Birleşik Krallık-Türkiye Sağlık Haftası’nda gündemi Türkiye’nin sağlık yatırımı potansiyeli belirledi


‘GREAT’ kampanyası kapsamında düzenlenen ilk Birleşik Krallık-Türkiye Sağlık Haftası’nda, potansiyel fırsatları 8 milyar sterlini bulan, Türkiye’deki Sağlık Kampüsleri projeleri tartışıldı

Birleşik Krallık Sağlık ve Yaşam Bilimleri İş Elçisi Lord Kakkar ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, üst düzey bir iş heyeti bir hafta boyunca iki ülke arasındaki iş fırsatlarını konuştu. Heyette, Türkiye’deki Sağlık Kampüsleri projesinin tesliminden sorumlu yüklenici firmaların yönetim kurulu üyeleri ile üst düzey karar alıcıları yer aldı. Birleşik Krallık hükümeti tarafından, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında, Birleşik Krallık-Türkiye Sağlık Haftası düzenlendi. Etkinlik kapsamında, Birleşik Krallık Sağlık & Yaşam Bilimleri İş Elçisi Lord Kakkar 1-3 Eylül tarihlerinde bir delegasyona ev sahipliği yaptı ve Türkiye’deki 8 milyar sterlinlik Sağlık Kampüsleri projesinin tesliminden sorumlu yüklenicilerin yönetim kurulu üyeleri ve karar alıcılarından oluşan üst düzey bir iş heyetini ağırladı. Hafta boyunca, KOBİ’ler için tedarik zinciri fırsatları üzerine yapılan görüşmelerin yanı sıra büyük yüklenicilerin çok disiplinli ihaleleri yürütmesi konusu da ele alındı.  Birleşik Krallık-Türkiye Sağlık Haftası’nda ayrıca   bakanlık düzeyindeki ikili görüşmelerin de dahil olduğu çok sayıda üst düzey toplantı yapıldı.

SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJESİ

Birleşik Krallık İş Elçisi Lord Kakkar, “Sağlık alanında Türkiye’den böylesine önemli bir heyeti ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de yakınlarda açıklanan Sağlık Kampüsleri projesi, Britanyalı şirketlere önemli imkânlar sunuyor. 8 milyar sterlin tutarındaki bu heyecan verici projeyi tamamlamak üzere seçilen Türk yüklenici ve konsorsiyumlar ile birlikte çalışılacak” dedi. Birleşik Krallık- Türkiye Sağlık Haftası’ndan önce, Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen ve Birleşik Krallık’ın sağlık alanındaki uzmanlığının da önemli bir parçasını oluşturduğu, son derece başarılı geçen GREAT Festivali’ne de değinen Lord Dakkar, “Britanyalı şirketlerin, Türk Hükümeti’ne, sağlık sistemlerinin geleceğine yönelik hedeflerini gerçekleştirilmesi yolunda yardımcı olmak için sunabileceği çok şey var” şeklinde konuştu. UKTI, Britanyalı şirketler için fırsatlar sunan Türkiye’deki Sağlık Kampüsleri’nin kilit alanlarını, projelendirme ve master plan hazırlanması, proje yönetimi ve danışmanlık hizmetleri, laboratuvar tasarımı, hastane tasarım ve mimarisi, klinik desteği ve işbirliği, bilişim ve iletişim teknolojileri/ hastane bilgi işlem sistemleri, niş müteahhitlik teknikleri, hastanelerin işletilmesi ve hizmete sokulması, tesis yönetimi, eğitim ve öğrenim, finansal yapılandırma ve sigorta ile güvenlik olarak sıraladı.

GREAT KAMPANYASI

2012 yılında, dünyayı turizm, eğitim ve ticaret için Birleşik Krallık’a gelmeye teşvik etmek için Birleşik Krallık’ın sunduğu fırsatları tanıtmak amacıyla hayata geçirilen GREAT kampanyası, Birleşik Krallık Hükümeti’nin en iddialı uluslararası pazarlama kampanyası niteliğinde. Kampanyanın Türkiye lansmanı geçtiğimiz yıl Mart ayında Bursa’da Uludağ Ekonomi Zirvesi sırasında gerçekleşmişti. Yabancı girişimcilere birçok kolaylık ve teşvik sunan Birleşik Krallık için Türkiye, kampanya dahilinde büyük önem arz ediyor. Türkiye’deki markalar ve şirketler uluslararası ölçekte büyümek ve dünya markası olmak için büyük bir potansiyele sahip. Kampanya bu alanda tüm dünyada en iyi fırsatları sunan Birleşik Krallık’ta iş yapmak ve ticari ortaklıklar oluşturmak isteyen Türk şirketlerine fırsatları daha iyi anlatma ve bilinilirlik oluşturma misyonunu da taşıyor.

PROF. LORD AJAY KAKKAR

Prof. Lord Kakkar, OCL Partners Başkanı ve Birleşik Krallık Sağlık ve Yaşam Bilimleri İş Elçisi’dir. Aynı zamanda UCL’de Cerrahi Profesörü, University College London Hastaneleri NHS Vakfı’nda Danışman Cerrah ve Tromboz Araştırma Enstitüsü Direktörü olarak da görev yapmaktadır. 2010 yılında ömür boyu lord unvanını almıştır. Lord Kakkar tıp eğitimini Londra Üniversitesi King’s College Hastanesi Tıp Okulu’nda almış, 1992 yılında İngiltere Kraliyet Cerrahlar Koleji üyeliğine getirilmiştir. Lord Kakkar, venöz ve arteryel tromboembolik hastalık ve kanserle ilişkili trombozun önlenmesi ve tedavisi konularında araştırmalar yapmaktadır.

HEALTHCARE UK

Sağlık Bakanlığı, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı ve Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından kurulan Healthcare UK, NHS’in yanı sıra Britanya’nın yüksek uzmanlık seviyesindeki özel sağlık sektörünün ve tanınmış akademik çevresinin benzersiz deneyimini uluslararası alanda sağlık sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak hedefiyle bir araya getirmektedir. Geçtiğimiz 65 yıl içinde, Birleşik Krallık, halka sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirmek amacıyla milyarlarca sterlinlik yatırım yapmıştır. Healthcare UK yoluyla, diğer ülkelerdeki hükümetler ve sağlık hizmeti sunan birimler de artık bu yatırımın sunduğu faydalara erişim sağlayabilmektedir. Healthcare UK, UKTI’ın 100’ü aşkın ülkedeki profesyonel danışmanlardan oluşan ağından yararlanarak, hükümetler arası önemli taahhüt işlerine, sağlık kuruluşları ve NHS tedarikçileri ile ticari şirketler ve ulusal kuruluşlar arasındaki ortaklıklara, mesleki değişim programlarına ve sağlık eğitim ve öğreniminin sağlanmasına olanak tanımaktadır. Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) Hakkında Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI), Birleşik Krallık merkezli şirketlerin global ekonomide başarıya ulaşmasına yardımcı olan devlet dairesidir. Aynı zamanda, yurtdışındaki şirketlerin yüksek kaliteli yatırımlarını global iş ortamında başarılı olmak için Avrupa’da bulunabilecek en iyi yer olduğu kabul edilen Birleşik Krallık ekonomisine taşımasına da yardımcı olmaktadır. UKTI, gerek Birleşik Krallık gerekse dünyanın dört bir yanındaki Britanya büyükelçilikleri ve diğer diplomatik ofislerindeki uzmanlardan oluşan geniş ağı yoluyla uzmanlık ve bağlantılar sağlamakta ve şirketlere, dünya sahnesinde rekabet gücüne sahip olabilmek için ihtiyaç duydukları araçları sunmaktadır. UKTI hakkında daha fazla bilgi için, www.gov.uk/ukti adresini ziyaret edebilirsiniz.