14. Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü İçin Geri Sayım Başladı

Eczacılık alanında bilimsel çalışmaları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla iki yılda bir düzenlenen, “Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü” için geri sayım başladı.

Bu yıl 14’ncüsü düzenlenen “Eczacılık Ödülü”ne başvuruda bulunan 17 doktora tezi için 6 Mayıs 2014’te jüri değerlendirme toplantısı yapılacak. Birinci seçilen tez sahibinin 17 bin 500 TL, “90. Yıl Özel Ödülü”nü alacak tez sahibinin ise 10 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmanın ödül töreni 26 Mayıs 2014 tarihinde Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Türk ilaç endüstrisinin gelişiminde öncü rol üstlenen, insan sağlığının yanı sıra tüm faaliyetlerinde yenilikçi çalışmaları destekleyen Mustafa Nevzat İlaç’ın, 1989’dan bu yana her iki yılda bir verdiği “Eczacılık Ödülü” için geri sayım başladı. Türkiye’deki eczacılık fakültelerinden genç eczacılar bu yıl 14’ncüsü verilecek olan eczacılık ödülüne yoğun ilgi gösterdi. Birincinin adına düzenlenen gümüş plaket ve 17 bin 500 TL ile ödüllendirileceği yarışmada başvuruda bulunan 17 doktora tezi için 6 Mayıs 2014’te Mustafa Nevzat Tıp ve Kültür Evi’nde jüri değerlendirme toplantısı yapılacak.

EN FAZLA BAŞVURU ANKARA’DAN

Sektörün en prestijli ödülü olarak gösterilen “Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü” için bu yıl en fazla başvuru Ankara’dan gerçekleşti. 2012 ve 2013 yıllarında üniversitelerince kabul edilen doktora tezleri ile Ankara’dan sonra en fazla başvuru gelen iller İstanbul, İzmir, Trabzon, Mersin ve Erzurum oldu. Marmara ve Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 3, Ege ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2, GATA Eczacılık Bilimleri, Mersin, Yeditepe, Karadeniz Teknik, Gazi, İstanbul ve Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden başvuruda bulunan 17 tezin birincisi 26 Mayıs 2014 tarihinde Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilecek ödül töreni ile duyurulacak.

“GENÇ ECZACILARA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Genç eczacıların kariyerlerini geliştirmesi için her iki yılda bir düzenlenen “Eczacılık Ödülü”ne artan ilgiden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını söyleyen Mustafa Nevzat İlaç Genel Müdürü Levent Selamoğlu, “Geride bıraktığımız 90 yılda, her zaman sağlık için bilimin yolunda kendimizi yeniledik. Bu önemli yolculukta önceliğimiz insan sağlığı oldu. Birikimlerimizi gelecek nesillere aktarabilmek, genç eczacıların kariyerlerini geliştirmeleri için düzenlediğimiz her ‘Eczacılık Ödülü’nde birbirinden değerli başvurular ulaşıyor. Öncelikle genç eczacılara yürekten teşekkür ediyoruz. Türkiye’de eczacılığın gelişmesine katkıda bulunacağına inandığımız bu değerli araştırmaları desteklemekten mutluluk duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

90. YILA ÖZEL ÖDÜL

İlki 1989 yılında gerçekleştirilen “Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü”nün bu yıl iki ödül verilecek. Birinci seçilen tez sahibinin yanı sıra Mustafa Nevzat İlaç’ın kuruluşunun 90. yılı nedeniyle bu yıl ayrıca “90. Yıl Özel Ödülü” de verilecek. 26 Mayıs 2014’te gerçekleştirilecek ödül töreninde “90. Yıl Özel Ödülü”nü kazanan tez sahibine adına düzenlenmiş gümüş plaket ile 10 bin TL takdim edilecek. Mustafa Nevzat İlaç’ın tüm dünyada hastaların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmeleri için çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Selamoğlu, “Ar-Ge uygulamalarının gelişmesi bizim için hayati önem taşıyor. Bu anlamda etkin, emniyetli, hasta uyumunu sağlayan, inovasyon odaklı çalışmalarımızı sürdürüp, inovatif ekonomik ürünler geliştirerek insan sağlığının hizmetine sunmayı amaçlıyoruz. 1989’dan itibaren başlattığımız ‘Eczacılık Ödülü’, bu yönde önemli bir işlev gördüğü gibi alanındaki araştırmaları da teşvik eden yapısıyla, kurucumuz Prof. Mustafa Nevzat Pısak’ın anısını yaşattığımız çok değerli bir organizasyon” dedi.