BASF, ilaç sektörüne akıllı çözümler sunarak sürdürülebilir bir gelecek için kimya oluşturuyor

2basf

BASF Polimer kimya alanındaki uzmanlığı, Ar-Ge imkânları ve eksipiyan geliştirme konusundaki kararlılığı ile daha etkili ilaçların oluşturulmasına katkıda bulunan çözümler sunuyor

 BASF deneyimli sektör uzmanlarından oluşan ekibi ile oldukça rekabetçi piyasada hayati bir avantaj sağlayarak müşterilerine etkin ve güvenilir formülasyonlar geliştirmede destek oluyor. Teknoloji ve uygulama konusunda derin bir anlayışa sahip olan şirket, ilaç üretimini daha etkili, sağlam ve düşük maliyetli hale getirecek becerilere ve kaynaklara sahip. İlacı ister daha etkili hale getirmek, ister daha güvenli kılmak ya da sadece patent dostu yapmak için sektörün ihtiyacı olan her çözüme sahip olan BASF’ı Türk Kimya Sağlık ve Beslenme Satış Müdürü Tanju Cepheli ile gerçekleştirdiğimiz röportaj ile daha yakından tanıyoruz.

BASF’nin sağlık sektöründe faaliyet gösterdiği kategoriler hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

“BASF olarak ilaç sektörüne akıllı çözümler sunarak sürdürülebilir bir gelecek için kimya oluşturuyoruz. Polimer kimya alanındaki uzmanlığı, Ar-Ge imkanları ve eksipiyan geliştirme konusundaki kararlılığı ile BASF, Anında ve Değiştirilmiş Salım, Çözünürleştirme, Yumuşak Jel, Cilt Uygulaması ve ayrıca Biyolojik Çözümler alanlarına yönelik çözümler sunuyor. Ayrıca, ibuprofen ve omega-3 gibi seçkin API’lerin önde gelen tedarikçisi konumundayız. İnsan beslenmesi çözümlerimiz arasında vitaminler ve karotenoidler, bitki sterolleri ve omega-3 yağ asitleri yer alıyor. Hem insan beslenmesi hem de ilaç çözümleri alanındaki gelişmiş teknolojilerimiz ve know-how’ımız ile, müşterilerimize yüksek etkinliğe sahip ürünler ve çözümler sunulması konusunda, bilim tabanlı beslenme çözümü sağlıyoruz. BASF, insan beslenmesi çözümleri ile vitaminler, karotenoidler, bitki sterolleri, emülgatörler ve omega-3 yağ asitleri başta olmak üzere tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik geniş bir portföy sunuyor. Ayrıca BASF, API üretiminin spesifik ihtiyaçlarını karşılamak için yapı blokları, miyarlar, boranlar ve ayrıca alkolatlar, koruyucu gruplar, solventler ve yüksek saflığa sahip demir tuzları dahil olmak üzere çeşitli kimyasal hammaddeler de sunuyor. Bu ürünler, aralarında ince kimyasal madde katalizörleri ve eksiksiz metal yönetim hizmetleri döngüsünün de bulunduğu katalizör portföyü ile tamamlanıyor.”

‘Dünya nüfusunun, 2050 yılı itibariyle 10 milyarın üzerinde olması bekleniyor. Bu, daha az kaynak ile daha fazlasını sağlamamız için 10 milyar nedenimiz olduğu anlamına geliyor. Bunu, doğru zamanda doğru insanlara doğru besin maddelerini sağlayarak farklı pazarlara ve nüfusa hitap ederek yapıyoruz.’

basf3

BASF açısından sağlık hizmetinde ilaç hammaddelerinin önemini özetleyebilir misiniz?

“BASF, üstün kalite ve performansa sahip eksipiyanlar ve aktif bileşenler üretiyor. Polimer kimyası alanındaki on yıllık eşsiz uzmanlığımız, araştırma ve geliştirme imkânlarımız ve eksipiyanların geliştirilmesi konusundaki kesin kararlılığımız ile müşterilerimizin başarısına ve daha etkili ilaçların oluşturulmasına katkıda bulunan çözümleri sürekli olarak geliştiriyoruz. Uygulama sistemleri ve ilgili teknolojiler alanındaki uzmanlığımızdan faydalanarak müşterilerimizin formülasyon konusunda yaşadıkları zorlukların üstesinden gelmek üzere değer katan fonksiyonel çözümler sunuyoruz. Deneyimli sektör uzmanlarından oluşan ekibimiz, oldukça rekabetçi piyasada hayati bir avantaj sağlayarak müşterilerine etkin, güvenilir formülasyonlar geliştirmede destek oluyor.”

BASF, Anında ve Değiştirilmiş Salım, Çözünürleştirme, Yumuşak Jel ve Cilt Uygulaması ile ilgili formülasyon zorluklarına yardımcı olmanın yanı sıra, daha kararlı ve üretken hücre kültürü üretimine katkıda bulunabiliyor.

Sağlık ve ilaç hammaddeleri alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

“20. yüzyılın başlarında Kollidon®‘un piyasaya sunulmasından beri BASF ilaç sektörü içerisinde yer almaktadır. O tarihten beri sunmakta olduğumuz çözümleri sürekli olarak arttırdık. Bugün, karşılanmamış formülasyon ihtiyaçlarına çözüm üretiyoruz ve ilaç formülasyonunda bugünün ve yarının zorluklarına akıllı çözümler sunuyoruz. Mevcut ilaç pazarı ihtiyaçlarına dayanan beş özel çözüm platformumuz, müşterilerimize aradıklarını bulmalarına daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde yardımcı oluyor.”

BASF, biyoüretim sektöründe tutarlı ve güvenilir ürünlerin yüksek kalitede tedarikçisi olmaya çalışıyor; hâlihazırda müşterilerinin biyolojik ilaç üretiminin hücre kültürü üretimi alanında etkili bir şekilde yer alabilme imkanlarını arttırıyor.

Dünyada ve Türkiye’de sürekli olarak artış gösteren biyotıp alanına bir ilginiz var mı? İlginiz bulunması durumunda, bu konunun sizin için önemi ve bu alandaki çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

“BASF olarak, biyoilaç sektörünün artan önemini kesinlikle kabul ediyor ve önümüzdeki yıllarda daha da fazla artış göstereceğini düşünüyoruz. Türkiye, bu büyüme trendinin dışında kalmayacak ve tüm gelişmelerden kesinlikle aynı oranda fayda sağlayacak. Ayrıca, diğer umut vaat eden alanlar için daha şimdiden oturmuş miyar tedarikçisi pozisyonumuzdan faydalanacağız ve teknoloji alanında daha fazla yenilik yapacağız. Bu, kayma gerilimini azaltmak üzere hücre kültüründe bir katkı maddesi olarak kullanılan ve hücre viyabilitesini ve sonuç olarak ortaya çıkan biyolojik ilaç randımanını arttıran Kolliphor® P188 Bio ürünümüzün kısa bir süre önce piyasaya sunulmasını da kapsamaktadır. Hücre kültüründe kullanım açısından ürünün saflığı kesinlikle son derece önemlidir ve üretilen her partinin hücre kültürü uygulamalarında işe yaramasını sağlamak için özel bir ilgi gerektirmektedir.”

basf

Türkiye, ilaç ve sağlık hizmeti sektörü açısından Avrupa, Asya ve Afrika için değerli bir pazara ve lokasyona sahip. BASF olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz ve gelecek için ne gibi planlarınız var?

“Sadece lokasyonu nedeniyle değil, aynı zamanda pazar büyüklüğü, teknoloji ve inovatif üretim kullanımı nedeniyle Türkiye’yi bu bölgede ilaç bileşenleri açısından en önemli faktör olarak görüyoruz. Ayrıca, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın yerelleştirme politikası nedeniyle bu pozisyon gelişmeye devam edecek ve Global İlaç Üreticileri açısından daha da önemli bir hale gelecek. Bu konuyu yakından takip ediyoruz ve ileride Türkiye’ye sağlayacakları teknoloji transferi ürünleri konusunda ortaklarımızı bileşenlerimiz ve hizmetlerimizle destekliyoruz.”

‘Yaşanan zorluklardan bir tanesi ilaçların biyoyararlanımıdır. Geçmişte aktif bileşen molekülleri genelde sade ve son derece çözünürken, şu anda çoğunlukla karmaşık ve daha az çözünür bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, insan vücudunun bunları emmesi genellikle zordur ve neticesinde etkinlikleri sınırlanmaktadır. Yeni geliştirilen aktif bileşenlerin yüzde 70’ten fazlası bundan etkilenmektedir. Biyoyararlanımı arttırmak üzere, sıcak eriyik ekstrüzyon teknolojisini plastik sektöründen ilaç sektörüne başarılı bir şekilde aktardık ve özellikle bu teknolojinin çözünürlük sorunlarının üstesinden gelmesini sağlamaya uygun yeni bir polimerik çözündürücü olan Soluplus® ürününü geliştirdik.’

 Son olarak, röportaja sizin eklemek istediğiniz başka bir şey var mıdır?Tanju Cepheli

“BASF olarak kendimizi ilaç sektörüne ve özel çözüm platformlarımız aracılığıyla önemli formülasyon zorluklarını çözerek büyümeye adadık. BASF, İlaç Çözümleri işinde belirgin bir büyüme stratejisine sahiptir. Müşterilerimize değer katan çözümler sağlayan önde gelen bileşen tedarikçisi olarak pazardaki pozisyonumuzu güçlendirmek istiyoruz. Bu nedenle BASF, bu işe yoğun bir yatırım yapmaktadır. Yakın zamandaki örnekler arasında, hücre kültürü üretimindeki riskleri ortadan kaldırmaya yönelik seçkin, amaca uygun bir ürün olarak biyolojik üretim için tasarlanan, yüksek saflığa sahip poloksamer P 188 (Kolliphor® P188 Bio) ürününün piyasaya sunulması yer almaktadır. Buna, Şanghay’daki tamamen yeni PVP fabrikası başta olmak üzere PVP değer zincirimize yapılan önemli yatırımlar, oleo kimyasal ilaç varlıklarımızı geliştirmeye ve ayrıca Ibuprofen kapasitemize yönelik önemli yatırım projeleri eşlik etmektedir. Sektörü şekillendirmek için ortaklıklara ve daha fazla yatırıma açığız.”

BASF yakın zamanda hücre kültürü üretimindeki riskleri ortadan kaldırmaya yönelik, biyolojik üretim için tasarlanan, yüksek saflığa sahip poloksamer P 188 (Kolliphor® P188 Bio) ürününü piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

#BASF #ilaçsektörü #akıllıçözümler #çözüm #sürdürülebilirbirgelecek #gelecek #kimya #polimerkimya #polimer