Biocodex Mikrobiyota Vakfı’nın Türkiye Proje Çağrısı

Biocodex Mikrobiyota Vakfı’nın amacı dünya çapında akademik bağışlar ile mikrobiyom araştırmalarını desteklemektir.

 

Biocodex Mikrobiyota Vakfı 2017 yılında, alanında bilimsel kabul görmüş, öncü bilim insanlarının danışmanlığında ve “İnsan Sağlığı ve Hastalıklarında Bağırsak Mikrobiyotası” ile ilgili temel veya klinik çalışmaları desteklemek üzere kurulmuştur.

Mikrobiyota ve onun dünya sağlığı ile ilgisi konusunda gittikçe artan küresel bir ilgi söz konusudur. Bilim insanları, akademik çevreler, hükümetler ve genel kamuoyu mikrobiyota çalışmalarını desteklemektedir.

Biocodex Mikrobiyota Vakfı insan mikrobiyomunun bağırsak, deri, jinekolojik vb. gibi her türlü alanındaki uluslararası kanaat liderlerinin araştırmalarını destekleyecektir.

Türkiye’de “Değişen Mikrobiyota ve Sağlığa Etkileri” başlıklı çalışmalarda desteklenmektedir.

Bu çerçevede, 2019 yılı ve sonrasında içerisinde ülkemizin de seçilmiş olduğu 11 ülkede ulusal çalışmaları desteklemek üzere Ulusal Araştırma Bursu için fon ayırmış durumdadır. Bu 11 ülke Belçika, Amerika, Fransa, Meksika, Polonya, Kanada, Rusya, Fas, Baltık, Ukrayna ve Türkiye şeklindedir ve her ülkede ayrı ayrı o ülke adresli 11 çalışma desteklenecektir.

2019 yılında Mikrobiyota konusundaki 13 çalışma arasında yapılan değerlendirme sonucunda ”Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında trimethylamine-N-oxide(TMAO) ilişkili mekanizmaların hastalığın klinik ve histolojik özellikleri ile değerlendirilmesi“ çalışması ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yılmaz birinci olmuştur.

2020 yılında Türkiye’de verilecek yeni destek için başvurular Mart 2020’de açılacaktır. Ülkemizden bilimsel komite tarafından seçilecek olan araştırmaya verilecek toplam destek miktarı 25.000 avroya kadardır. Başvuru süresi 30 Kasım 2020’de sonlanacaktır.

Alanında lider Türkiye Bilimsel Komite üyeleri seçimini yapacak.

Alanında lider hekimler tarafından oluşturulmuş bilimsel komite üyeleri Aralık 2020 tarihinde seçimlerini yapacaklar ve Ocak 2021 yılında sonuç açıklanacaktır.

 

Son Başvuru Tarihi                             Destek Miktarı                       Karar Bildirim Tarihi

30 Kasım 2020                                   25.000 avro                            01 Ocak 2021

 

Başvuru için E-Posta adresi: researchturkeybmf@biocodex.com

Detaylı bilgi için: www.biocodexmicrobiotafoundation.com