmış olabiliyor” açıklamasını yaptı.

Uykusunda diş sıkan hastaların bazılarında, dolgu ve porselen kaplamalarında kırılmalar, çatlamalar da meydana geliyor. İmplant ve doğal dişleri çevreleyen (boyun) kemiklerde ve çene kemiğinde de erimelere yol açması muhtemel bir sorun olan bruksizm, ileri vakalarda çene ekleminin fonksiyonlarında bozulmalara da sebep olabiliyor.

Öncelikle Diş Sorunlarına Bakılmalı

Kişinin yaşadığı stresle paralel olarak şiddeti artan bruksizm, bazen dişlerdeki kapanış bozukluklarından da kaynaklanabiliyor. Diş sorunlarının halledilmesiyle bu sorun giderilirken, sorun dişlerin yapısından kaynaklanmıyor ise, vakaya göre farklı tedavi yöntemleri devreye giriyor. Bunlardan birinde diş hekimi ve fizyoterapist ortak bir tedavi sürecine gerek duyabilirken, diğer bir çözüm kasların gevşemesine yönelik olabiliyor. Ayrıca, bruksizm yaşayan kişi, uykusu esnasında dişlerine zarar vermeye devam etmesin diye, ağız ve diş ölçüleri alınarak bir diş plağı hazırlanıyor.