GSK zatürre aşısının fiyatını düşürdü

Yedi yıllık mücadele sonunda GSK zatürre aşısının fiyatını düşürdüğünü açıkladı

MSF, dünyanın en savunmasız bölgelerindeki çocukların aşılanabilmesi için konjuge pnömokok aşısının (PCV) fiyatını düşürme kararı alan GSK’nın inisiyatifini memnuniyetle karşıladığını duyurdu. MSF aynı zamanda çatışmalardan etkilenen bölgelerdeki çocuklara sağlık hizmeti götüren insani yardım kuruluşlarının, zatürre aşısını piyasadaki en düşük fiyat üzerinden satın alabilmeleri için, bir diğer zatürre aşısı üreticisi olan Pfizer’e bir kez daha seslendi ve firmaya aşı fiyatlarını düşürme çağrısında bulundu.

Yedi yıllık mücadelede ilk somut adım

MSF yaklaşık yedi yıldır zatürre aşısının tek üreticileri olan GSK ve Pfizer ile görüşmelerde bulunuyor, insani yardım kuruluşlarının ve gelişmekte olan ülkelerin zatürre aşısını uygun fiyatlarla temin edebilmesi için kapsamlı bir mücadele yürütüyordu. Bu nedenle GSK’nın zatürre aşısının fiyatını düşürmesi, MSF gibi tıbbi insani yardım kuruluşlarının ulaşabildiği zor durumdaki çocukların ölümcül hastalıklara karşı korunabilmesi açısından çok önemli bir adım olarak görülüyor.

GSK’nın aldığı kararın Pfizer’e örnek olacağını umut ettiklerini söyleyen MSF Uluslararası Başkanı Joanne Liu, bir sonraki aşamada her iki firmanın da aşı fiyatlarını bu kez gelişmekte olan ülkeler için aşağı çekeceğine dair umutlu olduklarını belirtti.

GSK’nın acil tıbbi yardıma ihtiyacı olan çocuklar için çok önemli bir girişimde bulunduğunu vurgulayan Liu, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çocukları ölümcül bir hastalık olan zatürreden koruyabilmek için dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren ekiplerimiz, GSK’nın fiyat indirimi sayesinde çalışmalarını artıracak ve daha fazla sayıda çocuğa ulaşabilecek. Şimdi GSK’nın bu doğrultudaki çabalarını artırarak, kaynak sıkıntısı çektikleri için çocukları zatürreye karşı gerektiği gibi koruyamayan ve yüksek maliyeti nedeniyle PCV aşısını standart bağışıklama programlarına dahil edemeyen gelişmekte olan ülkeler için de aşı fiyatlarını aşağı çekmesini ümid ediyoruz.”

Projects of MSF in Balochistan - June 2014Aşı fiyatları piyasadaki en ucuz aşıdan 20 kat fazla

Dünya çapında çocuk ölümlerinin ardındaki en önemli ölümcül hastalıklar arasında başı çeken zatürre, her yıl yaklaşık 1 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor. Aşıyla önlenebilen bu hastalığın ölümcül etkilerine sıklıkla tanık olan MSF’nin sağlık ekipleri, özellikle çatışmalardan ve doğal afetlerden etkilenen bölgelerdeki çocukların zatürre riskine daha açık olduğunu her fırsatta vurguluyor.

Bugüne kadar hiçbir insani yardım kuruluşu (MSF dahil) zatürre aşılarını düşük fiyatlar üzerinden satın alamadı. Hatta MSF, bu yılın başında Yunanistan’daki mülteci çocukları aşılamak için Pfizer’a doz başına 60 euro (68.10 dolar) ödemek zorunda kaldı. Bu rakam, piyasadaki en düşük aşı fiyatının tam 20 katına eşdeğer.

MSF Mayıs ayında, Pfizer ve GSK’nın zatürre aşısı fiyatlarını gelişmekte olan ülkeler ve insani yardım kuruluşları için 5 dolara düşürmesini talep eden kampanya dahilinde 170 farklı ülkeden dilekçeye ismini ekleyen 416.000’den fazla kişinin imzasını, Pfizer’in yıllık hissedarlar toplantısının arifesinde New York’taki şirket yetkililerine teslim etmişti.

GSK zatürre aşısını doz başına 3.05 dolara düşürdü

19 Eylül’de aldığı kararla insani yardım kuruluşları için zatürre aşısının fiyatını çocuk başına 9 dolara (doz başına 3.05 dolara) düşüren GSK, çocukların hastalıktan korunması için yardım kuruluşlarının önündeki kritik engellerden birini kaldırmış oldu. Pfizer ise, hala MSF’nin ve diğer yardım kuruluşlarının faaliyet gösterdiği pek çok ülkede hayati öneme sahip bir aşı olan PCV13’ü insani yardım kuruluşlarına daha düşük fiyatlarla satmayı reddediyor.

Pfizer’e çağrı: Uygun fiyatlı aşılara düzenli ve sürdürülebilir erişim

Aşı fiyatlarını aşağı çekmek yerine, Pfizer’in bugüne kadar yalnızca hibe programı kapsamında aşı bağışında bulunmayı teklif ettiğini belirten Liu, bunun yeterli ve etkili olmayacağını savunarak şunları söyledi: “MSF olarak uygun fiyatlı aşılara düzenli ve sürdürülebilir erişim talep ediyoruz. Pfizer’in ve diğer firmaların yapacakları bağışlara bel bağlayarak tıbbi desteğe ihtiyacı olan çocukların sağlığını, şirketlerin keyfi ve gönüllü iyi niyet girişimlerine emanet edemeyiz. Bu nedenle Pfizer GSK’nın attığı bu adımı bir adım ileri taşıyarak insani yardım kuruluşları için daha kapsamlı bir çözüm geliştirebilmeli ve piyasadaki en düşük fiyatlı zatürre aşısını sunmak için bir an önce harekete geçmelidir.”