Avrasya’nın En Büyük İlaç Firmaları, CPhI Istanbul’da Biraraya Geliyor 

ubmUBM EMEA (Istanbul) tarafından düzenlenen İlaç Fuarı CPhI Istanbul 2015,  03-05 Haziran tarihleri arasında, ICC Istanbul’da yapılıyor. 

İlk kez CPhI Istanbul’da açıklanacak Türkiye İlaç Sektörü Raporu 2015, merakla beklenirken; katılım kontenjanı fuara iki ay kala doldu.

Dünyanın lider fuar ve etkinlik organizasyon şirketlerinden UBM EMEA (Istanbul), Avrasya’nın en büyük ilaç firmalarını, 03-5 Haziran tarihleri arasında ikinci kez ICC İstanbul’da düzenlenen CPhI Istanbul 2015’te, biraraya getiriyor. Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Bölgesindeki ilaç sektörüne erişmek için çok önemli fırsat yaratan CPhI Istanbul 2015’e, 23 farklı ülkeden 200’ü aşkın marka ile 5.000’i aşkın ziyaretçinin katılması hedefleniyor.

CPhI Istanbul 2015, pek çok farklı ülkede yapılan ve dünyanın her yerinde ilaç sektöründen en az 100.000 profesyoneli bir araya getiren CPhI Worldwide portfolyosunun bölgesel bir koludur. Bölgesel olarak düzenlenmesi sayesinde; 2014 yılı sektör katılımcılarının % 50’si ve ziyaretçi profilinin % 40’ı uluslararası düzeydedir.

Türkiye’nin yılda 9,1 milyar dolar olan son kullanıcı ilaç pazarının 2023’te yaklaşık 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor… 

Türkiye’nin ve içinde bulunduğu coğrafyanın, ilaç sektöründe sürekli gelişen çok büyük bir pazar olduğuna dikkat çeken, UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı,” Türkiye, tek başına ilaç sektöründe yılda 9.1 milyar dolar pazara sahip, üstelik yapılacak yatırımlarla bu pazarın 2023 yılında, yaklaşık 20 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. UBM EMEA (Istanbul) olarak Türkiye’nin ilaç sektöründeki dezavantajlarını gördük ve bu büyük potansiyeli CPhI Worldwide portfolyosu kapsamında destekleme kararı alarak; 2014 yılında ilk kez CPhI Istanbul’u düzenledik. Sektörümüz çok hızlı büyüyor ama, üretim için gerekli malzeme ve ekipmanların çoğunu yurtdışından karşılıyoruz. CPhI Istanbul ile tedarikçileri ve hizmet sağlayıcılarını Türkiye’ye getirerek, yerel ve bölgesel üreticilerle tanıştırmayı hedefliyoruz” dedi.

CPhI İstanbul 2015’e ilgi büyük. Fuardan iki ay önce katılım kontenjanı doldu. 

UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, Avrupa’yı Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’ya ve Orta Asya’ya bağlayan bir merkez olan İstanbul’da bu yıl ikincisini düzenlediğimiz CPhI Istanbul 2015’e, ilgi çok büyük. Fuardan iki ay önce katılımcı kontenjanımız doldu. Bu, UBM EMEA (Istanbul) olarak, İstanbul’un CPhI Worldwide portfolyosuna katılmasında ne kadar isabetli bir karar aldığımızın göstergesi” dedi.

Türkiye’de kişi başına düşen sağlık harcamalarının 2023 yılına kadar üçe katlanarak 2.000 dolara ulaşması öngörülüyor… 

Türkiye’de uygulanan üç sosyal güvenlik sistemini tek bir çatı altında toplayan Sağlıkta Dönüşüm Programı, 10’ncu yılını doldurdu. Program sonrasında; 2004 yılından bu yana hastane ziyaretleri neredeyse 3 katına çıktı, bu da tıbbi ilaç kullanımında artışa neden oldu. Bu doğrultuda, Türkiye’de sağlık harcamalarının 2017 yılına kadar % 5.6 oranında büyümeye devam etmesi bekleniyor. Bu büyüme oranı, dünyanın en büyük sağlık pazarlarındaki büyümeyi geride bırakıyor. Değişen demografik yapı, kronik hastalıkların görülme sıklığının artması, ülkenin sağlık sisteminin genişletilmeye devam edilmesi ve Türkiye’nin tıp turizmi için bir merkez olmasına yönelik çalışmalar düşünüldüğünde; Türkiye’de kişi başına düşen sağlık harcamalarının 2023 yılına kadar % 23,1 Yıllık Bileşik Büyüme Oranında (YBBO) artış göstereceği ve üçe katlanarak 2.000 dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye İlaç Sektörü Raporu 2015, ilk kez CPhI İstanbul’da açıklanacak… 

CPhI, Global Business Reports (GBR) işbirliği ile Türkiye’nin sağlık sektörüne dair kapsamlı bir araştırma başlatıldı. GBR tarafından yayınlanacak Türkiye İlaç Sektörü Raporu 2015’in, bölgede hızla gelişen ilaç pazarına ışık tutması bekleniyor. Rapor’da, Türkiye ilaç üretim sektörünün yapısı, üretimin yabancı pazarlardaki etkisini arttıran stratejik konular, sağlık sektöründe merkezi düzenlemenin neden olduğu engeller ve fırsatlar, sağlık kampüsleri, kamu-özel ortaklıklarında bulunan fırsatlar, Türk ilaç sektörünün 2023 yılına kadar 36 milyar dolarlık öngörülen piyasa değerine ulaşma kapasitesinin tahmin edilmesi gibi konular yer alıyor. Ayrıca, aralarında özel ve kamu sektörlerinden fikir liderleri de bulunan 50’den fazla kişinin, sektörün potansiyeli ve bu pazara girenleri bekleyen olası riskler konularındaki görüşleri de raporun içeriğini zenginleştiriyor.

CPhI Istanbul 2015, sadece fuar etkinliği ile sınırlı kalmayacak… 

Fuarda; ilaç sektörlerinde Asya piyasasında güçlü olan Çin ve Hindistan ile bu yılın öncüsü İtalya olmak üzere üç ülkenin pavilyonu yer alacak. CPhI Istanbul 2015, sadece fuar etkinliği ile sınırlı kalmayacak; sektöre dair teknolojiler, yasal gelişmeler, yeni pazar trendlerinin yer aldığı seminerler, katılımcıların ilgisine sunulacak. Ayrıca, CPhI Tedarikçi Rehberi hizmeti, CPhI Istanbul katılımcılarına ücretsiz olarak sunulacak. Bu rehber sayesinde alıcılar ve tedarikçiler, fuar alanında birbirleriyle kolayca iletişime geçebilecekler. Fuar öncesinde web sitesi üzerinden  taleplerini oluşturan katılımcılar, bu sistem sayesinde fuar alanında kolayca biraraya gelme imkanı bulacaklar.

CPhI Istanbul’u ücretsiz ziyaret için online kayıt işlemleri devam ediyor… 

CPhI Istanbul 2015 ziyaretçilerinin ücretsiz olarak fuara giriş yapabilmeleri için önceden web sitesi üzerinden online kayıt olmaları gerekiyor.  Ayrıca fuar için önceden kayıt olan ziyaretçiler hem GBR’ın hazırladığı Türkiye İlaç Sektörü Raporu hem de IMS tarafından hazırlanan İlaç Sektörü Raporunu da sahip olacaklar. Yeni kontaklar, yeni pazarlar ve yepyeni iş fırsatları elde etmek isteyenler  www.cphi.com/istanbul adresinden ücretsiz olarak kayıt olabilecek.