Türkiye Sağlık Sektöründen Daha Fazla Pay Alabilir


MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, 2023 hedefleri 
doğrultusunda ünTürkiye’de Sağlık Sektöründen daha da fazla pay alabileceğini ifade ederken, özellikle Sağlık Turizmi ve ilaç üretiminden

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu tarafından ‘2023 Vizyonunda Sağlık Sektörü’ konulu sektör zirvesi Çorlu’da gerçekleştirildi. Sektör zirvesinde; Türkiye’nin son 10 yılda sağlık alanında büyük gelişmeler kaydettiği, bu alanda 2023 hedefleri doğrultusunda yerinde yapılacak AR-GE çalışmaları ve yatırımlar ile daha fazla paya sahip olabileceği belirtildi. Sağlık Sektör Zirvesi’nde konuşan MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, Türkiye’nin son 10 yılda sağlık alanında büyük gelişmeler kaydettiğini vurgulayarak, 2023 hedefleri doğrultusunda ünTürkiye’de Sağlık Sektöründen daha da fazla pay alabileceğini ifade ederken, özellikle Sağlık Turizmi ve ilaç üretiminden ciddi bir katma değer sağlayacağını ifade etti. MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu önderliğinde gerçekleştirilen ‘2023 Vizyonunda Sağlık Sektörü’ toplantısına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan, Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, AK Parti MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Arslan, MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, MÜSİAD Tekirdağ Şube Başkanı Oktay Dede, MÜSİAD Üyeleri, doktorlar ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Sağlık Sektör zirvesine yoğun bir katılımın gösterildiği günde bin 500’ü yakın kişi oturumları izledi. İki oturum halinde gerçekleşen çalıştayın sabah düzenlenen oturumunda Sağlık Turizmi Çalışma Masası’nda Sağlık Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Zafer Çukurova, Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer Tontuş, Sağlık Endüstrisi Çalışma Masası’nda T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Dr. Akif Akbulat, Sağlıklı Yaşam Çalışma Masası’nda T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, İlaç ve Eczacılık Çalışma Masası’nda T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yrd. Dr. Hüseyin Yılmaz yer aldı. Çalıştayda Sağlık Turizmi’nin bugünü ele alınarak, 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin bu sektörden alabileceği katkıların nasıl arttırılabileceği konuşuldu.

Sarpkaya:” Başka Sektörlerde Aranan Babayiğitler Sağlık Sektöründe de Bulunabilir”

Sabahki oturumun ardından ikinci oturuma geçildi. Oturum öncesi açılış konuşmalarında MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya katılımcılara hitap etti. Sarpkaya konuşmasında Sağlık Sektörü’ndeki fırsatlara vurgu yaparken özellikle Türkiye’nin bulunduğu konumdan dolayı ilaç ihracatı anlamında ciddi bir fırsatlara sahip olduğunu ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa, Kuzey Afrika Ortadoğu, Kafkaslar ve Rusya’nın toplam ilaç ithalatı 291 milyar dolardır. Bu miktardan alınacak % 1’lik bir pay bile 3 milyar dolara yakın bir rakama tekabül eder.” dedi. MÜSİAD Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpakaya, Sağlık Turizmi’nin ciddi bir potansiyel ve fırsatları taşıdığını da ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye bulunduğu konumdan ötürü yerli ilaç üretiminde insanı merkeze koyan bir siyaset düşüncesinin sonucunda son 10 yıldaki Sağlık Sektörü’nde yaşanılan gelişmeyi hepimiz görüyoruz. Bundan 10 yıl önce Sağlık Sektörü’nün bu noktaya gelebileceğini kimse düşünemezdi. Peki, önümüzdeki 10 yılda ne olacak. İşte bugün biz Sağlık Sektör zirvemizde bu stratejiyi konuştuk. Bu sektörü daha ne kadar ileriye taşıyabiliriz niyetiyle bir kaç konu belirledik. Sağlık Sektöründe en önemli kaynak bizim için sağlık turizmi. Yıllık bütçesi 15 milyar dolar olan Sağlık Turizmi’nden ülkemiz daha fazla ne kadar pay alır onu konuştuk. Bunun yanında en çok MÜSİAD mensubu iş adamları olarak yerli üretimin ilaç sanayinin, ki burada 100 milyar dolarlık bir bütçeden bahsediyoruz, bunu biz ülkemize nasıl kazandırız. bunun peşine düştük, bunun formülünü aradık. Başka sektörlerde babayiğitler aranıyor ama ilaç sektöründe babayiğitlerin de olduğunu size sunmak istiyorum. Allah izin verirse MÜSİAD üyeleri olarak daha çok çalışarak ülkemize bu kaynağı getireceğiz” diye konuştu.

Dede:” Hastasını Helikopter Ambulans ile Taşıyan Ülke Konumuna Geldik”

Hüseyin Sarpkaya’dan sonra söz alan MÜSİAD Tekirdağ Şube Başkanı Oktay Dede’de Türkiye’nin en pahalı ilacı kullanan ülke durumundan hastasını uçak ambulans ile taşıyan ülke konumuna geldiğini kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti: “Son 10 yıla kadar özellikle 2000’li yıllarda dünyanın hızla küreselleşip küçüldüğü süreçte Türkiye ve Türk halkı birçok konuda olduğu gibi sağlık alanında maalesef narkozsuz uyutulmuştur. Dünyanın en pahalı ilaçlarını kullanan, muayene randevuları için haftalarca bekletilen, acile ölüm tehlikesiyle yetiştirilip üç ay sonrasına ameliyat randevusu alınan bir Türkiye’den Kazakistan’da kaza yapan TIR sürücüsünü ambulans uçakla tedavi için getiren bir Türkiye’ye kavuştuk. Sağlıkta gelinen bu noktada en büyük pay sahibi başta özel sektör ve STK’lar ile sürekli istişarede bulunan sayın Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza fedakârlıklarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

Olpak: “Türkiye Bunları Haketmiyor”

Sektör Zirvesi’nde konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Sağlık Sektörü’nün ülke ekonomisi için önemine değindi ve ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Olpak bu konuda şunları söyledi; “Türkiye bugünlerde gerçekten zorlu bir süreçten geçiyor. Neden olduğunu anlamaya çalıştığımız, fikir sağlığı noktasında da bir fikir birlikteliğine ihtiyaç olduğumuz bir süreci yaşıyoruz. Maalesef kavramları çok hızlı tükettiğimiz, kavramların anlamlarını birbirine karıştırdığımız olmaması gereken yerel seçimleri ve hizmetleri konuşmamız gerekirken, neredeyse bir referandum havası içerisinde Türkiye’nin geleceğinin oylanmaya çalışıldığı bir süreci yaşıyoruz. Kavramlar gerçekten öyle bir yer değiştirmiş durumdaki hukuk, adalet, kanun gibi kavramlar birbirlerine girmiş durumda. Kişi hak ve özgürlüklerinin nerelerde başlayıp nerelerde bittiğini çok sağlıklı bir şekilde tartışamaz bir konuma gelmişiz. Türkiye’nin hakikaten bunları hak etmediğini düşünüyorum. “

Müezzinoğlu: “ Patentini Alabileceğimiz Ürünlerin Ar- Ge’sini Yapabilmeliyiz”

MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu tarafından organize edilen çalıştayda konuşan T.C Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu “İlaç bizim için çok önemli. Bugün yılda 16 milyar Türk Lirası tutarında ilaç tüketimimiz var. Şimdi önümüzdeki 10 yıl sonra bu rakamın 25 milyar Türk Lirası’na çıkacağını hesaplıyoruz. Bu ilaç tüketimimiz aynı dinamiklerdeki ilaç üretimimizi besliyor olması bize yetmez. Biz iki misli artış oranıyla ilaç üretimini Türkiye’de, patentini alabileceğimiz üretebileceğimiz stratejik ürünleri alt yapısını hazırlıklarını Ar-Ge’sini yapabilmeliyiz” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından çalıştayın ikinci oturumuna geçildi

İkinci oturumda T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yrd. Dr. Hüseyin Yılmaz, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Fuat Kantarcı, Terra İlaç ve Kimya San. Tic. A.Ş. Öztürk Oran Türkiye’nin ilaç ve tıbbi cihaz noktasında bugünkü durumuna değinerek, stratejik ürünlerin yerli patent ile üretilebilmesi için gereken AR-GE çalışmalarının neler olması üzerinde durdular ve Türkiye’nin bu sektörden alabileceği payın nasıl arttırılabileceği üzerinde görüşlerini belirttiler. Çalıştay sonrası ortaya çıkan sonuç bildirgesinde Türkiye’nin son 10 yılda sağlık alanında büyük gelişmeler kaydettiği, bu alanda 2023 hedefleri doğrultusunda yerinde yapılacak AR-GE çalışmaları ve yatırımlar ile daha fazla paya sahip olabileceği belirtildi.