Avrupagöz Yabancı Ortağı ile Hedef Büyüttü


Türkiye’de göz sağlığı alanında hızla büyüyen Avrupagöz, dünyanın önde gelen holdingleri arasında yer alan 2,5 Milyar Dolar ciroya sahip Suudi Arabistan merkezli Nesma Holding ve körfez ülkelerinde sağlık alanında önemli yatırımlara imza atan Reaya Holding ile yüzde 50 ortaklığa imza attı. Bu ortaklıkla birlikte Avrupagöz, yurtiçine ve yurtdışına iki yıl içinde 267 Milyon TL yatırım yapmayı planlıyor.

Anlaşmanın kamuoyuna duyurulması amacıyla 12 Şubat 2014 Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Avrupagöz Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli, Avrupagöz’e iki yılı aşkın bir süredir yoğun yerli ve yabancı yatırımcı ilgisi vardı. Kendi vizyonumuz doğrultusunda yabancı bir yatırımcıyla çalışmayı arzu ediyorduk. Aynı hedefler noktasında buluştuğumuz Nesma ve Reaya Holding ile bu ortaklıkta karar kıldık. Yatırım gücümüzün artması ile birlikteşube sayımızı artırarak sadece Türkiye’nin değil göz sağlığı alanında dünya liderliğine ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

%300 Büyüme 2008 yılında tek şube ile yola çıktığını söyleyen Ramazan Burak Telli; 2012 yılında Avrupagöz’ü4 şubeden, 2013 yılında 14 şubeye çıkararak bir yılda yüzde 300’lük bir büyüme kaydettiklerini ifade etti. Toplantıda açılması planlanan şubelerle ilgili de şu bilgileri aktardı: “2014 yılında şube sayımızı yurtiçinde 21’e, 2015 yılında ise 32’ye çıkaracağız. Bu yıl içerisinde Van, Karadeniz Ereğli, Eskişehir, Bursa, Erzurum, Şanlı Urfa ve Diyarbakır’da hizmet vermeye başlayacağız. Karadeniz Ereğli’deki şubemizi Şubat ayı içerisinde, Diyarbakır’da ise hastalarımıza üç ay sonra hizmet vermeye başlayacağız. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz. Orta vadedeki hedefimiz, Türkiye’nin tüm illerinde yer almak.” Telli, Nesma ve Reaya Holding ortaklığı ile birlikte yurtiçinde olduğu gibi Avrupagöz markasını yurtdışına da taşıyacağını söyledi. Yurtdışında sağlık hizmetlerinin kısıtlı olduğu ve sağlık politikalarının iyi işlemediği bölgelerde yatırım planları olduğunu belirten Telli “Öncelikli olarak iki yıl içerisinde Azerbaycan, Kuzey Irak ve Türkmenistan’da şubeler açacağız. Sizlerinde tahmin edeceği üzere ilk şubemizi ortaklığımız dolayısıyla Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde açıyoruz” dedi.

Yeşil Kartlılar da Genel Sağlık Sigortası Kapsamına Alınmalı “Avrupagöz olarak, kurulduğumuz günden bu yana ve her zaman hastalarımızdan SGK farkı almadan göz sağlığı hizmeti vermekteyiz” diyen Telli, yeşil kartlıların da genel sağlık sigortası kapsamında olması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Avrupagöz ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz”

Nesma Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Reaya Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şeyh SalehAl.Turki ise başta lojistik, sağlık ve IT alanlarda yatırımlar yaptıklarını belirterek, “Avrupagöz ile yapmış olduğumuz ortaklıktan dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz.Türkiye, son yıllarda geleneksel üretimden finansal hizmetler veren ve kaliteli üretim yapan bir ülkeye dönüştü. Türkiye, büyüyen bir ekonomiye sahip ve ilerleyen zaman içerisinde dünya ekonomisinde ilk 10’da yer alacağını inanıyorum. Türkiye’nin Arap ülkelerinin sorunlarıyla yakından ilgilenmesi ve ekonominin güçlü olmasından dolayı Arap ülkelerinde çok özel bir yere sahip. Bundan dolayı Türkiye’ye yatırım Suudi Arabistan’da önemli bir konu. Bizler de Türkiye’de sermaye transferi konusunda koordinasyon görevi üstlenerek bir yatırım ajansı gibi çalışmayı hedefliyoruz” dedi. Başbakanlık Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Arda Ermut konuşmasında; Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerindeki yatırımcıların Türkiye’ye gelen önemli yatırımcılar arasında yer aldığını belirtti.

Söz konusu yatırımın Türkiye ve Körfez ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri daha da güçlendireceğini ifade eden Ermut; sağlık sektöründe yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye sağlık sektöründe bölgesel bir üs durumuna gelmiştir. Birçok ülkeden Türkiye’nin sağlık sektörüne yatırım gelmektedir. Yükselmekte olan ekonomilerin geleceği hakkındaki tartışmaların yoğunlaştığı böylesi bir dönemde gerçekleşen bu yatırım Türkiye ekonomisine duyulan güvenin devam ettiğinin bir göstergesidir.” Arda Ermut son olarak Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olarak gerek Körfez ülkelerinden gerekse tüm dünyadan uluslararası tüm yatırımcılara destek olmaya devam edeceklerinin altını çizerek, Türkiye’nin yatırımcı dostu bir ülke olduğunu söyledi.