5.Türk Tıp Dünyası Kurultayı İstanbul’da toplanıyor

0
31

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı; TÜSEB’in öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) işbirliğinde gerçekleştirilen 5.Türk Tıp Dünyası Kurultayı, dünyanın dört bir yanından gelecek bilim insanları, sağlık bakanları, akademisyenler ve tüm sağlık sektörü paydaşlarını buluşturmaya hazırlanıyor. Bu yıl beşincisi gerçekleşecek kongrede diyabet, obezite, kalp damar hastalıkları, kanserler ve solunum yolu hastalıkları gibi toplum sağlığını önemli şekilde ilgilendiren bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların önlenmesi, kontrolü ve yönetilmesi ele alınacak.

Türkiye’de ölümlerin %90’ına yakını kronik hastalıklardan kaynaklanıyor.
Devletin bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeniyle yaptığı sağlık harcamaları engellilik ödemeleriyle birlikte 24.6 milyar TL’yi buluyor. Hastalıkların neden olduğu erken ölüm ve iş gücü kayıplarıyla birlikte toplamda 45.1 milyar TL’lik bir ekonomik kayıp yaşanıyor.

Ülke yönetimlerinin en büyük sorunlarından biri haline gelen diyabet, obezite, kalp damar hastalıkları, kanserler ve solunum yolu hastalıkları gibi hem toplumu hem de devletleri yakından ilgilendiren bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar, 5.Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda masaya yatırılacak.

5.Türk Tıp Dünyası Kurultayı, diyabet, obezite, kalp damar ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar hakkında kamu tarafında ve toplumda farkındalık oluşturarak; önlenmesini, denetim ve yönetiminin geliştirilmesini amaçlıyor. TÜSEB tarafından organize edilen Kurultay, Cumhurbaşkanlığı himayesi ve Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğinde uluslararası boyutta gerçekleştiriliyor. 53 ülkeden sağlık bakanları, bilim insanları, tıp alanında uzman akademisyenler kronik hastalıkların sebepleri, olumsuz sonuçlarının azaltılması gibi güncel sorunları, yeni bilimsel araştırmalar ışığında ele alacak. Kurultay boyunca gerçekleştirilecek değerlendirmeler bir bildiri ile yayımlanacak. Ayrıca medya temsilcileri, yerel yönetimler, Yeşilay, AFAD, Kızılay gibi diğer paydaşlar da bu organizasyona katkı sağlayacaklar.

Kurultay sayesinde, tüm paydaşlar kronik hastalıkların yol açtığı zararlara karşı neler yapılabileceği konusunda bir yol haritası çıkarılacak.

Dünyaca ünlü bilim insanları buluşuyor

Kurultaya başta ABD, Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerde yaşayan bilim insanları olmak üzere dünyanın dört yanından bilim insanları geliyor. Halk sağlığı ve özellikle kronik hastalıkların önlenmesi alanında dünyaca ünlü bilim insanı Profesör Dr. Jaakko TUOMILEHTO katılımcılar arasında. Finlandiyalı Prof. TUOMILEHTO diyabetin önlenmesinin nasıl bir rüyadan gerçeğe dönüştüğünü bize anlatacak. Aynı toplantıda Harvard Üniversitesi’nden Kıbrıslı Türk Bilim insanı Prof. Rifat ATUN sağlık sisteminde bütüncül bireysel sağlığa odaklanan yeni sağlık sistemi hakkında bilgiler verecek. ABD Michigan, Yale, Cleveland, Harvard üniversitesinin yanı sıra İstanbul, Ege, Yeditepe, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Hacettepe, KTÜ ve Gazi gibi pek çok saygın üniversiteden bilim insanları da panellerde görev alacak. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri, Halk Sağlığı, Statejik Araştırma ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlükleri’nden üst düzey yöneticiler ve uzmanlar da deneyimlerini aktaracaklar.

Sadece sağlık kurultayı değil aynı zamanda sağlıklı bir kurultay

5.Türk Tıp Dünyası Kurultayı seminer ve çalıştayları esnasında ikram edilen şekerli, tuzlu ve fazla kalorili gıdaların yerine sağlıklı seçimler yapılarak; meyve, sebze ve işlemden geçmemiş gıdaların bulunduğu ikramlar yapılmasına dikkat çekilecek. Bu tür toplantılara fiziksel aktivite köşeleri kurulmasına öncülük edecek ilk uygulama başlatılacak. İsteyenler kurultayı bu alanlarda spor yaparak takip edebilecek. Ayrıca salon toplantılarında tütün içermeyen sağlıklı hava şartlarına uyulması mesajı da kurultay boyunca verilecek.

ABD’nin ünlü Türk kalp-damar cerrahı Mehmet Öz de “sağlıklı yaşam ve Türk Akdeniz diyetinin önemi” hakkında bir video ile katkıda bulunacak.

Aziz Sancar ödülleri verilecek

Kurultay kapsamında bu yıl Nobel ödüllü Profesör Dr. Aziz Sancar adına düzenlenen TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri töreninin ikincisi düzenlenecek. Törene Aziz Sancar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

 

DSÖ ile işbirliği merkezi açılacak

Projenin en önemli çıktıları bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar ile mücadele konusunda, başta DSÖ olmak üzere uluslararası işbirlikleri ile Türkiye’nin araştırma kapasitesini geliştirmek, sağlık hizmet kalitesini yükselterek Avrupa standartlarına ulaşmak ve kronik hastalık yükünü hafifletmek suretiyle ülkemize özgü müdahale programları geliştirmek ve uygulamaya koymaktır. Dünya genelinde 800’ün üzerinde, Avrupa’da ise 34 ülkede toplam 290 adet “DSÖ İşbirliği Merkezi (WHO Collaborating Center)” bulunduğu halde, Türkiye’de halen herhangi bir DSÖ İşbirliği Merkezi bulunmuyor. Bu proje ile TÜSEB İstanbul Koşuyolu Yerleşkesinde bulunan “Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü (TÜHKE)” bünyesinde “DSÖ Kronik Hastalıklar İşbirliği Merkezi” açılması ve TÜHKE’nin bölgede lider konumuna geçmesi hedefleniyor.

Kronik hastalıklar kalkınma hedeflerini baltalıyor

Kurultay organizasyonun başına bulunan Tüm dünyada artış gösteren kronik hastalıklar ömür boyu sürmeleri sebebiyle hastalıkların yönetimi ve finanse edilmesi açısından ülke yönetimleri ve bütçelerine önemli yük oluşturuyor. Diğer yandan hasta bireylerin iş verimliliği ve üretkenliğinin azalması, erken ölümler ve istihdam sorunlarına neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bulaşıcı olmayan hastalıklar içerisinde özellikle kalp-damar hastalıkları, diyabet, kronik solunum yolu hastalıkları ve kanserden oluşan dört hastalığı çok önemsiyor. Yeme-içme tercihleri, fiziksel aktivite eksikliği, yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanan çeşitli risk faktörleri bu hastalıklara zemin hazırlıyor ve mevcut hastaların tedavisini güçleştiriyor.

Aşırı kilo kansere davetiye çıkarıyor

Kurultay Bilimsel Sekreteri İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlhan Satman, ülkemizin de ne yazık ki kronik hastalıklar ve risk faktörlerinden fazlasıyla etkilendiğini belirterek, şunları ifade etti: “Yetişkinlerin üçte ikisi aşırı kilolu ya da şişmandır ki bu da 38 milyon yetişkine tekabül etmektedir. Ayrıca her 7 yetişkinden birisinde şeker hastalığı (diyabet) vardır. Türkiye hem obezite hem de diyabetin artış hızı bakımından Avrupa’da, hatta Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kapsamındaki 34 ülke içinde ilk sırada yer almaktadır.” Benzer oranların kanser, yüksek tansiyon ve böbrek hastalıklarında da görüldüğünü belirten Satman bu rakamların ülke ekonomisine çok ciddi bir yük oluşturduğuna dikkat çekti ve bu yönüyle Kurultayın ayrı bir önemi ve aciliyeti olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı’na ödül verilmişti

Satman, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına, ‘Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ile İlişkili DSÖ’nün Sürdürülebilir Hedefleri’ne ulaşmada gösterdiği başarıdan ötürü New York’ta 27-28 Eylül 2018 tarihinde yapılan ‘BM Genel Kurul Toplantısı’ sırasında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ödül verildiğini de sözlerine ekledi: “ DSÖ-Avrupa ve TÜSEB tarafından ortak olarak düzenlenecek toplantımızın, BM toplantısından hemen sonraya denk gelmesi, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi, kontrolü ve tedavisi konularında bundan sonra izlenecek yol haritası bakımından özel bir önem arz ediyor.”

Yıllar sonra İstanbul’da buluşulacak

Kurultayla ilgili bilgi veren TÜSEB Genel Sekreteri Prof. Dr. Bayram Yılmaz; “DSÖ-Avrupa Bölge üyesi olarak Türkiye’de daha önce Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar konusunda iki önemli aktivite yapılmıştı. Yıllar sonra yine İstanbul’da yapacağımız bu toplantı; Avrupa’da Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların önlenmesi ve kontrolünü hedefleyen eylem planlarının gözden geçirilmesi bakımından mükemmel bir fırsat oluşturacak. Kurultayımızda, Dünya’da ve Avrupa’da global olarak bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve yönetilmesindeki son ilerlemeler incelenecek ve değerlendirilecek. Toplantıda ‘Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ile Mücadelede Küresel Durum Raporu’ tartışılacak ve bu konuda güncelleme yapılacak. Bu toplantıda başlıca diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları, kronik solunum yolu hastalıkları gibi sorunlar ve bu kronik durumlara zemin hazırlayan yaşam tarzı ile ilişkili risk faktörleri (tütün, alkol, beslenme ve hareketsizlik) ele alınacak” dedi.

TÜSEB Genel Sekreteri Yılmaz, Beşinci Türk Tıp Dünyası Kurultayı DSÖ ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların sosyal ve ekonomik yüklerini hafifletmeye yönelik politika ve eylem planlarının gözden geçirileceği ilk ortak toplantı olacağına dikkat çekti.

Çalıştaylar yapılacak

Kurultay sırasında yapılacak özel oturumlarda farklı yaşlarda tütün kullanımı, pasif maruziyet, zararlı alkol kullanımı ve madde bağımlılığı ile mücadele, bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetiminde yeni teknolojilerin kullanılması, ‘Büyük Veri’ kullanımı ve yönetimi, Tip 1 Diyabetin Klinik Tipleri gibi hastalıklar ele alınacak.

TÜSEB enstitüleri tarafından yapılacak paralel çalıştaylarda ‘Kişiye Özel Tıp’, ‘Çocukluk Çağı Obezitesini Önleme, Obezite ve Diyabetle İlgili Kanserler’, ‘Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar İçin Geliştirilen Bütünleşik Yönetim Modeli’, ‘Kalite Göstergelerinin Değerlendirilmesi’ ve ‘Bulaşıcı Olmayan Hastalıklarda Sinirbilim’in Katkısı’ gibi konular tartışılacak.