Sunday, 18 Aug 2019

Tarsal Tünel Sendromu

5Dikkat! Bel fıtığınınız “Tarsal Tünel Sendromu” olabilir

Kadınların topuklu ayakkabı sevdası, estetik avantajların yanı sıra pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.  Bu sorunlardan biri ayak bileği kilitlenmesi.  Uzun süre giyilen topuklu ayakkabıların ayak bileği sıkışmasına neden olduğunu ve hastalığın çoğu zaman bel fıtığıyla karıştırıldığını söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan,  tıpta Tarsal Tünel Sendromu diye bilinen ayak bileği sıkışması sorunuyla ilgili şu bilgileri veriyor; “Ayak bileğimizin iç kısmındaki kemiğin arkasında aynen el bileğinde olduğu gibi sinir ve ayak başparmağının bükülmesini sağlayan tendonların geçtiği tünel bulunur. Bu tünelin içinden geçen sinir çeşitli nedenlerden dolayı sıkışabilir. Tünelin içinden geçen sinirlerde oluşabilen herhangi bir iletim bozukluğu Tarsal Tünel Sendromuna yol açar,  kişi ayağını hareket ettiremez. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda bu hastalığa sık rastlamak mümkün.” diyor.

Bel fıtığıyla karışıyor

Hastalık verdiği belirtiler nedeniyle en çok bel fıtığı ile karıştırılıyor. Şikayetler belde oluşan sinir kökü basılarının oluşturduğu belirtiler ile neredeyse aynı. Hastalar çoğunlukla ayak parmaklarında, topukta, ayak tabanında, ayak bileğinde ağrı, yanma ve baldıra yayılan ağrı çekiyor. Yaşanan ağrı kişileri gece uykudan uyandırabilecek kadar şiddetli olabiliyor.

Kesin tanı için EMG şart

Biz hastalığı ortaya sevideyken yakaladığımızda ilaç tedavisi ve Fizik Tedavi öneriyoruz diyen Dr. Ruhsan Cihan istirahat bandajları, ayağın yukarıda tutulması ve sinir iletimini düzenleyen ilaçların tedaviyi kolaylaştırdığını söylüyor. Genellikle hastaların başka tanılar konularak yanlış ilaçlar kullandığını belirten Cihan, Tarsal tünel sendromunun göz ardı edilmemesi ve kesin tanı için EMG çekilmesinin önemli olduğunu konusunda da uyarıyor.